Pies dla alergika – jaką rasę wybrać?

Pies w domu to członek rodziny, przyjaciel dla dzieci, kompan dla dorosłych. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy czworonożny pupil uczula kogoś z domowników? Podpowiemy, jak poradzić sobie z alergią na psy i jakie rasy uważane są za mniej alergizujące.

Spis treści:

Uczulenie na psa – skąd się bierze?

Alergia, którą potocznie nazywa się „uczuleniem na psa”, to nadwrażliwość na substancje wydzielane przez organizm zwierzęcia. Alergenem są białka obecne w naskórku psa. Uczulająco może działać również pot i łój naszego czworonoga. 

Problem mogą stanowić też inne wydzieliny, np. ślina, surowica czy mocz. Najczęściej uczulającymi zwierzakami są psy i koty. Bardziej alergizują zwierzęta liniejące oraz samce, szczególnie niekastrowane. Co ciekawe, dzieci od początku wychowywane z psami rzadziej zapadają na alergie związane z obecnością zwierząt.

Uczulające cząsteczki wnikają do organizmu. U osób wrażliwych dochodzi do nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Mogą pojawić się np. zmiany na skórze, pokrzywki, katar, kaszel, łzawienie i zaczerwienienie oczu, duszność. 

Niestety alergeny mogą utrzymywać się w pomieszczeniach wiele dni, a nawet tygodni. Nawet dbanie o higienę, sprzątanie i dezynfekowanie mieszkania nie wystarczą, aby szybko i całkowicie pozbyć się uczulających substancji. 

Wynika to z faktu, że drobinki złuszczonego naskórka czy innych wydzielin zwierzęcia mogą jeszcze długo unosić się w powietrzu, osiadać na meblach, przedmiotach, kanapach, dywanach, łączyć się z drobnymi cząsteczkami obecnego w domu kurzu.

Pies dla alergika – czy to dobry pomysł?

Pies w domu to niezawodny kompan, przyjaciel, członek rodziny – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Obecność psa uczy dzieci empatii, odpowiedzialności, wrażliwości na potrzeby zwierząt. Co zrobić, jeśli ktoś z członków rodziny jest uczulony na pieski? Czy pies przy alergii to dobry pomysł?

Jeśli w rodzinie jeszcze nie ma pieska, można wziąć po uwagę rasy, które są zalecane dla alergików. Lepiej również wybrać suczkę zamiast psa. 

Alergia na sierść – czy na pewno?

Alergia, potocznie nazywana alergią na sierść, w rzeczywistości jest uczuleniem na wydzieliny naskórka lub też na ślinę lub mocz zwierzęcia. Pamiętajmy jednak, że podobne objawy mogą powodować również inne alergeny. Dlatego warto wykonać testy, aby przekonać, się, czy rzeczywiście to czworonóg jest przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości. 

Niekiedy organizm alergika przebywającego w obecności zwierzęcia, przyzwyczaja się i uodparnia na jego wydzieliny. W efekcie alergia ulega osłabieniu/zanika. W niektórych przypadkach stała ekspozycja na alergeny może powodować nasilenie objawów alergii, rozwój astmy oskrzelowej, inne problemy ze zdrowiem. Dlatego alergii na sierść nie wolno lekceważyć. 

Rasy psów dla alergików

Amerykańskie Towarzystwo Kynologiczne wskazuje kilka ras, które mają mniejszy potencjał alergizujący. Jeśli rozważasz pieska dla małego alergika, warto wziąć pod uwagę którąś z tych ras: 

  • airedale terrier,
  • australian labradoodle, labradoodle,
  • bedlington terrier,
  • border terrier,
  • bichon frise, biszon kędzierzawy,
  • cairn terrier,
  • grzywacz chiński,
  • irish soft coated wheaten terrier,
  • irlandzki spaniel wodny,
  • kerry blue terrier,
  • maltańczyk,
  • pudel,
  • shih tzu,
  • sznaucer,
  • west highland white terrier,
  • xoloitzquintle – nagi pies meksykański,
  • yorkshire terrier.

Psy z włosami zamiast sierści

Popularny jest mit, że psy z włosami nie uczulają. Jednak w rzeczywistości szczególnie alergizują takie substancje, jak np. albumina osoczowa, obecna w ślinie każdego psa, czy też drobiny naskórka. Dlatego nawet psy z włosami mogą powodować podrażnienie organizmu wrażliwej osoby.

Alergia na zwierzęta czy zwierzęta na alergię?

Polecamy

Alergia na zwierzęta czy zwierzęta na alergię?

Najprostsza metoda, by zmniejszyć ryzyko astmy lub alergii u dziecka? Wziąć psa lub kota. I jak najwięcej wypuszczać go z domu.

Czytaj

Czy można mieć psa przy alergii?

Często alergię można opanować odpowiednimi lekami. Jednak w skrajnych przypadkach może być konieczne znalezienie nowego domu dla pupila, jeśli objawy alergii lub astmy są poważne. 

– W fundacjach obserwuję częste oddawanie zwierząt i szukanie nowego domu w przypadku alergii. Każda sprawa jest inna, nie chcę oceniać, nie chcę krytykować. Z pewnością są osoby, dla których alergie są tylko wymówką. Ale jest też wiele ludzkich dramatów, gdy oddawanie zwierzaka jest prawdziwą rozpaczą dla domowników. Dlatego uważam, że przed wzięciem pupila do domu warto chodzić np. z wizytą do osób ze zwierzętami i obserwować organizm, warto wykonać testy alergiczne podpowiada Kasia Ostrowska, która prowadzi dom tymczasowy dla psów i wspiera organizacje prozwierzęce.

Jak radzić sobie z alergią na psy?

Jeśli pies już jest w domu, a u domownika pojawia się alergia, można próbować ograniczyć uciążliwe objawy uczulenia. Jak to zrobić? Pomocne może być:

  • ścinanie na krótko sierści psa, 
  • stosowanie odpowiednich preparatów myjących dla psa (wyniki badań dotyczące ich skuteczności w profilaktyce alergii są na ten moment niejednoznaczne),
  • częste sprzątanie mieszkania, odkurzanie,
  • zażywanie leków przeciwhistaminowych,
  • regularne mycie rąk, szczególnie po kontakcie ze zwierzakiem,
  • odczulanie. 

– Jeśli ktoś ma atopowe zapalenie skóry, astmę lub inne alergie, jest również bardziej prawdopodobne, że będzie uczulony na psy lub inne zwierzęta. W takiej sytuacji warto przedyskutować z weterynarzem i lekarzem możliwość zaadoptowania odpowiedniego gatunku, np. żółwia – dodaje nasza ekspertka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź