Spis treści:
Pochwa, wargi sromowe, krocze – w czasie porodu przechodzą prawdziwe chwile próby. Właściwie zawsze dochodzi w nich do urazów, o które trzeba odpowiednio zadbać w okresie połogu. Podpowiadamy, jak powinna wyglądać higiena intymna po porodzie, aby wszystko zagoiło się jak najszybciej.
Poród to maraton
Poród to dla kobiety nie lada przeżycie. Nie tylko pod względem emocjonalnym. To także ogromnie ciężka praca fizyczna. Czy wiesz, że kobieta rodząca siłami natury wykonuje taki sam wysiłek jak biegacz w trakcie maratonu?
Jeśli nie najcięższą, to na pewno najbardziej urazową pracę wykonują mięśnie i tkanki miejsc intymnych – to tam musi dojść do takiego rozluźnienia, aby mogło urodzić się dziecko (przypomnijmy, że największa część ciała noworodka – główka – ma zazwyczaj ponad 30 cm obwodu). Nic więc dziwnego, że w okolicach krocza dochodzi do mikrouszkodzeń czy drobnych pęknięć. Niekiedy konieczne jest nacięcie krocza, a później założenie szwów. Bez względu na to, jak trudny był poród, w okresie połogu każdej kobiecie potrzebna jest szczególna pielęgnacja, aby rany goiły i regenerowały się prawidłowo.
Czym podmywać się po porodzie?
Czysto, sucho i przewiewnie – to warunki, w których poporodowe urazy Twoich miejsc intymnych zagoją się najszybciej. Jak je zapewnić? Co do czystości – dbaj o higienę po każdym skorzystaniu z toalety. Najlepiej podmywać się letnią wodą z mydłem, płynem do higieny intymnej po porodzie lub płynem antyseptycznym. Nie korzystaj z myjek czy gąbek – to siedlisko bakterii! Najlepiej sprawdzi się po prostu ręka. Pamiętaj, aby podmywać się w jednym kierunku: od przodu do tyłu. Po umyciu spłucz wszystko czystą wodą i delikatnie osusz za pomocą jednorazowych ręczników papierowych. W czasie połogu, dopóki występują krwawienia z dróg rodnych, odradzamy kąpieli w wannie – w tym czasie korzystaj z prysznica.
Majtki poporodowe po cesarce, podpaski po porodzie, wkładki higienicznie. Co jeszcze?
Poza tym jak najczęściej zmieniaj wkładki higieniczne – rana w suchym otoczeniu goi się lepiej. Najkorzystniejsze są po porodzie podpaski z naturalnych materiałów (bawełniane), które zapewniają odpowiednią przewiewność. Zmieniaj wkładkę przed każdym karmieniem piersią, ponieważ kiedy dziecko się pożywia, zwiększa się krwawienie z dróg rodnych. Dodatkowo zrezygnuj z fikuśnej bielizny na rzecz wygodnych bawełnianych majtek. W okresie tuż po porodzie doskonale sprawdzą się tzw. majtki poporodowe, wykonane z siateczki – nie uciskają obolałych miejsc intymnych, a do tego zapewniają dostęp powietrza do rany. Zarówno majtki poporodowe, jak i podpaski po porodzie można kupić w aptekach lub dobrze zaopatrzonych drogeriach. Dobra rada na „wietrzenie” gojących się miejsc w nocy, szczególnie tuż po porodzie, to zrezygnowanie z bielizny. Na łóżko połóż nieprzepuszczalny podkład, a między nogi włóż wkładkę. Nawet jeśli się wysunie, całą wydzielinę wchłonie podkład, który rankiem po prostu wyrzucisz. Luźne dresowe spodnie lub sukienka (zapomnij o obciskających, nieprzepuszczalnych dla powietrza rajstopach!) dodatkowo poprawią twój komfort w pierwszych poporodowych tygodniach.
O higienę intymną po porodzie według powyższych wskazówek powinny też dbać kobiety, które urodziły przez cięcie cesarskie.
Ból krocza po porodzie
W pierwszych dniach po porodzie twoje miejsca intymne mogą być na tyle obolałe, że potrzebne będą leki przeciwbólowe. Bez obaw możesz przyjmować wtedy paracetamol – jest bezpieczny dla dzieci karmionych piersią. Dodatkowo możesz stosować zimne okłady – przykładając woreczki z lodem do bolących miejsc. Najlepiej, żeby były jednorazowe, zminimalizujesz w ten sposób ryzyko infekcji.
W miarę możliwości staraj się pamiętać: suchość i przewiewność to podstawa gojenia się ran. Byłaś bardzo dzielna, dbaj o siebie!