Bostonka u dziecka - jak się objawia? / istock Bostonka u dziecka - jak się objawia? / istock

Jak objawia się bostonka u dziecka?

Bostonka, choroba typowa dla niemowląt i dzieci, budzi zrozumiały niepokój wśród rodziców. Nic dziwnego – jej gwałtownie pojawiające się symptomy, szczególnie charakterystyczna wysypka, mogą wystraszyć. Jakie są inne objawy bostonki i jak leczyć tę chorobę?

Spis treści:

Czym jest bostonka?

Bostonka, czyli choroba bostońska, to choroba wirusowa. Bostonkę powodują wirusy z rodzaju enterowirusów, m.in. Coxsackie. Nazywana jest również chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej lub HFMD od angielskiego skrótu tych słów (hand, foot, mouth disease). Najczęściej w powodu bostonki cierpią niemowlęta i dzieci do 5. r.ż. To choroba typowa dla żłobków i przedszkoli. 

Choroba bostońska u dzieci trwa zwykle 7–10 dni. Charakterystyczne dla bostonki są zmiany w obrębie jamy ustnej, skóry dłoni i stóp. Ponieważ jest to choroba wirusowa, na bostonkę można chorować kilka razy w życiu.

Bostonka u dziecka – objawy

Bostonka u dziecka na początku daje nietypowe objawy. Te symptomy łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Okres wylęgania bostonki to ok. 3–5 dni, w trakcie których choroba nie daje objawów. 

Następnie u dzieci pojawiają się: 

  • ból gardła, nadżerki w gardle, ostre zapalenie gardła,
  • ogólne złe samopoczucie,
  • brak apetytu, omawianie picia, trudności w przełykaniu śliny – chore na bostonkę dziecko nie chce jeść z powodu bólu gardła i powstających ranek,
  • gorączka zwykle do 39 st. C. przez ok. 48 godzin,
  • pękające pęcherzyki z czerwoną obwódką w gardle, niekiedy wypełnione płynem – mlecznym albo przezroczystym,
  • wysypka na dłoniach i stopach, rzadziej – na kolanach, łokciach, pośladkach, w kroczu,
  • w cięższych przypadkach wysypka na kończynach jest bolesna i przechodzi w owrzodzenia,
  • łuszczenie skóry dłoni i stóp po przechorowaniu,
  • po 1,5 miesiąca od przechorowania mogą pojawić się bruzdy na paznokciach, białe zmiany, odchodzenie i łuszczenie płytki paznokcia,
  • do rzadko spotykanych objawów należą dolegliwości żołądkowe i trawienne.

Jak rozpoznać bostonkę u dziecka?

Ile trwa bostonka u dziecka? Zwykle choroba trwa nie dłużej niż 10 dni. Przy bostonce dziecko nie chce jeść, może być senne i marudne. Zanim jednak bostonka u dziecka da pierwsze objawy, można ją pomylić z innymi chorobami często występującymi u dzieci. Najbardziej charakterystycznym objawem bostonki są grudki i pęcherzyki w buzi dziecka. 

Większość zachorowań dotyczy najmłodszych dzieci. Najczęściej rozpoznaje się bostonkę u rocznych dzieci, dwulatków i trzylatków. Z wiekiem układ odpornościowy coraz lepiej radzi sobie w starciu z wirusami. 

– Wielu rodziców przyprowadza dzieci z objawami infekcji do żłobków i przedszkoli. Powoduje to szybkie rozprzestrzenianie się chorób. Powinniśmy pomyśleć o innych dzieciach, które złapią wirusy. Musimy też pomyśleć o naszym dziecku. Maluch jest bardziej narażony na inne bakterie, wirusy i powikłania. Na szczęście teraz, w dobie covid, zwraca się większą uwagę na to, żeby dzieci z infekcjami nie przychodziły do placówek mówi Anna Jankowska, opiekunka medyczna.

Leczenie bostonki u dziecka

Leczenie bostonki u dzieci, podobnie jak innych chorób wirusowych, jest objawowe. W leczeniu bardzo istotna jest izolacja chorej osoby, aby nie doszło do większej liczby zakażeń. 

Bostonką można się zarazić przez:

  • Nieumyte ręce po kontakcie z wirusami, wydzielinami i wydalinami. Choroba bostońska to jedna z tzw. chorób brudnych rąk – pamiętajmy, że chodzi nie tylko o zanieczyszczenia widoczne gołym okiem. Zanieczyszczenia mogą znajdować się na zabawkach, przedmiotach codziennego użytku. Dlatego do większości zakażeń dochodzi w skupiskach dzieci – żłobkach, przedszkolach. 
  • Wirusy mogą znajdować się w ślinie, plwocinie, katarze, kale, płynie z pęcherzyków
  • Transmisja wirusa może nastąpić w czasie kichnięcia, ale i przytulania czy przewijania chorego malucha.

Jaki jest okres zarażania w przypadku bostonki u dzieci? 

  • Wyleganie bostonki trwa 3–5 dni. 
  • Zmiany na skórze pojawiają się ok. 2.–3. dnia bostonki.
  • Wirusy powodujące bostonkę organizm wydala przez kolejnych 6 do 10 tygodni.
  • Wirusy powodujące bostonkę mogą być obecne w wydzielinach dróg oddechowych i jamy ustnej nawet do miesiąca.

Leczenie bostonki u dzieci jest objawowe.

Na świąd przy wysypce w chorobie bostońskiej można podawać środki przeciwhistaminowe. Na odwodnienie w przypadku bostonki należy podawać napoje, które nie podrażniają obolałego gardła. 

Antybiotyki podaje się jedynie w przypadku nadkażeń bakteryjnych na skórze, na które szczególnie narażone są dzieci z atopowym zapaleniem skóry. Na gorączkę przy bostonce można podawać środki przeciwgorączkowe.

Powikłania bostonki to najczęściej nadkażenia bakteryjne ranek na stopach, dłoniach i w buzi. Możliwe jest również odwodnienie z powodu niechęci do jedzenia i picia u dzieci z bostonką. Rzadko zdarzają się powikłania neurologiczne, jak zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie móżdżku, porażenia itp. Dlatego nie lekceważmy objawów, bo nigdy nie wiemy, czy nasze dziecko doświadczy lekkiego czy cięższego przebiegu bostonki. 

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź