małżeństwo rozmawia z doradcą kredytowym

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Bank odmówił udzielenia Ci kredytu? A może dopiero planujesz złożyć wniosek i chcesz zadbać o jak najwyższą zdolność kredytową? Istnieje co najmniej kilka rzeczy, które możesz zrobić. Poznaj te najważniejsze.

Spis treści:

Zwiększ dochody

Zdolność kredytowa jest wyliczana przez banki na podstawie dochodów klienta oraz jego zobowiązań. Możesz zatem zwiększyć te pierwsze albo zminimalizować te drugie. Warto spróbować zawalczyć o swoje w pracy. Być może istnieje szansa na podwyżkę albo awans na lepiej płatne stanowisko? Innym sposobem jest znalezienie dodatkowego płatnego zajęcia. Nawet kilkaset złotych stałego dochodu miesięcznie może zrobić różnicę.

Zmniejsz obciążenia

Drugim najlepszym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zmniejszenie obciążeń. Chodzi tu m.in. o zadłużenie, takie jak pożyczki, raty czy karty kredytowe. Zanim złożysz w banku kolejny wniosek o kredyt, postaraj się spłacić dotychczasowe zobowiązania. Dobrym pomysłem może być też rezygnacja z karty kredytowej lub limitu kredytowego w koncie osobistym. Rozwiązaniem przy wielu obciążeniach, których nie jesteś w stanie spłacić w krótkim czasie, może być też kredyt konsolidacyjny. Pozwala on je scalić i spłacać co miesiąc jedną, niższą ratę. Tym samym wpływa na odciążenie budżetu i poprawia w oczach banku Twoją zdolność kredytową.

Postaraj się o lepszą formę zatrudnienia

Nawet jeśli podwyżka czy awans w pracy nie są dla Ciebie osiągalne, czasami wystarczy jedynie zmiana źródła dochodów. Banki najlepiej postrzegają dochody uzyskiwane z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony. Zapewniają one bowiem największą stabilność. Jeśli to możliwe, postaraj się o umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Czasami jest to jedynie kwestia czasu, dlatego nie warto nadmiernie się spieszyć ze składaniem wniosku kredytowego.

Zwiększ okres kredytowania

W uzyskaniu kredytu w wymaganej wysokości może też pomóc zmiana jego parametrów. Wydłużenie okresu kredytowania oznacza niższą miesięczną ratę, a tym samym mniejsze obciążenie domowego budżetu. Dzięki temu masz większą szansę na uzyskanie kredytu. Pamiętaj jednak, że dłuższy okres kredytowania zwiększa ogólne koszty zaciągnięcia zobowiązania. Choć całkowita kwota do zapłaty będzie wyższa, spłata powinna być łatwiejsza.

Wybierz równe raty

Wpływ na otrzymanie kredytu może mieć też rodzaj wybranych rat. Jeśli zdecydujesz się na raty malejące, bank – przy kalkulacji zdolności kredytowej – uwzględni te początkowe, najwyższe, które może uznać za zbyt duże obciążenie dla Twojego budżetu. Dlatego łatwiej jest uzyskać kredyt z ratami równymi. Jeśli będziesz mieć wystarczające środki, kredyt zawsze możesz nadpłacać.

Postaraj się o współkredytobiorcę

Nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej w pojedynkę? Być może rozwiązaniem dla Ciebie będzie współkredytobiorca. Kredyt można wziąć razem z małżonkiem, partnerem, członkiem rodziny czy przyjacielem. Dwie osoby mają zdecydowanie większą zdolność kredytową niż jedna osoba. Najlepiej jest dołączyć do wniosku kogoś o wysokich, stałych dochodach (najlepiej w ramach umowy o pracę na czas nieokreślony). Atutem może być też wykonywanie przez współkredytobiorcę zawodu zaufania publicznego (np. lekarz, pielęgniarka, radca prawny, architekt).

Kontroluj swoją zdolność i historię kredytową

Chcesz sprawdzić, czy Twoja zdolność kredytowa realnie się poprawiła? Pomoże Ci w tym zaawansowany kalkulator zdolności kredytowej – Analizator Kredytowy BIK. To narzędzie, które bierze pod uwagę dokładnie takie same dane, jakie stosują banki przy wyliczaniu zdolności klienta. Dzięki temu po pomaga z dużą dokładnością sprawdzić szanse na uzyskanie kredytu. Rozbudowany kalkulator zdolności kredytowej podpowie Ci też, jak dobrać odpowiednie parametry zobowiązania i ostrzeże przed zbyt wysokim zadłużeniem.

Kontroluj swoją zdolność na bieżąco, a wniosek kredytowy w banku złóż dopiero wtedy, gdy wzrośnie do odpowiedniego poziomu. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i nerwów!

 

opracowano na zlecenie Biura Informacji Kredytowej SA