Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów/fot. iStock Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów/fot. iStock

Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów

Podwyższona temperatura u malucha zawsze budzi niepokój rodziców. Jeśli towarzyszą jej dodatkowe objawy, jak choćby ból gardła czy kaszel, o wiele łatwiej o diagnozę, a następnie leczenie. Jeśli jednak gorączka powraca regularnie i jest jedynym symptomem świadczącym o tym, że coś niepokojącego dzieje się z organizmem malucha, warto być jeszcze bardziej czujnym. O czym świadczy nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów? Jak postępować przy powracającej temperaturze?

Spis treści:

Czym jest gorączka u dziecka?

Prawidłowa temperatura ciała mierzona pod pachą, to 36,6 st. C. Jest to wartość przyjęta jako norma zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. 

Gorączka u dziecka, podobnie zresztą jak u dorosłego, świadczy o tym, że coś dzieje się w ciele. Jest to prawdopodobnie infekcja lub stan zapalny, które organizm próbuje zwalczyć. Temperatura ciała rośnie, ponieważ wiele z drobnoustrojów chorobotwórczych ginie (lub wolniej się namnaża) w takich właśnie warunkach. Układ immunologiczny sam zatem wie, że podczas ataku wirusów, bakterii, pasożytów czy grzybów może w ten sposób zwalczyć inwazję, zanim tak na dobre się ona zacznie i zapobiec w ten sposób rozwojowi choroby.

Podwyższona temperatura sama w sobie jednak nie świadczy o żadnym konkretnym zagrożeniu dla organizmu. Może wskazywać na całą gamę dolegliwości, schorzeń czy zaburzeń. Dlatego tak ważna jest obserwacja malucha i uważność na inne objawy, które występują oprócz gorączki, lub które pojawią się dopiero po jakimś czasie od momentu, w którym dziecko zaczęło gorączkować. 

Gorączka u dziecka bez innych objawów może świadczyć o takich dolegliwościach, jak:

  • Infekcja wirusowa lub bakteryjna, którą organizm próbuje zwalczyć samodzielnie. Dodatkowe symptomy, takie jak ból, katar czy kaszel, mogą pojawić się później. Może się jednak zdarzyć, że nie wystąpią wcale, a choroba się rozwinie, dlatego należy wątpliwości skonsultować z lekarzem pediatrą. Może tak się dziać w przypadku grypy.
  • Ząbkowanie. W takim przypadku może być to jedynie nieznacznie podwyższona temperatura ciała. Gorączce u niemowlaka nie towarzyszą wówczas żadne dodatkowe objawy zdrowotne. Jednak ważną wskazówką dla rodziców może być utrata apetytu i wkładanie do buzi różnych przedmiotów. Maluchy bywają wtedy także rozdrażnione i płaczliwe. Wysoka temperatura może być sygnałem, że nałożyły się infekcja oraz wyrzynanie zębów.
  • Trzydniówka. To choroba zakaźna, która objawia się kilkudniową temperaturą bez żadnych dodatkowych objawów. Po 35 dniach gorączka ustępuje i dopiero wówczas pojawia się wysypka.
  • Szczepienie. U niektórych dzieci występuje taka reakcja. Zapytaj lekarza, kiedy jest to naturalne, a kiedy gorączka u dziecka nie będzie związana z podaniem szczepionki.

Od jakiej temperatury można mówić o gorączce u dziecka?

O gorączce u dziecka mówimy, gdy temperatura mierzona pod pachą przekroczy 37,2 st. C. Z kolei w przypadku pomiaru odbytniczego (zwłaszcza u niemowląt), granicą jest 38 st. C.  Poniżej tych wartości mówimy o stanie podgorączkowym. Czasem stan podgorączkowy jest konsekwencją intensywnego wysiłku fizycznego lub przegrzania organizmu na skutek choćby zbyt ciepłego ubrania. Warto więc chwilę obserwować malucha i nie aplikować leków przeciwgorączkowych od razu. 

Najlepiej będzie wykonać pomiar kilka razy i zwrócić uwagę, by wyeliminować potencjalne czynniki wpływające na błędny pomiar temperatury. To między innymi:

  • temperatura powietrza. Jeśli mierzymy gorączkę termometrem bezdotykowym, upał na zewnątrz może mieć wpływ na pomiar;
  • spożycie ciepłych napojów bezpośrednio przed pomiarem temperatury w jamie ustnej;
  • złe ustawienie funkcji w termometrze. Warto porównać temperaturę dziecka do swojej i ewentualnie skalibrować urządzenie, jeśli zaistnieje taka potrzeba. 

Kiedy jednak stan podgorączkowy nie jest przejściowy i gorączka u dziecka wzrośnie, dobrze jest wesprzeć walczący organizm domowymi sposobami. Sprawdzą się syropy lub krople na zbicie gorączki oraz zimne okłady.

Jeśli dziecko ma temperaturę dłużej niż 3 dni, a jest to gorączka bez innych objawów, należy wówczas skonsultować się z lekarzem. Konieczne może się okazać przeprowadzenie badań diagnostycznych lub podanie leków.

Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów – o czym świadczy?

O powracającej gorączce u dziecka mówimy wtedy, gdy epizody wzrastającej temperatury pojawiają się regularnie. Dotyczy to dzieci w każdym wieku. Powracająca gorączka utrzymuje się ponad siedem dni, nawet jeśli pojedynczy epizod trwa tylko kilka godzin. Konieczna jest wtedy konsultacja lekarska. 

Nawracająca temperatura jest niepokojąca, zwłaszcza w przypadku najmłodszych, dlatego prawdopodobnie pediatra zleci przeprowadzenie dodatkowych badań, aby wykluczyć zagrażające życiu malucha choroby. Nawracająca gorączka u dziecka bez innych objawów może bowiem świadczyć o chorobach nowotworowych (np. białaczkach, chłoniakach), chorobach autoimmunologicznych, czy też zakażeniach układu moczowego. Zawsze jednak, jeśli maluch gorączkuje, powinno się wykonać badanie ogólne moczu. 

Nawracająca gorączka u dziecka może świadczyć także o tzw. zespole PFAPA, czyli zespole gorączek nawracających. Zaliczany jest on do grupy chorób immunologicznych. Jego głównym objawem są nawracające co kilka tygodni (zwykle 3 do 5) epizody kilkudniowej gorączki trwającej około 37 dni. Oprócz tego jednak pojawiają się afty lub aftopodobne owrzodzenia jamy ustnej, zapalenie gardła i powiększone węzły chłonne. Czasem dodatkowo pojawiają się bóle stawów, brzucha, głowy, wysypka, wymioty lub biegunka. Pomiędzy kolejnymi atakami choroby u dzieci nie występują inne objawy. PFAPA diagnozuje się najczęściej między 1. a 5. rokiem życia, a liczba dzieci z tym zespołem w ostatnich latach wzrasta.

Co zrobić z nawracającą gorączką u dziecka bez innych objawów?

Postępowanie z nawracającą gorączką u dziecka zależy od przyczyny tego stanu. Nawracająca temperatura u dziecka będzie zatem zwalczana inaczej, jeśli jej źródłem będzie wirus, inaczej, gdy bakteria, a jeszcze inaczej, jeśli okaże się, że powracająca gorączka to kwestia autoimmunologiczna. 

Warto jednak pamiętać o kilku zasadach, które – jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich lub odmiennych zaleceń – mogą być przydatne przy obniżaniu temperatury u dziecka. 

  1. Aby schłodzić rozpalone ciało, sprawdzi się chłodny okład. Najlepsza będzie bawełniana pieluszka lub ręczniczek. Najlepiej kłaść go na okolice skroni, czoło, kark i potylicę. To ochroni mózg dziecka przed przegrzaniem. Należy również chłodzić pachwiny, szyję i miejsca pod kolanami, a więc miejsca przebiegu dużych naczyń krwionośnych. To metoda sprawdzi się szczególnie u dzieci w wieku 0,5–5 lat, które są narażone na wystąpienie drgawek gorączkowych.
  2. Jeśli same okłady to za mało, kąpiele w chłodnej wodzie przyniosą ulgę i pomogą obniżyć temperaturę ciała. Temperatura wody powinna być o 1 st. C. niższa od temperatury ciała.
  3. Sprawdzą się także domowe, ziołowe napary. Lipa, malina, czarny bez działają m. in. napotnie. Pocenie z kolei powoduje oddawanie ciepła na zewnątrz i obniżanie w ten sposób temperatury ciała. Pamiętać należy, że w czasie gorączki należy spożywać dużo płynów – najlepiej często, nawet w niewielkiej ilości. 

Jeśli sytuacja będzie wymagała podania leku przeciwgorączkowego, ważne jest jego dawkowanie. Niezależnie od postaci – kropli, syropu czy tabletek kluczowa jest waga ciała malucha. Dodatkowo niektóre leki nie powinny być podawane maluchom przed ukończeniem 1. roku życia. Warto również mieć na uwadze, aby nie podawać preparatów na zbicie gorączki „profilaktycznie”, czy też na zapas, a dopiero wtedy, gdy rzeczywiście zajdzie taka potrzeba. 

Zachęcamy do skorzystania z kalkulatora Ibuprom dla Dzieci Forte oraz Apap dla Dzieci Forte!

Oblicz jednorazową dawkę leku

APAP dla dzieci Forte
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy APAP Junior

Oblicz jednorazową dawkę leku

Ibuprom Forte dla dzieci
ml
Maksymalna ilość dawek w ciągu doby:  

Pamiętaj, aby zachować 6 do 8 godzin przerwy pomiędzy dawkami.

Za mała masa ciała dziecka. Lek jest dostępny dla dzieci powyżej 5 kg masy ciała.

Dla pacjentów powyżej 40 kg polecamy Ibuprom w tabletkach lub kapsułkach

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź