Okulary dla niemowlaka – jakie wybrać?
Spis treści:
Kiedy badać wzrok dziecku?
Badanie wzroku u dzieci jest ważnym elementem kontroli zdrowia. W Polsce nie ma standardów, które wskazują na konieczność wykonania badania okulistycznego u noworodków. Badania wykonywane są jedynie u wcześniaków. By jak najszybciej wykryć ewentualne nieprawidłowości, wzrok u dzieci powinien być kontrolowany raz w roku.
– Profilaktyka badania wzroku u dziecka odgrywa bardzo ważną rolę. Jeśli w zachowaniu dziecka nic nas nie niepokoi, na kontrolę do okulisty warto wybrać się raz w roku. Jednak gdy zauważymy niepokojące objawy, niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do specjalisty – mówi okulistka Marta Szaflik.
Jak wygląda badanie wzroku u maluchów?
Podczas badania okulistycznego u zdrowego niemowlaka, lekarz wodzi przedmiotem przed oczami dziecka i zwraca uwagę, czy dziecko koncentruje na nim wzrok czy na źródle światła. Ocenia ustawienie gałek ocznych i ich ruchomość. Sprawdza reakcję źrenic na światło, a przy pomocy specjalnych urządzeń ocenia kształt, budowę i wygląd gałek ocznych.
W przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości wykrytych podczas badania podstawowego lub gdy rodzice zgłaszają niepokojące objawy, należy wykonać rozszerzone badanie okulistyczne. Do worka spojówkowego zakrapla się krople rozszerzające źrenice. Po około 30 minutach od ich podania można dokładnie zbadać dziecięcy wzrok. Podczas badania dna oka okulista przybliża do oka specjalne urządzenie i dokładnie ogląda wszystkie elementy tylnej części gałki ocznej.
– Pełna ocena stanu zdrowia oczu, jak i wady wzroku dziecka następuje po zastosowaniu tzw. porażenia akomodacji (cykloplegii), czyli po prostu po zastosowaniu kropli rozszerzających źrenice – dodaje ekspertka.
Krople rozszerzające źrenice nie wpływają na pogorszenie wzroku u dzieci i są w pełni bezpieczne. Przez kilka godzin po zakropleniu dziecko może widzieć niewyraźnie.
Jak dobrać okulary korekcyjne dla niemowlaka?
Dopasowanie oprawek okularowych dla dziecka to niełatwe zadanie. Okulary korekcyjne dla niemowlaka powinny być bezpieczne, lekkie i dobrze dopasowane. Jednocześnie muszą być odporne na zarysowania i uderzenia. Na co zwrócić uwagę, wybierając okulary dla niemowląt?
- Wygoda w użytkowaniu – dobrze dobrane okulary powinny być wygodne w użytkowaniu, tak by dziecko prawie nie odczuwało, że ma je na nosie. Ważne, by były lekkie i wygodne.
- Dopasowanie – okulary nie mogą uciskać, zsuwać się z nosa ani powodować jakiegokolwiek dyskomfortu. Oprawki powinny być odpowiednio dopasowane pod względem rozmiaru. Tarcza musi znajdować się blisko oczu, tak by dziecko nie zerkało ponad okularami.
- Wygląd – okulary korekcyjne powinny podobać się dzieciom, dlatego decyzję dotyczącą oprawek najlepiej podjąć wspólnie.
Kolejnym dylematem jest materiał z jakiego zostały wykonane oprawki. Zarówno plastikowe, jak i metalowe oprawki posiadają wady i zalety. Oprawki plastikowe, ze względu na szeroki wybór kolorów, są bardziej atrakcyjne dla małych dzieci. Ciekawym rozwiązaniem są oprawki elastyczne, które nie przeszkadzają w zabawie. Te metalowe są mniej widoczne i łatwiejsze w wyregulowaniu.
Ważnym aspektem jest dobór odpowiednich soczewek okularowych, które powinny być w pełni bezpieczne. Najlepszym wyborem są lekkie, organiczne soczewki, które wyróżniają się trwałością i wytrzymałością na uszkodzenia. Warto dodatkowo wzmocnić je powłoką utwardzającą, dzięki czemu staną się bardziej odporne na zarysowania. Dobrym rozwiązaniem, szczególnie w przypadku starszych dzieci, są soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która chroni wzrok przed promieniowaniem niebieskim emitowanym przez ekran telewizora czy monitor komputera.
Polecamy
"Dziecko, które źle widzi, nie wie, jak wygląda świat 'zdrowymi oczami'. Nie poinformuje o problemie wprost". Jak dbać o wzrok dzieci, mówi okulistka Marta Szaflik
– Była u mnie 7-letnia dziewczynka, która zdaniem rodziców nie miała żadnych niepokojących objawów. Po dopytaniu okazało się, że nie lubi się uczyć, pokłada się i odpoczywa przy nauce. Po zakropleniu oczu i wykonaniu badania okazało się, że ma znaczącą wadę wzroku +4 – mówi okulistka Marta Szaflik.
Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt – od kiedy?
Oczy niemowlaka, małego czy starszego dziecka należy chronić przed promieniowaniem słonecznym. Okulary przeciwsłoneczne dla niemowląt powinny zapewniać 100 proc. ochronę przed promieniowaniem UV. Do optyka, który pomoże w dopasowaniu okularów przeciwsłonecznych, warto wybrać się, gdy dziecko skończy szósty miesiąc życia. Okulary powinny posiadać filtr UV oraz polaryzację. Soczewka musi zakrywać całe oko dziecka, by ochronić je przed mocnym promieniowaniem słonecznym. U najmłodszych najlepiej sprawdzą się okulary z wygodnym paskiem, który nie naciska na główkę. Pasek powinien mieć możliwość regulacji, np. za pomocą rzepu.