Jaki kombinezon wiosenny dla niemowlaka? / AdobeStock

Jak wybrać kombinezon niemowlęcy wiosenny?

Dopóki nie mamy dzieci, nie zdajemy sobie sprawy z bogactwa ubrań dla nich. Okazuje się, że wybór odzieży dla dzieci jest znacznie bardziej skomplikowany niż dla dorosłych. Jak dobrze ubrać malucha wiosną? Jaki kombinezon niemowlęcy na wiosnę będzie odpowiedni? Sprawdźmy.

Spis treści:

Wiosenne kombinezony dla niemowląt

Choć wiosną z ogromną przyjemnością zostawiamy w szafie grube kurtki, to nie od razu możemy zdjąć z siebie wszystkie dodatkowe warstwy ubrania. Dotyczy to również dzieci. Priorytetem jest to, aby maluch miał ciepło, ale należy także uważać, aby go nie przegrzewać. Za duża ciepłota może sprzyjać spoceniu, a następnie przewianiu i w konsekwencji – przeziębieniu.

Zaleca się, aby wiosenny kombinezon miał kapturek, który przyda się, gdy mocniej i chłodniej powieje. Wiosenne kombinezony dla niemowląt powinny być wykonane z odpowiednich tkanin. Najlepiej jeśli to będzie:

 • dwuwarstwowa bawełna,
 • plusz,
 • polar.

Jeśli kombinezon ma podszewkę, powinna być ona również wykonana z delikatnych, naturalnych tkanin.

W zależności od tego, czy niemowlę stawia już pierwsze kroki samodzielnie, czy jeszcze nie, można wybrać kombinezon wiosenny z pełnymi zabudowanymi nogawkami albo z odkrytymi stopami. Do kombinezonu niemowlęcego bez stópek maluch może już włożyć buciki (lub raczej rodzic włoży je maluchowi). Jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, postaw na wariant z zabudowanymi nogawkami.

Jak dobrać rozmiar dla maluszka?

Wybór kombinezonu wiosennego dla niemowlęcia nie jest łatwy, jeśli chodzi o dobór rozmiaru. Na metkach ubrań dziecięcych często widnieje orientacyjny wiek, a nie rozmiar w centymetrach. W dodatku różne firmy stosują różne rozmiarówki i mogą się tu pojawiać rozbieżności. Czasem dziecko półroczne nosi kombinezon z metką „9-12 miesięcy”, a czasem drobne dwuletnie dziecko z powodzeniem zmieści się w strój jakoby dla roczniaka. Co zrobić, żeby wybrać odpowiedni rozmiar?

 • Nie wybiegaj myślami za daleko. Chcesz kupić kombinezon dla niemowlaka na wiosnę, ale tak, aby posłużył jeszcze jesienią? Dzieci szybko rosną i jest duże prawdopodobieństwo, że wtedy i tak nie wstrzelisz się z rozmiarem. Za to wiosną dziecko będzie „tonąć” w za dużym kombinezonie. Poza tym, jeśli będzie mieć za dużo luzu, może być mu zwyczajnie zimno. 
 • Wybierz jednak kombinezon nieco luźniejszy, a nie ściśle dopasowany. Dlaczego? Patrz punkt pierwszy. Dzieci szybko rosną i dopasowane ubranie może szybko stać się za małe. Jeśli nie chcesz przed końcem sezonu wiosennego kupować kolejnego kombinezonu, postaw na nieco większy kombinezon dla niemowlaka na wiosnę. 
 • Sprawdź, czy kaptur można swobodnie włożyć i zsunąć i czy po zapięciu dziecko swobodnie rusza rękami i nogami. Jeśli kombinezon utrudnia ruchy, oznacza to, że jest za mały.

Jaki powinien być wiosenny kombinezon dla niemowlaka?

Kombinezon wiosenny dla niemowlaka powinien być praktyczny. Postaw na produkt, który szybko się pierze i równie szybko schnie. Dzieciom zdarza się ulewanie czy ubrudzenie, więc szybkie pranie to podstawa.

Spośród wielu kolorowych modeli wybierz ładny, ale i praktyczny, na którym nie widać zanieczyszczeń po jednym użyciu. Wiosenne kombinezony dla niemowląt powinny być miłe w dotyku od wewnątrz. 

Ważne, żeby trzymały ciepło, ale nie muszą być tak grube, jak kombinezony zimowe. W razie niższych temperatur możesz założyć dziecku pod spód dodatkową warstwę, więc dobrze, jeśli pod kombinezonem jest jeszcze trochę luzu.

Spacer z niemowlakiem zimą

Polecamy

Spacer z niemowlakiem zimą

Chłodniejsze, deszczowe, śnieżne albo mroźne dni nie zachęcają do spacerów. Tym bardziej wahamy się, by na zimowy spacer zabierać małe dziecko. Tymczasem regularne spacery są bardzo ważne dla wzmacniania odporności i już nawet noworodki będą je świetnie znosić. Jak przygotować dziecko do zimowego spaceru i jak długi spacer z niemowlakiem zimą jest bezpieczny?

Czytaj

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybierając kombinezon na wiosnę dla niemowlaka, zwróć uwagę na tkaninę, z której go wykonano. Istotne, żeby był to materiał naturalny, niefarbujący. Lepiej zainwestować w sprawdzony ubiór, zamiast kupować tanie rzeczy z Chin. Niestety nie zawsze spełniają one europejskie standardy, które w przypadku odzieży dla dzieci powinny być szczególnie restrykcyjne. 

Sprawdź, czy zapięcie nie drażni dziecka pod szyjką. Zweryfikuj również, czy suwak płynnie się zapina, nie rozchodzi się na boki, nie zacina. Dobrze, jeśli zamek błyskawiczny jest zabezpieczony dodatkową warstwą materiału. 

Ponieważ niemowlęta używają jeszcze pieluszek, warto zwrócić również uwagę, czy łatwo kombinezon rozpiąć. Łatwość wkładania i rozpinania to priorytet dla rodziców. Nie bez powodu przecież jest tyle żartów o tym, że dzieci najchętniej wypróżniają się, gdy są już ubrane od stóp do głów!

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź