polisa na życie

Czy polisa na życie obowiązuje poza krajem zamieszkania?

Przedmiotem ochrony w ubezpieczeniu na życie jest życie osoby ubezpieczonej, warto jednak mieć na uwadze, że w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeń mogą obowiązywać ograniczenia co do terytorium, na jakim obowiązuje ta ochrona. Dlatego przed zawarciem umowy zawsze należy się upewnić, czy i w jaki sposób ubezpieczenie na życie kupione w Polsce działa poza jej granicami.

Spis treści:

Ubezpieczenie na życie - jak działa za granicą?

Klasycznie rozumiane ubezpieczenie na życie ma stanowić zabezpieczenie finansowe dla bliskich osoby ubezpieczonej, w przypadku jej śmierci.. Obrazując tą kwestię na przykładzie ubezpieczenia KOMFORT ŻYCIA z oferty towarzystwa ubezpieczeń Pru: jeśli ubezpieczony umrze podczas pobytu poza granicami swojego kraju zamieszkania, to należne świadczenie w kwocie wynikającej z zawartej umowy zostanie wypłacone wskazanym uposażonym zgodnie z warunkami obowiązującej umowy. W praktyce nie ma więc znaczenia, czy śmierć nastąpiła w granicach Polski czy poza nimi.

Co zapewniają umowy dodatkowe podczas pobytu za granicą?

Umowy dodatkowe mogą rozszerzać zakres ochrony ubezpieczenia na życie o różne ryzyka, zależnie od oferty danego towarzystwa ubezpieczeń. W przypadku wspomnianego już ubezpieczenia KOMFORT ŻYCIA, który działa na całym świecie, 24 godziny na dobę i bez żadnych ograniczeń terytorialnych, masz do wyboru kilkanaście różnych umów dodatkowych. Obejmują one następujące ryzyka:

  • Kompleksowe poważne zachorowanie
  • Pobyt w szpitalu lub operacje
  • Poważne inwalidztwo
  • Niezdolność do pracy
  • Śmierć wskutek nieszczęśliwego wypadku
  • Poważne zachorowanie dziecka
  • Niezdolność dziecka do samodzielnej egzystencji
  • Pobyt dziecka w szpitalu lub operacje
  • Przejęcie opłacania składek na wypadek niezdolności do pracy
  • Przejęcie opłacania składek na wypadek kompleksowego poważnego zachorowania
  • Przejęcie opłacania składek na wypadek poważnego inwalidztwa

 

Większość z wymienionych umów dodatkowych do ubezpieczenia KOMFORT ŻYCIA nie posiada żadnych ograniczeń terytorialnych, co oznacza, że zapewniają ochronę w zakresie określonym w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (tzw. OWU) danej umowy na całym świecie. Wyjątkami od tej zasady są umowy dodatkowe obejmujące pobyt w szpitalu lub operacje, w przypadku których obowiązują następujące zasady:

  • jeżeli do pobytu w szpitalu lub operacji doszło w następstwie nieszczęśliwego wypadku, ochrona obowiązuje na całym świecie;
  • jeśli natomiast pobyt w szpitalu lub operacja są następstwem choroby, ochrona wynikająca z umowy dodatkowej obowiązuje wyłącznie na terytorium krajów Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Watykanu, Monako, San Marino, Liechtensteinu, Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, Kanady, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Turcji, Albanii, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Macedonii Północnej oraz Serbii.

Podsumowanie

Jeżeli wyjeżdżasz za granicę i zastanawiasz się, czy Twoja polisa na życie działa także poza Twoim krajem zamieszkania, najlepiej sprawdź Ogólne Warunki Ubezpieczenia i tam poszukaj informacji na temat ewentualnych ograniczeń terytorialnych. Pamiętaj też, że każde towarzystwo ubezpieczeń może w tym zakresie mieć inną politykę i oferować odmienne warunki, dlatego zawsze zapoznaj się z nimi przed zawarciem umowy.

 

Powyższy artykuł zawiera wybrane informacje na temat niektórych cech umowy ubezpieczenia oferowanej przez Prudential International Assurance plc S.A. Oddział w Polsce. Przez zawarciem umowy ubezpieczenia prosimy o zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.