Pluszaki w łóżku niemowlaka - czy to dobry pomysł? Pluszaki w łóżku niemowlaka – czy to dobry pomysł? / kaboompics

Pluszaki w łóżku niemowlaka – czy to dobry pomysł?

Pluszaki w łóżku niemowlaka wyglądają uroczo, sprawiają, że „wielkie” miejsce do spania staje się przytulne. Wkładamy je tam już na etapie przygotowywania wyprawki, szykując kącik dla malucha. Jednak pluszaki nie powinny być stałym elementem łóżka niemowlaka.

Spis treści:

Rola pluszaków w życiu dziecka

Wielu dorosłych przechowuje wśród pamiątek pluszaka, przyjaciela z dzieciństwa. To powiernik sekretów, obrońca przed potworami spod łóżka, kompan podczas wyjazdów, najlepszy pocieszyciel. Pamiątka, którą darzymy wyjątkowym sentymentem. Jednak maskotki to nie tylko wspomnienia beztroskich chwil. Pluszaki w życiu dziecka odgrywają ogromną rolę, m.in.:

  • wspierają rozwój ruchowy (maskotki zachęcają do zmiany pozycji, sięgnięcia po nie),
  • wspierają rozwój emocjonalny (poprzez zabawę, naśladownictwo),
  • wspierają zmysły (rozwój sensoryki dzięki np.zróżnicowanym materiałom).

Nie od dziś wiadomo, że najlepsza nauka to ta, która odbywa się przez zabawę, a dzięki pluszakom maluch uczy się o wiele więcej, niż mogłoby się wydawać.

Czy można dać niemowlakowi pluszaki do łóżka

Pluszaki mogą pojawić się w łóżku dziecka, jednak jedynie w fazie aktywności, gdy jesteśmy obok. Maskotki możemy wykorzystać, aby zachęcić niemowlę do przekręcenia główki w drugą stronę czy do sięgnięcia po nie rączką. Pluszaki w łóżku niemowlaka nie powinny być jednak stałym elementem – ma to związek nie tylko ze zmniejszeniem ryzyka SIDS (ang. sudden infant deathsyndrome, zespół nagłego zgonu niemowląt), ale i z tym, że przytulanki bardzo chłoną kurz i inne zanieczyszczenia.

Niemowlę w łóżeczku pełnym pluszaków? Może na zdjęciach wygląda to fajnie, jednak w łóżeczku powinno znajdować się jedynie dziecko.

Karuzela nad łóżeczko dziecka - czy warto?

Polecamy

Karuzela nad łóżeczko dziecka - czy warto?

W pierwszych miesiącach życia dziecko większość czasu spędza w łóżeczku. Warto zadbać, by czuło się w nim bezpiecznie i komfortowo. Warto urozmaicić dziecku ten czas, korzystając z zabawek stymulujących zmysły dziecka. Taką zabawką jest karuzela nad łóżeczko. Czym kierować się przy wyborze karuzeli, jakich modeli unikać, jak prawidłowo zawiesić ją nad łóżeczkiem? Podpowiadamy!

Czytaj

Jakie pluszaki dla niemowlaka

Pluszaki to nie tylko „futrzaste” przytulanki. Wiele z nich jest wykonanych ze zróżnicowanych (śliskich, szeleszczących, chropowatych) materiałów, ma różne struktury, elementy, za które dziecko może chwycić, wszyte bezpieczne lusterka. Są w „szalonych” kolorach, które przyciągają wzrok malucha. Warto zwrócić na nie uwagę, wybierając zabawki dla niemowlaka. Pluszowy miś stanie się przyjacielem na lata, ale i bliżej niezidentyfikowany stwór może stać się kompanem malucha, przy okazji wspierając jego rozwój.

Wybierając pluszaki dla niemowlaka przede wszystkim pamiętajmy o bezpieczeństwie. Wielki miś jest może i uroczy, ale jego gabaryty mogą być zagrożeniem dla malucha. Niezwykle ważna jest jakość wykonania – zanim wręczymy dziecku zabawkę, sprawdźmy, czy nic się nie pruje, czy nie ma elementów, które można łatwo oderwać. Zrezygnujmy z pluszaków, które mają oczy z koralików, doczepione ozdoby itp. Jeśli mają metkę przyczepioną na plastikową zawieszkę, sprawdźmy, czy dobrze ją odczepiliśmy, czy nie wystaje ostra końcówka.

Pluszaka warto też wcześniej wyprać – najczęściej sprzedawane są bez żadnego opakowania, nie wiadomo, co działo się z nimi wcześniej. I później pamiętajmy o regularnym czyszczeniu maskotki.

Czy pluszaki w łóżku dziecka są dla niego bezpieczne

Ostrzeżenie, aby nie wkładać pluszaków do łóżka dziecka, ma związek przede wszystkim z zapobieganiem SIDS. W 2016 roku Amerykańska Akademia Pediatrii opublikowała zalecenia dotyczące zapobiegania temu zespołowi. Jedno z nich dotyczy usunięcia z łóżeczka miękkich przedmiotów i luźnej pościeli – chodzi nie tylko o zmniejszenie ryzyka zespołu nagłego zgonu niemowląt, ale także uduszenia czy uwięzienia. Miękkie przedmioty (a wśród nich pluszaki) mogą zatkać nos i usta malucha. Pamiętajmy, że niemowlę, które przypadkiem wtuli się twarzą w maskotkę, nie będzie potrafiło się uwolnić, nie obudzi się też „automatycznie”, gdy zasłoni buzię w czasie snu.

Źródła:

  1. American Academy of Pediatrics, SIDS and Other Sleep-Related Infant Deaths: Updated 2016 Recommendations for a Safe Infant Sleeping Environment, „Pediatrics” 2016, nr 138 (5).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź