Sporty rodzinne - jak aktywnie spędzać czas całą rodziną? / istock Sporty rodzinne - jak aktywnie spędzać czas całą rodziną? / istock

Sporty rodzinne – jak aktywnie spędzać czas całą rodziną?

Uprawianie sportu, nie tylko wyczynowe, ale i amatorskie, uczy wytrwałości i dyscypliny. To doskonały sposób wyładowania nagromadzonych emocji i możliwość aktywnego spędzania wolnego czasu. Jakie sporty rodzinne wzbudzą zainteresowanie domowników i połączą we wspólnej pasji starszych i młodszych?

Spis treści:

Wspólne sporty, czyli kreatywność i bliskość w jednym

Niezależnie od tego, czy raz w tygodniu, raz na dwa tygodnie czy raz w miesiącu, warto uprawiać rodzinny sport. To nie tylko świetny sposób na poprawę formy, ale i niepowtarzalna okazja do pobycia razem. Sporty rodzinne mają mnóstwo zalet i plusów. Wspólna wycieczka rowerowa, wyprawa na basen czy jazda na nartach to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Sporty rodzinne budują bliskość, zaufanie, uczą pracy w grupie, zaangażowania i motywacji w dążeniu do celu.

Przykładowe zabawy sportowe dla dzieci

Polecamy

Przykładowe zabawy sportowe dla dzieci

Gry ruchowe dla dzieci to jedna z najbardziej lubianych form spędzania czasu. Zarówno przez rodziców, jak i przez maluchy. W dodatku sprawdza się w każdej konfiguracji – na długiej liście pomysłów na ruchowe gry i zabawy dla dzieci znaleźć można zarówno te indywidualne, jak i grupowe zabawy dla dzieci. Tych młodszych i starszaków. Sprawnościowe, zręcznościowe, szybkościowe… Oto pomysły na ciekawe zabawy ruchowe dla dzieci!

Czytaj

Sport dla całej rodziny

Zamiast spędzić popołudnie czy weekend przed ekranem telewizora czy komputera, lepiej wybrać się na wspólny wypad za miasto lub wycieczkę do lasu. Rodzinne wycieczki pozwalają aktywnie spędzić czas, wzmacniają więzi pomiędzy domownikami, a także są odskocznią od codziennych obowiązków. 

Warto uświadomić dzieciom, że aktywność fizyczna powinna być istotnym elementem życia. Wspólne sporty rodzinne są doskonałą okazją do podejmowania wyzwań i szansą na poprawę kondycji. Mają pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację. 

Jaki sport dla całej rodziny można uprawiać? Pomysłów jest wiele!

Basen – aktywność dla dużych i małych

Basen to doskonała propozycja dla każdego – zarówno dla małych, jak i dużych. Maluchy mogą popływać w kole lub z rękawkami, starsi pobawić się na zjeżdżalni lub popływać w dużym basenie. Na lekcje pływania można zapisać już 3-miesięczne dzieci. Bardziej zaawansowani pływacy mogą zapisać się na kurs nurkowania lub skoków do wody. Jednak nawet „zwykła” wizyta na basenie i wspólne zabawy w wodzie są doskonałą propozycją wspólnego spędzenia czasu. 

Wspinaczka – trening dla całej rodziny

To świetna forma aktywności dla rodziców i starszych dzieci. W większych miastach dostępne są miejsca sprzyjające wspinaczce rodzinnej, gdzie pod okiem instruktora cała rodzina poznaje tajniki wspinaczki. Wspinaczka to doskonały trening, podczas którego pracuje każdy mięsień. Wspinaczka:

  • kształtuje sylwetkę ciała,
  • wzmacnia wytrzymałość mięśni,
  • zwiększa zakres ruchu stawów. 

Rodzinne wycieczki rowerowe

Jazda na rowerze jest doskonałym sposobem spędzenia weekendu czy słonecznego popołudnia. To świetny sport dla rodziny, który nie tylko poprawia kondycję, ale także stwarza możliwość poznania nowych miejsc i spędzenia czasu z najbliższymi. By wycieczka była udana, powinno się ją dobrze zaplanować – podstawą jest sprawny rower, trasa uwzględniająca możliwości wszystkich uczestników wycieczki i oczywiście prowiant.

Letnie i zimowe rodzinne sporty – co wybrać?

Najprostszym, ale zarazem najpopularniejszym letnim sportem rodzinnym jest jazda na rowerze. Już nawet 3-letnie dzieci uczą się jazdy na rowerze z czterema kółkami, a młodsze doskonale radzą sobie na biegówce. Ciekawą propozycją jest gra w piłkę nożną, siatkówkę czy badmintona. W letni dzień warto pojeździć na rolkach lub wybrać się na długi spacer. 

Także zimowe sporty rodzinne dają dzieciom wiele przyjemności. Kilka godzin spędzonych na lodowisku przyniesie nie tylko radość, ale korzystnie wpłynie na kondycję. Jazda na łyżwach uczy kontroli nad własnym ciałem, kształtuje koordynację ruchu, dynamikę i elegancję. Doskonałą propozycją dla miłośników zimowych szaleństw jest jazda na nartach lub desce snowboardowej – swoją przygodę mogą rozpocząć już 4-5 letnie dzieci. Mniej popularnym, ale równie ciekawym sportem rodzinnym jest bieganie na nartach. Rozwija kondycję, zwiększa wydolność mięśni, stawów i układu oddechowego.

Najlepszy sport dla rodziny

Współczesna młodzież zdecydowanie więcej czasu spędza w domu. Dlatego już od najmłodszych lat warto uprawiać rodzinnie sport. Nie ma znaczenia, jaką formę aktywnego spędzania czasu wybierzemy. Równie dobrze może to być spacer, jazda na rowerze, pływanie czy wspinaczka. Ważne by uprawianie sportu było miłą formą spędzania czasu dla całej rodziny, dlatego warto dołożyć wszelkich starań i poszukać takiej dyscypliny, która zainteresuje i „wciągnie” wszystkich domowników. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź