Poród rodzinny – czy ma wpływ na późniejszy seks? / AdobeStock

Czy jak będę przy porodzie, to będę mieć później ochotę na seks z moją partnerką?

Poród rodzinny – z partnerem, mamą lub przyjaciółką – wciąż budzi wiele wątpliwości. Często zbliża partnerów i wzmacnia związek emocjonalnie. Zdarza się jednak, że ból i cierpienie, jakiego doświadcza kobieta, negatywnie odbija się na relacji i doprowadza do problemów w związku. Niektórzy mężczyźni tracą zainteresowanie seksem z matką ich dziecka.

Spis treści:

Poród rodzinny – dlaczego warto?

Większość przyszłych mam chce, by ich partner był obecny przy narodzinach dziecka, wsparł je fizycznie i psychicznie, trzymał za rękę, podał butelkę z wodą czy uspokoił. Istotą bycia razem jest możliwość dzielenia się emocjami i wzajemne wsparcie w trudnych momentach. Obecność bliskiej osoby na sali porodowej dodaje kobiecie siły i świadomości, że nie jest osamotniona. Poród rodzinny często zbliża partnerów i sprawia, że przywiązanie staje się jeszcze większe, a uczucie silniejsze. Rodząca w bólach kobieta wzbudza podziw i uznanie u partnera. Jednak zdaniem niektórych, obecność mężczyzny na sali porodowej nie jest wcale dobrym pomysłem. Zdarza się, że obecność partnera wzbudza u rodzącej podenerwowanie, wprowadza lęk i niepokój.

Poród rodzinny – traumatyczne przeżycie

Poród rodzinny kojarzony jest głównie z wyjątkowymi chwilami – trzymaniem za rękę, wspólnym oddychaniem i wsparciem. Niestety, dla wielu mężczyzn poród jest traumatycznym wydarzeniem, które może pozostawić uraz do końca życia. Kobieta szybko zapomina o bólu, koncentrując się na nowo narodzonym dziecku. Partner często nie potrafi zapomnieć o krzyku i cierpieniu, jakie widział na sali porodowej. Wielu mężczyzn nie jest odpornych na ból fizyczny, a widok wód płodowych czy krwawiącego krocza może doprowadzić do trwałego urazu. Wrażliwi mężczyźni mogą nawet zemdleć. Może się również zdarzyć, że u mężczyzny będącego świadkiem cierpienia swojej partnerki pojawią się wyrzuty sumienia.

Poród rodzinny a późniejszy seks

Widok rodzącej w bólach partnerki może być traumatycznym wydarzeniem dla przyszłego taty, mającym negatywny wpływ na jego uczucia, jak i ochotę na seks po porodzie. Zdarza się, że mężczyzna, który uczestniczył w porodzie, staje się impotentem poporodowym. Po porodzie rodzinnym mogą pojawiać się problemy ze współżyciem. Czym są spowodowane?

Fantazja odgrywa istotną rolę podczas zbliżenia, a widok nagiej kobiety może kojarzyć się z niezbyt przyjemnymi przeżyciami z sali porodowej. Mężczyźni są wzrokowcami i bardzo dobrze zapamiętują obrazy – także te nieprzyjemne.

By zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów w sferze seksualnej, personel medyczny zaleca, by mężczyźni stali w okolicy głowy rodzącej. Wiele zależy także od relacji między partnerami, a także od przygotowania do porodu. Trudne doświadczenia z sali porodowej lepiej znoszą partnerzy bardzo ze sobą zżyci, którzy przeżyli wspólnie różne sytuacje i wydarzenia.  Mężczyzna, który planuje uczestniczyć w porodzie, powinien uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia, gdzie chociaż w pewnym stopniu będzie mógł się przygotować na widok rodzącej kobiety.

Jeśli mężczyzna nie ma ochoty na seks po uczestniczeniu w porodzie rodzinnym, wcale nie musi to oznaczać, że partnerka przestała wzbudzać pożądanie. Przyczyny niechęci do współżycia mogą być zupełnie inne. Mężczyźni często boją się, że narażą kobietę na ból i cierpienie.

Baby blues – jak to ogarnąć?

Polecamy

Baby blues – jak to ogarnąć?

Baby blues pojawia się nagle i może odebrać radość z macierzyństwa. Jakie są objawy poporodowego smutku i jak się z nim skutecznie uporać?

Czytaj

Rodzice a nie partnerzy seksualni

Zdarza się, że po porodzie rodzinnym partnerzy nie patrzą na siebie jak dawniej. Nie dostrzegają w sobie partnerów seksualnych, a widzą siebie wyłącznie w roli mamy i taty. Zwracają się do siebie inaczej, często właśnie „mamo”, „tato”, przestają siebie nawzajem adorować i uwodzić. Jeśli już dojdzie do współżycia, to seks jest spokojny, bez większej namiętności. Nadmierne wcielenie się w rolę rodzica może doprowadzić do osłabienia więzi emocjonalnej między partnerami, a czasami także i do rozpadu związku.

Pierwszy seks po porodzie

Stres będący wynikiem macierzyństwa niejednokrotnie sprawia, że nawet najlepszy związek zostaje wystawiony na ciężką próbę. Bycie rodzicem często odbiera ochotę na seks i jakąkolwiek formę adoracji. Kluczową rolę odgrywa nastawienie obojga partnerów. Na co zwrócić uwagę?

Seks walce nie musi oznaczać pełnego stosunku. Okazywanie sobie miłości, bliskości i delikatności początkowo w zupełności wystarczą. Przed pierwszym seksem po porodzie warto zadbać o wyjątkową atmosferę, bez której trudno o udane zbliżenie. Jeśli mimo upływu czasu ochota na zbliżenie nie wróciła, nie należy udawać, że problem nie istnieje. Być może rozwiązaniem okaże się wsparcie psychologa lub seksuologa. O ile z pierwszym współżyciem po porodzie nie trzeba się spieszyć, to nie należy go też odwlekać w nieskończoność.

 

Pobierz infografikę

wielkość dziecka w poszczególnych tygodniach ciąży

Źródła:

G. Stadnicka, C. Łepecka-Klusek, A. B. Pilewska-Kozak, A. K. Pawłowska-Muc, Satysfakcja seksualna kobiet po porodzie, Problemy Pielęgniarstwa 2015; 23 (3): 357–361 [dostęp: 20.02.2023 r.]

U. Marcinkowska, M. Kulig, M. Lichoń, N. Rubicz, E. Wojniak, J. Jośko-Ochojska, Evaluation of women’s and men’s sexual life after traditional and family childbirth, Ann. Acad. Med. Siles. 2013, 67, 3, 179–183

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź