Ubieranie niemowlaka do snu / iStock

Ubieranie niemowlaka do snu

Odpowiednio dobrana piżamka zapewnia dziecku wygodę, komfort i chroni przed przeziębieniem. Jakie ubranko do snu wybrać, by niemowlę nie zmarzło ani się nie przegrzało? I – co najważniejsze – przykrywać czy nie? Podpowiadamy.

Spis treści:

Co zakładać niemowlakowi do spania?

Mówi się, że gdy niemowlę śpi, to rośnie. Nie oceniając słuszności tego przekonania, warto zadbać, by podczas snu dziecko czuło się komfortowo i by było mu wygodnie. Wiele zależy od piżamki, która nie powinna przeszkadzać, uciskać i zakłócać odpoczynku. Zastanawiasz się, jak ubrać dziecko do snu? Wszystko uzależnione jest od pory roku i temperatury panującej w pomieszczeniu. 

 • Gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 18-19 stopni, załóż niemowlakowi pajacyk zakrywający rączki, nóżki i stópki – najlepiej wykonany z grubej i mięsistej bawełny. Włóż dziecko do bawełnianego śpiworka.
 • Gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 20-21 stopni, postaw na pajacyk z cieńszej bawełny. Możesz włożyć dziecko do cienkiego, bawełnianego śpiworka. 
 • Gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi 22-23 stopnie, załóż dziecku body z krótkim rękawem i krótkie spodenki.
 • Gdy temperatura w pomieszczeniu wynosi powyżej 25 stopni, wystarczy body z krótkim rękawkiem.

Dla prawidłowej higieny snu temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić od 18 do 22 st. C.

Jaka piżama dla niemowlaka?

Piżama dla niemowlaka powinna być wykonana z naturalnych, oddychających i wysokiej jakości materiałów posiadających certyfikat Oeko-Tex i/lubGOTS. Certyfikaty potwierdzają, że produkt nie zawiera szkodliwych substancji, takich jak formaldehyd czy pestycydy. Ubranka dla niemowlaka powinny być wygodne, nie mogą uciskać ani podrażniać delikatnej skóry dziecka. Świetnie sprawdzą sią bawełniane i lniane piżamki, wykonane w 100 procentach z naturalnego lnu. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Na rozmiar ubranka, które nie powinno być ciasne ani zbyt obszerne – fałdy na plecach sprawiają, że dziecku jest niewygodnie.

Jak układać noworodka do snu?

Polecamy

Jak układać noworodka do snu?

Odpowiednie ułożenie noworodka do snu zapewnia dziecku bezpieczeństwo oraz wpływa na jego prawidłowy rozwój. Małe dzieci śpią nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego niezwykle ważny jest dobór łóżeczka dostosowanego do wieku i potrzeb malucha oraz kontrola pozycji dziecka podczas spania.

Czytaj

Co na lato do spania dla niemowlaka?

Latem, gdy temperatura pomieszczenia wynosi ponad 25 st. C, najlepiej założyć niemowlakowi body z krótkim rękawkiem lub na ramiączkach. Przy bardzo wysokich temperaturach powyżej 27 stopni bez obaw można położyć dziecko do snu w samej pieluszce. Ubranko dobrze jest zastąpić lekką, przewiewną pieluszką tetrową.

Co na zimę do spania dla niemowlaka?

Niedoświadczeni jeszcze rodzice zastanawiają się – co na zimę do spania dla niemowlaka? Kiedy temperatura w pokoju wynosi 18-19 stopni, najlepiej sprawdzi się pajacyk z długimi rękawkami i nogawkami. Zapięcie z przodu znacznie ułatwi rodzicom zmianę pieluchy. Musimy pamiętać, by niemowlaka nie okrywać kołdrami ani kocami i nie kłaść mu pod głowę poduszki, tak by podczas snu nie zakryło sobie dróg oddechowych i nie utraciło dostępu do powietrza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są śpiworki do snu, które doskonale sprawdzą się zimą.

Jak nie przegrzać niemowlaka nocą?

Wilgotna i rozgrzana skóra na karku dziecka oznacza, że jest mu za ciepło. To znak, że niemowlę  jest za grubo ubrane, niepotrzebnie przykryte lub temperatura w pomieszczeniu jest zbyt wysoka. Jak nie przegrzać niemowlaka nocą?

 • Zadbaj o optymalną temperaturę pomieszczenia – przykręć grzejniki, przewietrz pomieszczenie przed snem.
 • W ciepłych miesiącach pozostaw okno delikatnie otwarte, zapewnij dostęp świeżego powietrza. 
 • W wiosenne i letnie wieczory nie przykrywaj dziecka kołdrą, kocem, nie kładź na poduszce i nie wkładaj do śpiworka.
 • Dobierz piżamkę do temperatury panującej w pomieszczeniu – latem wystarczy body z krótkim rękawem. 
 • Nie zakładaj dziecku czapeczki do snu.
Biały szum – czy rzeczywiście jest skuteczny?

Polecamy

Biały szum – czy rzeczywiście jest skuteczny?

Stosowanie białego szumu jest bardzo popularne wśród młodych rodziców. Biały szum to bezcenne narzędzie, jeśli chodzi o wyciszenie niemowlaka i zapewnienie mu spokojnego snu. Czym właściwie jest? Jakie są korzyści ze stosowania go w domu? Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na wykorzystanie go? Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka?

Czytaj

Jak nie przeziębić niemowlaka nocą?

Zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie dziecka niesie za sobą konsekwencje i może skończyć się przeziębieniem. Jakich błędów nie popełniać, by niemowlę nie obudziło się z katarem i podwyższoną temperaturą ciała?

 • Nie kładź dziecka w przeciągu.
 • Ubieraj niemowlę odpowiednio do temperatury pomieszczenia.
 • Nie doprowadzaj do przegrzania ani wychłodzenia.
 • Zimą nie uchylaj okna na długi czas podczas snu dziecka.

Ubieranie niemowlaka do snu – nie taka prosta sprawa!

Ubieranie niemowlaka do snu budzi wśród rodziców wiele wątpliwości. Dla tych jeszcze niedoświadczonych to metoda prób i błędów. Jedno jest pewne – piżamka powinna być dopasowana do temperatury pomieszczenia, dzięki czemu podczas snu dziecko będzie czuło się komfortowo. By uniknąć przegrzania i wychłodzenia, dobrze jest kontrolować temperaturę rączek i stóp, które powinny być przyjemnie ciepłe. Spocony, rozgrzany kark czy krople potu na czole to sygnał, że maluchowi jest za gorąco.

  Sprawdź powiązane tematy