Mężczyzna „w ciąży” – co czuje przyszły tata? / AdobeStock

Mężczyzna „w ciąży” – co czuje przyszły tata?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to wyjątkowy czas nie tylko dla kobiety, ale również dla przyszłego taty. Mężczyzna zmaga się wówczas z licznymi emocjami, od entuzjazmu i radości po strach i brak wiary w gotowość do roli ojca. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić.

Spis treści:

Polscy mężczyźni chcą mieć dzieci

Przynajmniej taki wniosek można wyciągnąć z badania przeprowadzonego na zlecenie kampanii „Płodny Polak”. 73 proc. ankietowanych w wieku 18–35 lat stwierdziło, że planuje mieć choć jednego potomka. Jednocześnie – jak wynika ze statystyk – Polacy zostają ojcami coraz później. Odsuwają to w czasie z powodu nieodpowiedniej sytuacji finansowej, strachu przed sprostaniem wyzwaniu i niepewności co do własnych kompetencji.

Jak reagują na wiadomość o tym, że ich partnerka jest w ciąży? Zazwyczaj radością, a czasem także dumą i ulgą, szczególnie jeśli para starała się o dziecko przez dłuższy czas. Niekiedy pojawia się niedowierzanie, które później zamienia się w euforię okraszoną łzami wzruszenia, a przynajmniej w zadowolenie.

Jednak zdarza się, że mężczyzna reaguje na taką informację z mniejszym entuzjazmem. Szczególnie dotyczy to młodszych osób, nieplanujących ojcostwa i nieprzygotowanych do tej roli. W takiej sytuacji pojawia się zaskoczenie, niepewność, strach lub nawet złość czy powątpiewanie „czy jest to moje dziecko”.

Po pierwszych, zwykle intensywnych emocjonalnie chwilach, mężczyzna staje przed poważnym zadaniem, jakim jest oczekiwanie na narodziny dziecka. Ciąża partnerki często bywa dla niego poważnym wyzwaniem.

Syndrom kuwady – co to jest

Gdy mężczyzna jest bardzo silnie związany z matką swojego dziecka, może przeżywać ciążę równie mocno jak ona. Pojawia się bowiem u niego tzw. syndrom kuwady. Określenie pochodzi prawdopodobnie z języka francuskiego od słowa „couver” oznaczającego „wysiadywać, wylęgać, siedzieć na jajach”, zaś przenośnie „otoczyć kogoś troskliwością”.

Czym się przejawia? Syndrom kuwady ma objawy zbliżone do tych, z którymi zmaga się ciężarna partnerka. Symptomy najczęściej dają o sobie znać w pierwszym i trzecim trymestrze. Zazwyczaj są to nudności, wymioty, wzdęcia, zaparcia, biegunki, ból podbrzusza i brzucha, przyrost masy ciała (niektórzy mężczyźni tyją w tym okresie nawet kilkanaście kilogramów), problemy skórne, zmęczenie oraz skurcze nóg.

Syndrom kuwady ujawnia się u mężczyzn, którzy mają zostać ojcami po raz pierwszy, zazwyczaj w wieku 29–35 lat. Jak często występuje? Z niektórych statystyk wynika, że ciążowe dolegliwości może mieć 10–20 proc. mężczyzn, choć są też specjaliści szacujący, że z objawami zespołu zmaga się (w różnym nasileniu) nawet co drugi przyszły ojciec.

Mamy dziecko i co teraz? Rola mężczyzny i kobiety w początkowej fazie rodzicielstwa

Polecamy

Mamy dziecko i co teraz? Rola mężczyzny i kobiety w początkowej fazie rodzicielstwa

Rodzice pełnią ważną, jeśli nie najważniejszą rolę w życiu dziecka. Zapewniają mu poczucie bezpieczeństwa, stabilność psychiczną, emocjonalną i społeczną, są dla nich wzorcem do naśladowania, troszczą się o nie, opiekują się i wychowują. Dla dziecka istotna jest bliskość obojga rodziców – jedno nie zastąpi drugiego. Jaka jest rola matki, a jaka ojca w wychowaniu dziecka?

Czytaj

Jak być dobrym ojcem – lekcja odpowiedzialności

Syndrom kuwady nie jest zjawiskiem nowym. Pierwsze wzmianki o nim można znaleźć w dziełach Diodora z Sycylii, który już w 60. roku przed naszą erą opisywał, jak przyszli ojcowie przeżywają ciążę. Informacje na ten temat można odnaleźć w mitologii Celtów, w kulturach Irlandczyków oraz Basków. Syndrom kuwady to częste zjawisko w prymitywnych plemionach.

Naukowcy z Uniwersytetu św. Jerzego w Londynie twierdzą, że problem może mieć związek z niepokojem mężczyzny o ciążę partnerki. Za występowanie dolegliwości odpowiada też spadający poziom testosteronu we krwi przy jednoczesnym wzroście stężenia hormonów żeńskich: estrogenu i prolaktyny. Z kolei psychoanalityczne interpretacje syndromu zakładają, że u jego podstaw może tkwić zazdrość o funkcje prokreacyjne kobiet (tzw. zazdrość o macicę).

Ciążę partnerki przeżywają oczywiście także mężczyźni, u których nie występuje syndrom kuwady. Muszą oni bowiem poradzić sobie nie tylko z własnymi uczuciami, ale również powinni stanowić wsparcie dla kobiety zmagającej się wówczas z rewolucją hormonalną, skutkującą nie tylko licznymi dolegliwościami fizjologicznymi (mdłościami, wymiotami, zgagą czy bólami głowy), ale również wahaniami nastroju.

Odpowiedzialny partner powinien to zrozumieć i w miarę możliwości starać się rozładować nagromadzone emocje. Musi nie tylko odnaleźć w sobie nowe pokłady empatii, cierpliwości i czułości, ale też przejąć na siebie wiele dotychczasowych obowiązków partnerki. W ten sposób zacznie kreować rolę przyszłego opiekuna rodziny.

 

Pobierz infografikę

wielkość dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Źródła:

Z. Lew-Starowicz, J. Cyranek, M. Szymańska, Zespół kuwady, Przegląd Seksuologiczny, styczeń/marzec 2011, nr 25

R. Richter, Eberhard Schäfer, Supertata. Czyli wszystko, co musisz wiedzieć na temat ciąży, porodu i pierwszego roku we troje, wydawnictwo Esteri, 2017 r.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź