Miley Cyrus walczy o wolność i prawo kobiet do niezależności. Zobaczcie ciałopozytywny teledysk do piosenki „Mother’s Daughter” Miley Cyrus walczy o prawo kobiet do niezależności w teledysku do piosenki „Mother’s Daughter”/ YouTube

Miley Cyrus walczy o wolność i prawo kobiet do niezależności. Zobaczcie ciałopozytywny teledysk do piosenki „Mother’s Daughter”

Spis treści:

Miley Cyrus opublikowała teledysk do piosenki „Mother’s Daughter”. Klip ukazuje różne oblicza kobiecości. Nie brakuje w nim feministycznych akcentów. Do udziału w teledysku 26-latka zaprosiła wiele znanych osób, m.in. swoją mamę Tish Cyrus.

31 maja 2019 r. ukazał się album Miley Cyrus zatytułowany „She Is Coming”. Znalazło się na nim sześć premierowych utworów, w tym nowy singiel „Mother’s Daughter”, który sama piosenkarka nazywa feministycznym hymnem. Teraz światło dzienne ujrzał teledysk do tego utworu.

Miley Cyrus celebruje seksualność, różnorodność i niezależność kobiet

W czasach, kiedy prawa kobiet na każdym kroku są kwestionowane, 26-letnia artystka wykorzystuje swoją popularność, by wzmocnić pozycję kobiet, oddając głos ich przedstawicielkom. W klipie, wyreżyserowanym przez Alexandre'a Moorsa, obok ubranej w czerwony lateksowy kombinezon Miley Cyrus, występują kobiety o różnych kształtach i rozmiarach, aktywistki oraz osoby niebinarne. Pomiędzy zbliżeniami na każdą z nich pojawiają się nośne, pro-feministyczne hasła nawiązujące do wolności kobiet, do niezależności, do możliwości podejmowania decyzji o ich własnym ciele.

"Jestem wolna", "Nie obiekt", "Dziewictwo to konstrukt społeczny", "Każda kobieta to buntowniczka" - to tylko część z nich.

Reżyser teledysku „Mother’s Daughter” przyznał, że klip pokazuje „wszystko [o kobiecym ciele], co nosi znamiona tabu”. „Wideo dotyczy ciała kobiety – prawa do posiadania własnego ciała i uwolnienia go od męskiego spojrzenia” – powiedział Moors w wywiadzie dla „The Times”.

„Żyjemy w trudnych czasach w Ameryce, a to, co otrzymałem z tego filmu, to to, że wstrzykuje dużo energii i determinacji oraz odpowiedniego paliwa do walki ” - podkreśla reżyser.

Poza feministycznymi hasłami w klipie pojawiło się sporo nawiązań do kobiecej intymności - ocierające się o siebie gumowe sutki, wystająca z majtek podpaska czy blizny na brzuchu. Zobaczymy też między innymi matkę karmiącą piersią, otyłą dziewczynę leżącą nago w majestatycznej pozie na kanapie czy niepełnosprawną kobietę na wózku.

„Te kobiety umieszczają swoje ciała na linii frontu, aby walczyć o to, co jest właściwe, a ja mam dla nich głęboki szacunek i fascynację” - powiedział reżyser klipu. „Chcieliśmy złożyć hołd poprzednim pokoleniom kobiet, które walczyły w tej bitwie. Można sobie tylko wyobrazić, jak ciężko było kobietom z lat 90. i 80., kiedy to nie był temat, który był pielęgnowany" - dodał.

Miley Cyrus i bohaterki teledysku „Mother’s Daughter

Przed publikacją teledysku Miley Cyrus przedstawiła każdą z jego gwiazd na swoim profilu na Instagramie. Obok zdjęć pojawiły się osobiste wyznania tych kobiet nawiązujące do niezależności, akceptacji siebie, ciałopozytywności i wolności.

Melanie Sierra - tancerka, choreografka, autorka tekstów, matka i aktywistka

„Nigdy nie rozumiałam znaczenia posiadania własnej wartości. Nigdy mi go nie zaszczepiono. Mój niepokój uciszył mnie, aż w końcu zdałam sobie sprawę, że muszę wyrazić siebie artystycznie, aby naprawdę zrozumieć, jak wygląda wolność. Tańczyłam, miałam muzykę. Miałam swoje słowa, mój głos, moją prawdę i tak, jakby każda trudność, jakiej doświadczyłam w moim życiu, doprowadziła mnie do tego momentu. Mój głos jest moją prawdą, a moja prawda jest krwią mojej sztuki, to puls, który pozwala mi walczyć dla siebie i dla innych, aby zawsze byli widziani i słyszani”.

Angelina Duplisea - modelka i aktorka

"Zawsze byłam wojowniczką. Może nie zawsze w najbardziej produktywny sposób, ale walka o siebie, przyjaciela, a nawet obcą osobę, która była zastraszana, zawsze była częścią mojej osobowości. Akceptacja otyłości opiera się na przekonaniu, że wszyscy grubi ludzie, niezależnie od zdrowia, zasługują na szacunek. I to jest walka toczona codziennie przez tysiące osób, w tym mnie".

Paige Fralix - tancerka, choreografka

"Jesteśmy ciałem ludzi tak różnorodnych w naszych potrzebach, chęciach i pragnieniach. Jedynym pewnym sposobem na zapewnienie, że jestem osobiście reprezentowana, jest użycie mojego głosu".

Aaron Philip - modelka

"Jako czarna dziewczyna na wózku inwalidzkim, której zdarza się być trans - po prostu chcę mieć dobre życie i robić dobrze w każdym moim przedsięwzięciu, niezależnie od tego, co to może oznaczać w obliczu ucisku. Walczę o wolność, będąc sobą"

 
Trydryn Scott - aktywistka

"Kobiety takie jak ja, młode i stare, dają mi nadzieję na kontynuowanie walki o naszą wolność jako kobiety ciemnej skóry na świecie!"

Vendela - modelka

"Pytano mnie, dlaczego ogoliłam głowę, 'byłaś taka ładna ze swoimi długimi włosami'. Pytano mnie, dlaczego pozuję nago, 'może to zaszkodzić twojej karierze'. Powiedziano mi, że muszę się więcej uśmiechać: 'nie bądź taka poważna'. Ludzie nie zdają sobie sprawy, że robię to wszystko, ponieważ chcę. To proste. Nie dostosowuję się do norm. Nigdy nie bój się mówić własnym głosem i tworzyć własne opinie. Rób to, co chcesz robić, i cokolwiek sprawia, że jesteś szczęśliwa"

Amazon Ashley - tancerka

"Czasami czuję się tak bezradna i zniechęcona, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, jest tak wiele niesprawiedliwości, dyskryminacji i nienawiści ... a teraz szczególnie pod naszą obecną administracją ten dylemat jest dziesięciokrotnie większy! Nadal jednak wierzę, że jest nadzieja!! Żyjemy w mrocznych czasach, ale „to też minie”!! Modlę się, aby dobroć zwyciężyła i ciemność nie zwycięży!"

Tish Cyrus - mama i menedżerka Miley Cyrus, producentka, projektantka wnętrz

W teledysku do "Mother's Daughter" Miley Cyrus śpiewa: "Jestem córką swojej matki. Mówiła, że uda mi się i tak się stało".

Zobacz teledysk do utworu "Mother's Daughter".

    Sprawdź powiązane tematy