4-miesięczne dziecko 4-miesięczne dziecko – wszystko, co trzeba wiedzieć/ iStock

4-miesięczne dziecko – wszystko, co trzeba wiedzieć

Czwarty miesiąc życia dziecka to czas jego dynamicznego wzrostu i rozwoju. Maleństwo poznaje nowe umiejętności i doskonali to, co już umie. Sprawdź, co potrafi 4-miesięczne dziecko i na co zwracać szczególną uwagę.

Spis treści:

Rozwój fizyczny 4-miesięcznego dziecka

4-miesięczne niemowlę jest coraz bardziej kontaktowe, z zainteresowaniem obserwuje świat i na swój sposób próbuje w nim uczestniczyć. O jego dynamicznym rozwoju świadczy jego waga, która jest już zwykle dwa razy większa niż przy urodzeniu.

Intensywne ćwiczenia mięśni grzbietu sprawiły, że coraz częściej potrafi utrzymać w pionie główkę, kiedy trzymamy go na rękach. Maleństwo ciągle jeszcze szybko męczy się, leżąc na brzuchu, dlatego układanie go w tej pozycji jest dla niego najlepszą gimnastyką.

Do tej pory dziecko ulewało, teraz zaczyna się ślinić, i to intensywnie. U 4-miesięcznego dziecka rozpoczyna się proces ząbkowania, który będzie wam towarzyszył przez kilkanaście następnych miesięcy i w wielu przypadkach zdominuje zachowanie dziecka. 4-miesięczny maluch nie umie jeszcze poradzić sobie z nadmiarem śliny produkowanej przez ślinianki i nie nadąża z jej połykaniem, bardzo zabawne bywa obserwowanie, jak puszcza bańki ze śliny i robi miny.

 

Jak wspierać rozwój dziecka?

Na liście rzeczy, które powinno robić 4-miesięczne niemowlę, jest kilka nowych umiejętności, które warto w nim wspierać.

Rozwój ruchowy

Dziecko coraz częściej potrafi nie tylko chwycić i utrzymać zabawkę, ale także trafić nią do buzi. Może także uderzać rączkami w kołyszące się nad nim zabawki, interesują go przedmioty o różnej strukturze, zabawki wydające odgłosy.

Rodzice mogą rozwijać umiejętności 4-miesięcznego niemowlaka, dając mu do ręki zabawki łatwe do utrzymania i mające różne struktury.

Malec zaczyna trzymać prosto główkę, unosić ją z pozycji na brzuszku, udaje mu się też podpierać się na rękach i nogach, a nawet przewracać z pleców na bok i z boku na plecy.

Niewiele dzieci z przyjemnością długo leży na brzuchu. Warto je jednak przyzwyczajać do tej pozycji, bo nie ma lepszego ćwiczenia rozwijającego mięśnie grzbietu i wzmacniające kręgosłup. Ćwiczenia na brzuszku nie powinny trwać dłużej niż kilka minut, lepiej wracać do nich kilka razy dziennie, robiąc z nich codzienny rytuał. Malec będzie dźwigał głowę, by zobaczyć coś interesującego, warto nieco wyżej umieścić np. kolorową książeczkę, by miał powód do utrzymywania głowy w górze jak najdłużej.

Rozwój wzroku

4-miesięczne niemowlę zaczyna widzieć w trójwymiarze. To bardzo ważny moment, bo zabawki nie są już dla niego tylko plamami w kontrastowych kolorach. Teraz mają kształt, a potrząsanie nimi sprawia radość.

Nie musimy już kupować maleństwu zabawek w wyłącznie kontrastowych kolorach. Zaciekawić może też zabawka w bardziej stonowanych barwach, ale dobrze jest, jeśli szeleści albo grzechocze. Dziecko będzie z zainteresowaniem patrzeć na nią, kiedy znajdzie się na linii jego wzroku. Maleństwo zauważy także przesuwanie się małych przedmiotów, np. na stole w zasięgu jego pola widzenia.

Rozwój słuchu

4-miesięczne dziecko z zainteresowaniem słucha dźwięków wydawanych przez zabawki, wsłuchuje się też w dźwięki domu. Nie będzie jeszcze koncentrować się na wypowiadanych słowach, zareaguje jednak na podniesiony ton czy przestraszy gwałtownego hałasu. Warto sprawdzać słuch maluszka, szeleszcząc np. papierem w cichym otoczeniu i patrzeć, czy wodzi wzrokiem za hałasem. Na rozwój słuchu u 4-miesięcznego niemowlęcia ma wpływ słuchanie muzyki poważnej. Możemy też przyczepić do nóżki dziecka dzwoneczek i obserwować, jak zareaguje.

Rozwój mowy

Głużenie u 4-miesięcznego dziecka trwa, zaczyna też wypowiadać pierwsze samogłoski. By pomóc mu kształtować tę umiejętność, trzeba cały czas do niego mówić, śpiewać i czytać mu bajeczki. Najlepiej opowiadać dziecku wszystko, co z nim robimy i czego jest świadkiem. Głużenie jest czasem wchodzenia z maleństwem w interakcje. Możemy naśladować jego odgłosy, odpowiadać mu, robić miny.

Rozwój umiejętności zabawy

U 4-miesięcznego dziecka zaobserwujemy, jak bawi się własnymi rączkami, przebiera paluszkami i patrzy na nie, wkłada też rączki do buzi, ćwicząc w ten sposób koordynację ruchową. W doskonaleniu tego pomagają zabawy ruchowe. 4-miesięczne niemowlę potrafi już dosyć mocno kopać nóżkami. Z chęcią będzie kopało, jeśli poruszy wtedy piszczące zabawki.

Rozwój emocjonalny

Rozwój niemowlaka w 4. miesiącu przynosi duży skok na drodze jego dojrzewania emocjonalnego. Dziecko coraz wyraźniej manifestuje złość albo smutek, widzimy też, kiedy jest zaniepokojone albo boi się czegoś. Wielu rodziców ma wrażenie, że ich dziecko staje się złośnikiem.

 

Jak pielęgnować malucha?

Jeszcze w trzecim miesiącu życia twojego dziecka bywały problemy z jego karmieniem i zasypaniem. 4-miesięczne dziecko zaczyna być bardziej uregulowane.

Jedzenie

Jeśli karmisz 4-miesięczne dziecko swoim mlekiem, będzie domagać się posiłków na żądanie średnio 8 razy na dobę. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest to optymalna metoda żywienia. Z karmieniem będzie wszystko w porządku, jeśli maleństwo będzie przybierać na wadze tak, by w tym czasie podwoić wagę urodzeniową. Każde dziecko rozwija się jednak inaczej, więcej będą ważyć 4-miesięczne bobasy karmione mieszankami. Zaleca się, by nie rozszerzać diety dziecka przed 17. tygodniem jego życia. 4-miesięcznym niemowlakom karmionym piersią nadal nie ma potrzeby podawać wody.

Sen

Do 6-7 godzin wydłuża się nocna przerwa maleństwa. Oczywiście będzie wiele dzieci, które nadal będą budzić się co 3-4 godziny. Także drzemki w ciągu dnia robią się coraz bardziej uregulowane.

Zanikanie kolki

Wielu rodziców z ulgą zauważy, że ataki występują rzadziej i są łagodniejsze. To dowód dojrzewania układu pokarmowego maluszka i lepszego działania jego enzymów trawiennych.

Ciemiączko

Nadal jest duże i nie zarasta. Podobnie jak dotychczas suplementujemy u dziecka witaminę D3 zgodnie z zaleceniem lekarza.

Badanie stawów biodrowych

W 4. miesiącu rutynowo powtarza się badanie stawów biodrowych dziecka, by wykluczyć ewentualne wady lub je korygować odpowiednią rehabilitacją.

Szczepienia

Na przełomie 3 i 4 miesiąc życia, a raczej po 6-8 tygodniach od poprzedniego szczepienia, jest czas na podanie kolejnych dawek szczepionek z obowiązkowego kalendarza.

 

Co potrafi 4-miesięczne dziecko?

4-miesięczne niemowlę to już pełnoprawny domownik. Z radością obserwuje, co dzieje się dookoła niego, reaguje na swoje imię, uwielbia bawić się ze swoją mamą i obserwować zabawki. Lista jego umiejętności jest długa:

  • Coraz dłużej trzyma uniesioną głowę, dźwiga też część klatki piersiowej.
  • Kiedy leży na brzuszku, podpiera ciało na przedramionach.
  • Ćwiczy kopanie i boksowanie – macha rączkami i nóżkami.
  • Udaje mu się prosto trzymać główkę podczas podciągania do pozycji siedzącej.
  • Widzi przedmioty w większej odległości od siebie.
  • Odwraca główkę na dźwięk, przerywając np. jedzenie.
  • Rozpoznaje znane już miejsca, interesują go nowe przedmioty.
  • Rozpoznaje głosy rodziców, niepokoją go nowe głosy.
  • Świadomie uśmiecha się do mówiących coś do niego.
  • Czasami udaje mu się już zaśmiać w głos.
  • Słucha słów, które wypowiadamy.
  • Reaguje na swoje imię.
  • Głuży i zaczyna powoli gaworzyć.

Lista umiejętności 4-miesięcznego niemowlaka jest długa, musimy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Często jedne umiejętności wyprzedzają u niego inne, a te, które powinien posiąść już dawno, są mu obce. Wszystko wyrówna się w swoim czasie.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź