Ona jest w ciąży – czego może się spodziewać przyszły tata? / AdobeStock

Ona jest w ciąży – czego może się spodziewać przyszły tata. Jak o nią zadbać?

Ciąża jest silnym przeżyciem, wymagającym od obojga przyszłych rodziców dużego zaangażowania. Nieustanne obawy o zdrowie przyszłej mamy i dziecka mogą powodować u mężczyzn frustrację i utratę pewności siebie. Czego przyszły tata może się spodziewać, kiedy jego partnerka jest w ciąży?

Spis treści:

Pierwszy trymestr ciąży – dieta i codzienność ciężarnej

Wielu przyszłych ojców odczuwa niepewność i strach podczas kontaktu z ciężarną partnerką. Obawy te najczęściej wynikają z niewiedzy. Dlatego tak ważne jest, byście wy – mężczyźni, którzy już niedługo zostaniecie ojcami, towarzyszyli kobiecie na każdym etapie ciąży. Im lepiej przyszły tata zapozna się z przebiegiem ciąży, tym skuteczniej będzie mógł wspierać swoją partnerkę w tym wyjątkowym i nieprzewidywalnym czasie. Każdy trymestr ciąży charakteryzuje się rewolucyjnymi zmianami wymagającymi dużej uwagi i wrażliwości.

Pierwszy trymestr ciąży to czas wielu zmian w funkcjonowaniu organizmu przyszłej mamy. Za nudności, poranne wymioty, senność czy obniżone libido odpowiedzialny jest wzrost stężenia hormonów – progesteronu, prolaktyny i estrogenów. Już na tym etapie ciąży przyszły tata może wykazać się troską i zaangażowaniem, stwarzając ciężarnej warunki do odpoczynku i relaksu. Kobieta w ciąży powinna prowadzić zdrowy styl życia, a mężczyzna w miarę możliwości powinien ją w tym wspierać.

Niektórzy panowie, w geście solidarności ze swoją partnerką, przechodzą na czas ciąży na zdrową dietę i rezygnują z alkoholu. O czym warto pamiętać? Ciężarna powinna spożywać trzy główne i dwa uzupełniające posiłki w ciągu dnia – najlepiej o stałych porach, co  3-4 godziny. W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na płyny – ciężarna musi wypijać nawet do 2,5 litra wody na dobę. Partnerka powinna także zrezygnować z jedzenia surowego czy niedogotowanego mięsa, serów pleśniowych i miękkich, surowych ryb i owoców morza, surowych jaj i niepasteryzowanego mleka, a także z picia napojów typu cola. Należy ograniczyć spożywanie mocnej herbaty i kawy – według wskazań rekomendacji WHO kobiety w ciąży nie powinny przekraczać 300 mg kofeiny na dzień.

Drugi trymestr ciąży – czas stabilizacji emocjonalnej

W drugim trymestrze ciąży nieprzyjemne dolegliwości pierwszego trymestru zaczynają ustępować. Wszystko za sprawą ilości hormonu beta HCG we krwi, który po gwałtownym wzroście zaczyna powoli spadać. To czas stabilizacji emocjonalnej. Między 16. a 21. tygodniem przyszłe mamy mogą wyczuć pierwsze ruchy dziecka, które już niedługo będzie mógł poczuć za pomocą dotyku także przyszły tata. Bliski kontakt z tatą opowiadającym bajki do ciężarnego brzucha zaowocuje silną więzią emocjonalną po narodzinach dziecka. Okazuje się również, że jeśli któryś z rodziców regularnie nucił dziecku w czasie ciąży wybraną melodię, to po przyjściu na świat niemowlę szybciej uspokaja się i usypia, słysząc właśnie tę kołysankę.

Ciężar rosnącego płodu osłabia mięśnie brzucha, co może powodować ucisk w dolnej części kręgosłupa. Nadeszła najwyższa pora, by partner przejął obowiązki, których wykonanie sprawia ciężarnej trudność.

Mężczyzna „w ciąży” – co czuje przyszły tata?

Polecamy

Mężczyzna „w ciąży” – co czuje przyszły tata?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to wyjątkowy czas nie tylko dla kobiety, ale również dla przyszłego taty. Mężczyzna zmaga się wówczas z licznymi emocjami, od entuzjazmu i radości po strach i brak wiary w gotowość do roli ojca. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić.

Czytaj

Trzeci trymestr ciąży – ostatnia prosta

Znaczny przyrost na wadze, przemęczenie i ból pleców skutkują pogorszeniem stanu fizycznego i psychicznego ciężarnej. W trzecim trymestrze ciąży mężczyzna w miarę możliwości powinien „wziąć sprawy w swoje ręce”, odciążając partnerkę, dając jej jak najwięcej czasu na relaks i odpoczynek.

W ostatnich tygodniach ciąży mogą wystąpić skurcze macicy, tzw. skurcze Braxtona-Hicksa. Odczuwane są bardziej jako dyskomfort niż ból brzucha. Są nieregularne, mijają przy zmianie pozycji. Kiedy pojawią się regularne skurcze, znacznie silniejsze od tych przepowiadających, należy zgłosić się do szpitala. Do lekarza należy zgłosić się również w przypadku krwawienia czy odejścia wód płodowych.

Suplementacja w ciąży

Czas ciąży jest niezwykle istotny dla rozwijającego się dziecka. To także duży wysiłek dla organizmu przyszłej mamy – wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały, które powinny być dostarczane wraz z dietą. Dieta często jest niewystarczająca, dlatego ciężarne powinny sięgnąć po suplementy rekomendowane przez ekspertów. W lipcu 2020 roku Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (PTGiP) wydało rekomendacje dotyczące suplementacji w ciąży. Eksperci wskazali substancje i dawki zalecane kobietom spodziewającym się dziecka. PTGiP rekomenduje, by dieta zdrowej kobiety w ciąży była wzbogacona o cztery kluczowe składniki: kwas foliowy, witaminę D, jod oraz DHA. W przypadku niedoboru żelaza zaleca się przyjmowanie również i tego pierwiastka.

Szkoła rodzenia także dla ojców

Wbrew temu, co sądzą niektórzy, szkoła rodzenia nie jest miejscem przeznaczonym wyłącznie dla kobiet. Na zajęciach przyszli rodzice dowiadują się, jak przygotować się do porodu, pielęgnować noworodka i na co zwrócić największą uwagę. Zajęcia w szkole rodzenia pomogą poradzić sobie ze strachem i rozwieją wiele wątpliwości. To także pierwsza lekcja „obsługi” maleństwa – wprawdzie zajęcia z kąpania czy przewijania odbywają się z wykorzystaniem fantomów, jednak przyszły tata będzie mógł wyobrazić sobie, co to znaczy trzymać w rękach tak maleńkie dziecko.

Rola ojca przy porodzie

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu, przyszli rodzice muszą podjąć ważną decyzję –  czy partner będzie przy porodzie, czy lepiej, by poczekał na korytarzu. Obecnie większość par decyduje się na poród rodzinny. Już sama obecność bliskiej osoby na sali porodowej jest ogromnym wsparciem dla rodzącej. Partner może również brać udział i pomagać kobiecie w różnych pozycjach porodowych czy masować obolałe części ciała. Pomocne jest podanie wody, motywowanie czy wspólne oddychanie. Najważniejsze, by decyzja o porodzie rodzinnym była wspólna, a nie wymuszona na drugiej osobie.

 

Pobierz infografikę

wskazówki dla przyszłego taty

Źródła:

M. Woods, Ciąża dla facetów, wydawnictwo Marginesy, 2021 r.
J. Sarach, D. Ufberg, Ciąża Instrukcja obsługi, Wydawnictwo Vesper, 2010 r.

Sprawdź powiązane tematy

Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

Sprawdź