Romantyczna rocznica ślubu - inspiracje /fot. iStock Romantyczna rocznica ślubu – inspiracje /fot. iStock

Romantyczna rocznica ślubu – inspiracje

Rocznica ślubu jest ważnym świętem w każdym małżeństwie, dlatego też warto ją należycie celebrować. W natłoku codziennych obowiązków zwykle za mało czasu poświęcamy sobie nawzajem, dlatego też ten ważny dzień można potraktować jako pretekst do spędzenia świetnych chwil razem. Podpowiadamy, jak celebrować rocznicę ślubu i jaki prezent podarować z tej ważnej okazji.

Spis treści:

Rocznica ślubu – ważne święto dla rodziców

Rodzicielstwo jest bardzo angażujące i przez pierwsze lata życia naszej pociechy kradnie nam znaczną część naszej uwagi i czasu. A jeśli dołożymy do tego obowiązki domowe i pracę zawodową, to mamy gotowy przepis na życie w biegu, które jest ostatnio domeną wielu rodzin. 

I, chociaż rzeczywiście opieka nad dzieckiem może być bardzo angażująca, to nie należy zapominać o swoim życiowym parterze. Dlatego też w natłoku różnych zadań i obowiązków warto na chwilę się zatrzymać i spędzić czas tylko we dwoje. Świetnym pretekstem do tego może być rocznica ślubu, która niewątpliwie jest ważnym świętem każdego małżeństwa.

Jak celebrować rocznicę ślubu?

Świętowanie rocznicy ślubu jest kwestią bardzo indywidualną, uzależnioną od wielu różnych czynników, w tym m.in. od naszych preferencji, budżetu i dyspozycyjności czasowej. Jeśli planujemy niespodziankę, to warto zadać sobie pytanie, co spodoba się naszej drugiej połówce. Warto też wspólnie ustalić, czy kupujemy sobie nawzajem prezenty, by uniknąć skrępowania, gdy tylko jedna osoba dostanie prezent.

Czy świętować z dziećmi rocznicę ślubu?

Świętowanie rocznicy ślubu ze swoimi dziećmi budzi wiele dyskusji, jest to sprawa bardzo indywidualna. Jeśli chcemy i mamy na to ochotę, z powodzeniem można wspólnie celebrować to ważne święto. Ważne, żeby wszyscy zainteresowani tego chcieli, czyli zarówno nasze dzieci, jak i nasz partner/ka. Rocznicę ślubu można wykorzystać do tego, by opowiedzieć dzieciom, jak się poznaliśmy, pokazać zdjęcia z młodości i ze ślubu.

„Rodzice, jesteście ważni, to od was wszystko się zaczyna” – mówi psycholog Małgorzata Stańczyk

Polecamy

„Rodzice, jesteście ważni, to od was wszystko się zaczyna” – mówi psycholog Małgorzata Stańczyk

– Jako rodzice sądzimy, że to nasza rola: wiedzieć, co robić, mieć zawsze rację i nie popełniać błędów – wymienia psycholog Małgorzata Stańczyk, propagatorka rodzicielstwa bliskości, która zaznacza, że tak nie będzie – błędy pojawią się na pewno. Ale żeby móc przekuć je na swoją korzyść oraz popełniać ich coraz mniej, konieczne jest zaopiekowanie się sobą.

Czytaj

Romantyczna rocznica ślubu – jak ją zorganizować?

Podczas celebrowania rocznicy ślubu warto zadbać o odpowiedni (czyli romantyczny) nastrój, który pozwoli nam przypomnieć sobie o początkach naszej relacji. Chociaż niekiedy możemy być ograniczeni, np. budżetem czy dyspozycyjnością czasową, to jednak czasem wystarczy odrobina wyobraźni, by nadać całości romantyczny charakter. Nie musimy od razu udawać się do najlepszej restauracji w mieście, niekiedy kolacja przy świecach w domu może być znacznie lepszym rozwiązaniem. Najważniejszy jest wspólnie spędzony czas. 

Wycieczka na rocznicę ślubu

Chociaż rocznica ślubu to tak naprawdę jeden dzień, to warto wykorzystać ją jako okazję, by wyjechać gdzieś razem. Podróż jest świetną opcją, jeśli jesteśmy zmęczonymi rodzicami, którzy marzą o tym, by oderwać się od codziennych problemów. Możemy postawić nawet na krótki,  weekendowy wypad za miasto lub wyjechać gdzieś na dłużej. Jeśli wybieramy to drugie rozwiązanie, warto wcześniej pamiętać o planowaniu. Wyjazd na ostatnią chwilę nie zawsze jest możliwy, chociażby ze względu na obowiązki zawodowe. Świetną opcją jest też wyjazd do SPA i zrelaksowanie się na wspólnym seansie masażu. 

Prezent na rocznicę ślubu

Zanim zaczniemy poszukiwać prezentu dla swojej drugiej połówki z okazji rocznicy ślubu, wcześniej warto z nią o tym porozmawiać. To, co jest oczywiste dla nas, wcale nie musi być takie same dla naszego męża czy żony, a nam może być przykro, jeśli kupimy prezent, a sami nic nie dostaniemy. Warto też umówić się na kwotę prezentu. Świetnym pomysłem jest podarowanie prezentu zgodnego z rocznicą ślubu. Przykładowo z okazji rocznicy bawełnianej możemy podarować swojej drugiej połówce komplet pościeli, z okazji rocznicy kwiatowej – bukiet kwiatów, cukrowej – czekoladę itd. 

Impreza na rocznicę ślubu

W naszej tradycji zakorzenione jest świętowanie okrągłych rocznic ślubu: 20., 30. czy 50. Jednak nie powinniśmy czuć przymusu, by robić „małe wesele”. Jest to nasze święto i to my możemy zadecydować, w jaki sposób chcemy je spędzać. Oczywiście w imprezie nie ma nic złego – to świetny sposób, by spędzić czas z najbliższymi, pobawić się, a także przypomnieć sobie swoje wesele.

Świętowanie rocznicy ślubu – najważniejszy wspólny czas!

Bez względu na to, jaką formę wybierzemy, by świętować swoją rocznicę ślubu, to pamiętajmy, że najważniejszą rzeczą, którą możemy podarować drugiej osobie, jest nasz czas. Warto spędzać go jakościowo, nie zapominając o celebrowaniu wspólnych chwil – nie tylko raz do roku, przy obchodzeniu rocznicy ślubu, ale również na co dzień. To właśnie w ten sposób budujemy trwałe i długofalowe relacje, a także nie wpadamy w codzienną rutynę, która może być zabójcza dla niemal każdego związku.

    Sprawdź powiązane tematy