Dojne krowy. Kontrowersyjna reklama laktatorów źródło: YouTube

Dojne krowy. Kontrowersyjna reklama laktatorów

Spis treści:

W sieci pojawiła się reklama firmy Elvie, promująca innowacyjne laktatory dla kobiet. W spocie obok czterech tańczących kobiet pojawiają się krowy, którym jest odciągane mleko. Matki karmiące są oburzone porównaniem do dojnych krów.

Gdy firma Elvie udostępniła za pośrednictwem swojego profilu na Facebooku reklamę nowych laktatorów, w komentarzach zawrzało. Od kadrów z dojnymi krowami, wokół których tańczą radosne kobiety, po tekst reklamy – wszystko spotkało się z krytyką.

Pod wpisem firmy pojawiło się wiele komentarzy pełnych słów oburzenia.

„Dziwna i niesmaczna reklama, zważywszy na okropności przemysłu mleczarskiego i to, jak co te piękne krowy muszą znosić, aby ludzie mogli spożywać mleko, nie wspominając już o zabijaniu męskich cieląt”.

„Krowy są źle traktowane wbrew ich woli, oddzielane je od cieląt i dojone z mleka, które trafia do ludzi. Trwa to aż do momentu, w którym zachorują lub staną się zbyt słabe, aby były ekonomicznie opłacalne. Jak możecie porównywać z ludzką matką, która chętnie wykonuje akt odsysania mleka, aby wyżywić własne dziecko?”

Dojna krowa – obraźliwa metafora?

Oprócz nawiązywania do okropnego traktowania dojnych krów, aby tylko pozyskać ich mleko dla ludzi, nie zabrakło obrońców samych matek i czynności związanych z karmieniem piersią:

„Dlaczego kobieta karmiąca piersią powinna identyfikować się tylko z krową? Czemu nie z lwicą – także ssakiem, piękną niedźwiedzicą polarną, majestatycznym wielorybem, uroczą wydrą lub silną gorylicą? Kobiece piersi są stworze do karmienia, więc dlaczego próbujecie sprawić, by kobiety poczuły się zawstydzone lub niezadowolone z tego faktu? Co powiecie, żeby zamiast używać słowa „pompować”, powiedzieć o nakarmieniu dziecka zgodnie z harmonogramem, który pasuje do matki. Żadne ostre filmy i czynności taneczne nie są potrzebne do tego zadania, tylko prawdziwe i odpowiednie wsparcie społeczne”.

Sam laktator pojawia się dopiero pod koniec reklamy, w której kobiety odsłaniają biustonosze, a pod nimi mają schowane niewielkie, owalne urządzenie. Firma promuje swój produkt jako dyskretny i wygodny, który ma nie ograniczać ruchów, a także cichy, przez co kobiety mogą z nim wyjść na zakupy i nie czuć skrępowania.

Laktator robi wrażenie, czego niestety nie można powiedzieć o niesmacznej kampanii promocyjnej.

Kadr z kontrowersyjnej reklamy laktatora
źródło: YouTube

Kadr z reklamy laktatora, w której kobiety postawiono obok dojnych krów. źródło: YouTube

Twórcy kampanii starali się bronić, twierdząc, że matki karmiące czują się jak „dojne krowy”, gdy używają zwykłych, głośnych laktatorów z rurkami. A innowacyjny produkty Elvie odmieni ich życie. Sam zamysł nie był najgorszy, jednak jego wykonanie okazało się zbyt dosłowne i gorszące, co pokazały liczne komentarze pod filmem.

    Sprawdź powiązane tematy