Ciąża urojona - przyczyny, objawy, leczenie Ciąża urojona – przyczyny, objawy, leczenie/ iStock

Ciąża urojona – przyczyny, objawy, leczenie

Ciąża urojona to stan, w którym nie stwierdza się płodu w jamie macicy pomimo występowania objawów charakterystycznych dla pierwszych tygodni ciąży. Zaliczana jest ona do zaburzeń psychicznych. Kto może mieć ciążę urojoną?

Spis treści:

Czy można być w ciąży urojonej?

Ciąża urojona zaliczana jest do zaburzeń psychicznych związanych najczęściej z bezpłodnością oraz silną chęcią posiadania potomstwa. Może występować jednak również w przypadku, kiedy kobieta bardzo obawia się ciąży i nie chce w nią zajść. W przebiegu ciąży urojonej dochodzi do zaburzeń w postaci nieprawidłowego skupienia myśli oraz przewartościowania idei bycia ciężarną, przez co staje się to problemem nadrzędnym wobec innych sfer życia codziennego.

Ciąża urojona – objawy

Ciążę urojoną w niektórych sytuacjach bardzo trudno odróżnić od prawdziwej ciąży. Z tego względu w większości przypadków konieczne jest wykonanie testu ciążowego z krwi, który wykrywa wolną podjednostkę beta-hCG i w sposób jednoznaczny wyklucza bądź potwierdza obecność ciąży. Objawy ciąży urojonej wymieniane przez specjalistów to m.in.:

  • zatrzymanie miesiączki,
  • bolesność piersi,
  • nudności i wymioty,
  • zwiększenie obwodu brzucha,
  • częstomocz.

Pomimo występowania objawów test ciążowy za każdym razem wyklucza obecność ciąży, a w jamie macicy podczas badania USG nie można uwidocznić płodu.

Ciąża urojona – przyczyny

Ciąża urojona to zaburzenie psychiczne w przebiegu którego dochodzi do urojeń powodujących u kobiety przeświadczenie, że jest w ciąży. Według literatury, przypadłość ta dotyczy najczęściej kobiet samotnych bądź bezskutecznie starających się o potomstwo. Szansa na wystąpienie danego zaburzenia dodatkowo wzrasta, kiedy spotyka się ona z presją otoczenia w związku z „obowiązkiem” posiadania potomstwa. Ciąża urojona może dotyczyć jednak również kobiet bardzo obawiających się posiadania dzieci. W takim przypadku również dochodzi do umiejscowienia ciąży w centrum codziennego życia i funkcjonowania. Wśród potencjalnych przyczyn występowania ciąży urojonej wymienia się także wykorzystywanie seksualne kobiety w przeszłości, a także współwystępowanie innych chorób psychicznych, takich jak zaburzenia lękowe czy depresja.

Czy styl życia może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Polecamy

Czy styl życia może mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Problem niepłodności dotyka coraz więcej par. O niepłodności mówi się wtedy, gdy pomimo odbywania regularnych stosunków płciowych przez co najmniej rok kobieta nie zachodzi w ciążę. Problem może leżeć zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie, a jego przyczyny mogą być bardzo różne.

Czytaj

Ciąża urojona – leczenie

Podstawowym sposobem leczenia ciąży urojonej jest psychoterapia. Należy pamiętać, że proces terapeutyczny jest złożony oraz długotrwały, przez co na efekty trzeba czekać miesiące bądź lata. Z tego względu często konieczne jest równoczesne zastosowanie farmakoterapii, która ma za zadanie ułatwić cały proces. Leczenie psychiatryczne jest bardzo ważne, gdyż obciążenie psychiczne towarzyszące ciąży urojonej może ostatecznie doprowadzić do rozwoju innych zaburzeń, takich jak: zaburzenia lękowe, depresyjne czy też poważne zaburzenia osobowości.

Kto może mieć ciążę urojoną?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jak zostało to już wcześniej wspomniane, najczęstszą grupą dotkniętą przez tą przypadłość są kobiety starające się bezskutecznie o potomstwo. Znaczącą grupą, która niekiedy musi mierzyć się z objawami ciąży urojonej są również kobiety obawiające się zajścia w ciążę. Problem ten dotyczy kobiet w każdym wieku.

Może pojawić się on również u mężczyzn. W takiej sytuacji mamy do czynienia z tzw. zespołem kuwady, w przebiegu którego partner kobiety, ze względu na duże obciążenie psychiczne związane z ciążą partnerki, może również zacząć doświadczać takich objawów, jak poranne nudności czy zwiększenie obwodu brzucha. Choć specjaliści nie są zgodni co do potencjalnych przyczyn tego zespołu, jako przyczynę często wymienia się swego rodzaju „zazdrość” o ciążę partnerki.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź