Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem / iStock

Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem

10-miesięczne dziecko jest pełne energii i ciągle chce się bawić. Umie już siadać i raczkować, jest ciekawe otaczającego je świata. Z radością reaguje na wspólne zabawy, dzięki którym zdobywa nowe umiejętności. Jeśli brakuje ci pomysłów i nie wiesz, w co bawić się z 10-miesięcznym niemowlakiem, w poniższym artykule znajdziesz garść porad na edukacyjną i rozwojową zabawę dla twojej pociechy.

Spis treści:

Co potrafi 10-miesięczne dziecko

Dziesiąty miesiąc życia to czas, w którym dziecko coraz więcej uwagi poświęca otoczeniu i zaczyna rozumieć pojedyncze słowa, a nawet proste wyrażenia. Potrafi też posługiwać się głosem, gaworzy i naśladuje różne zasłyszane dźwięki, takie jak cmokanie i kasłanie. Choć maluch nie przesypia tylu godzin w ciągu dnia co noworodek, wciąż potrzebuje popołudniowej drzemki. 10-miesięczne dziecko radzi sobie już z:

 • raczkowaniem,
 • przemieszczaniem się przy meblach, gdy trzyma się obydwiema rękami,
 • podejmowaniem prób pionizacji, jeśli przytrzyma się je za rękę,
 • stawianiem kroków, gdy przytrzyma się je za obydwie ręce,
 • wskazywaniem na coś palcem,
 • piciem z przystawianego do ust kubeczka.

Pierwsze próby wstawania są sygnałem dla rodziców, by cały czas obserwowali swoje dziecko, aby nie zrobiło sobie krzywdy. Nie oznacza to jednak, aby zniechęcać malucha do wstawania i siadania, ponieważ takie czynności uczą dziecko utrzymywania równowagi i wzmacniają mięśnie.

Jak stymulować rozwój 10-miesięcznego dziecka

Istnieje wiele sposobów, by wspierać rozwój niemowlęcia. Jednym z nich jest częste mówienie do dziecka, które będzie uczyć się nowych dźwięków i z biegiem czasu je powtarzać. Niemowlęciu można też czytać bajki; nawet jeśli ich nie zrozumie, będzie słyszało znany mu głos i uspokajało się. Słowa warto połączyć z gestami, np. wyciągnięciem ręki do dziecka i powiedzeniem „daj” oraz mówieniem „proszę”, kiedy coś mu podajemy. Dziecko należy też pouczyć, jeśli robi coś niewłaściwego. Sprawi to, że stanowcze „nie” lub „nie wolno” będzie kojarzone z koniecznością zaprzestania danej czynności.

Jeśli maluch odrzuca podawane zabawki, wcale nie musi to oznaczać, że ich nie chce. Zazwyczaj jest to rodzaj zabawy z opiekunem, ponieważ dziecko potrafi już przewidywać przyczynę i skutek i wie, że zabawka zostanie mu oddana. Przy okazji maluch ćwiczy umiejętności chwytne rąk. 10-miesięcznemu dziecku trzeba pozwolić na samodzielne próby rozwiązywania problemów, np. wkładanie klocka w odpowiednie miejsce czy otwieranie pudełek. Dziecko rozumie różne gesty wyrażane przez rodziców, wie, kiedy jest chwalone i oczekuje tego od opiekunów. Kontakt fizyczny z niemowlęciem, poprzez noszenie go, przytulanie i głaskanie, jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju malucha. 

10-miesięczne niemowlę oddzielone od opiekunów zaczyna płakać, boi się też obcych. W tym wieku lęk separacyjny jest czymś zupełnie normalnym, jednak wraz z każdym kolejnym miesiącem dziecko będzie stawało się coraz bardziej niezależne.

Zabawy z 10-miesięcznym dzieckiem – lista

Zabawa z niemowlakiem to doskonała okazja na wspieranie jego rozwoju motorycznego, emocjonalnego i psychicznego. Oto przykłady zabaw, które są odpowiednie dla 10-miesięcznego dziecka.

 • Zabawa w berka lub chowanego

10-miesięczne dziecko bardzo sprawnie raczkuje, może więc już gonić rodzica na czworakach lub próbować go poszukać, jeśli ten się ukryje.

 • Powtarzanie gestów i dźwięków

Dziecko uczy się, obserwując i naśladując opiekuna. Posadź przed sobą niemowlę i pokazuj mu powoli różne ruchy, czekając, aż je po tobie powtórzy. Możesz klaskać, unosić ręce do góry, stroić różne miny, wymawiać pojedyncze sylaby, naśladować dźwięki wydawane przez zwierzęta i przedmioty, pokazywać, jak czesze się włosy.

 • Zabawa w wodzie

Kąpiel nie musi być dla dziecka czymś przykrym. Wystarczy zaopatrzyć się w zabawki, które można włożyć do wody i rozpocząć zabawę. Przelewanie wody kubkiem na pewno sprawi dziecku dużo radości, podobnie jak rozchlapywanie wody i zanurzanie w niej różnych przedmiotów. Należy jednak pamiętać, iż dziecko pod żadnym pozorem nie może zostać w wodzie samo.

 • Pokazywanie obrazków

Do tej zabawy potrzebna jest książeczka lub wydrukowane proste obrazki zwierząt, owoców czy pojazdów. Rodzic pokazuje dziecku rysunek i tłumaczy, co się na nim znajduje. Później rozkłada obrazki przed dzieckiem i sprawdza, czy zapamiętało ono nazwy ilustracji.

 • Zabawa zabawkami

Niektóre dzieci uwielbiają zabawki, które wygrywają różne melodie bądź wydają pojedyncze dźwięki. Mogą to być instrumenty muzyczne, np. cymbałki, bębenek lub ciuchcie, które umieszcza się na specjalnie zbudowanym torze. Wspólnie z dzieckiem można też układać klocki, a na koniec wrzucać je do specjalnego pojemnika.

 • Turlanie piłki

Turlanie piłki to bardzo prosta zabawa, w której rodzic siedzi naprzeciwko dziecka i delikatnie puszcza piłkę w stronę malucha. Choć początkowo niemowlę może mieć trudność w podaniu piłki z powrotem, szybko uczy się tej zabawy.

 • Zabawy paluszkowe

Zabawy paluszkowe to nic innego jak wyliczanki, w czasie których rodzic dotyka rączki, twarzy i brzucha dziecka. Dziecko uczy się nowych słów oraz koordynacji ruchowej. Przykłady ćwiczeń paluszkowych to wierszyki: „ważyła kokoszka kaszkę” i „idzie rak, nieborak”.

Źródła:

 1. R. Jason Gerber, Timothy Wilks, Christine Erdie-Lalena, Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy, Pediatria po Dyplomie Vol. 15 Nr 3, Czerwiec 2011.
 2. Jak wspierać rozwój mowy dziecka?, online: https://logopeda.org.pl/resources/pliki/520_mowa_malego_dziecka_folder.pdf.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2