Basen z niemowlakiem, czyli wspomaganie rozwoju najmłodszych Basen z niemowlakiem, czyli wspomaganie rozwoju najmłodszych / iStock

Basen z niemowlakiem, czyli wspomaganie rozwoju najmłodszych

Widok niemowlaka na basenie już dawno przestał budzić sensację. Rodzice coraz częściej zabierają na pływalnię kilkumiesięczne maluchy. Jeśli nie ma przeciwskazań, lekarze sugerują, że już trzymiesięczne dziecko może rozpocząć przygodę z wielką wodą. Jakie korzyści daje to dziecku?

Spis treści:

Jak basen wpływa na rozwój dziecka

Basen z niemowlakiem jest nie tylko miłą formą wspólnego spędzania czasu, daje także wiele korzyści. Jak wylicza Sonia Bochyńska-Knapik, trenerka pływania i właścicielka szkoły pływania Academy of Hasten w Warszawie, pływanie w okresie niemowlęcym usprawnia koordynację psychoruchową dziecka, aktywizuje i wzmacnia układ kostno-mięśniowy, przez co dzieci stają się silniejsze, sprawniejsze, a ich ciało rozwija się symetrycznie, wspomaga proces rehabilitacyjny u dzieci m.in. z asymetriami, podwyższonym lub obniżonym napięciem mięśniowym, jest dla malucha doskonałym relaksem (psychicznym i fizycznym). 

– Ważne są także korzyści emocjonalne. Wspólny  pobyt na basenie wzmacnia więź emocjonalną rodzica z dzieckiem, dzieci stają się odważniejsze, bardziej samodzielne, ciekawsze świata i otwarte na nowe wyzwania, a po przystosowaniu się do środowiska wodnego i do pracy w grupie dziecko nie stresuje się np. pójściem do przedszkola, nawiązuje od początku relacje społeczne, ma możliwość podpatrywania rówieśników – mówi trenerka.

Niemowlę w wodzie

Rodzice często decydują się na oswajanie dzieci z wodą już w pierwszych miesiącach ich życia. Większość niemowląt uwielbia wodę – przecież przez dziewięć miesięcy w brzuchu mamy to właśnie woda była dla nich naturalnym środowiskiem. Zdarza się jednak, że maluszki na pływalni czują się niekomfortowo, boją się i płaczą. Dlatego wybierając się na basen, warto zadbać o to, by niemowlę w wodzie czuło się bezpiecznie i pewnie. Trzeba trzymać je mocno i stabilnie, przytulić do siebie i stopniowo, powoli zanurzać. Bardzo ostrożnie oswajajmy dziecko z wodą spływającą do oczu i do nosa. Na początku malec może się zwyczajnie przestraszyć. Warto też dopilnować, by temperatura wody w basenie nie była zbyt niska, a hałas zbyt duży – wiele dzieci źle reaguje na wrzawę.

Dlaczego warto chodzić z niemowlakiem na basen

Ruch dziecka w wodzie ma korzystny wpływ na jego rozwój fizyczny i psychiczny. Wzmacnia więź z rodzicami, rozwija je pod względem emocjonalnym i reguluje sposób oddychania. Woda odpręża, relaksuje, wycisza i uspokaja, a także wzmacnia odporność. Ruch i gimnastyka w wodzie sprawiają, że dziecko uczy się nowych umiejętności i staje się pewniejsze siebie. A co najważniejsze – wyjście na basen z niemowlakiem dostarcza wiele radości maluszkowi i rodzicom!

Nauka pływania dla niewowląt. Kiedy i jak oswajać malucha z wodą? Wyjaśnia instruktorka pływania

Polecamy

Nauka pływania dla niewowląt. Kiedy i jak oswajać malucha z wodą? Wyjaśnia instruktorka pływania

Woda pozwala małym dzieciom poczuć wolność, doświadczać otoczenia w nieskrępowany sposób i eksplorować nieznane. Dzięki temu stają się bardziej odważne i uczą się, że aktywność ruchowa jest czymś przyjemnym – do nauki pływania od 3 miesiąca życia zachęca Natalia Wielgus, instruktorka z FLOW Szkoły Pływania dla niemowląt i małych dzieci.

Czytaj

Kiedy wybrać się na basen z niemowlakiem

To jedno z ważniejszych i częściej pojawiających się pytań. Nie ma ustalonego konkretnego wieku, kiedy można zabrać dziecko na basen. Najlepiej, by przygoda z basen rozpoczynała się wtedy, gdy niemowlę potrafi już samodzielnie utrzymać główkę, czyli zazwyczaj między trzecim a czwartym miesiącem życia. Pierwsze zajęcia powinny odbywać się w basenie o głębokości od 20 do 120 cm. Ważne są czystość wody oraz jej temperatura. Dla dzieci poniżej szóstego miesiąca życia powinna ona wynosić około 37 st. C., dla starszych około 34 st.

Istotne jest również odpowiednie stężenie chloru lub ozonu; ich poziom powinien być taki, by środki te odkażały wodę, ale nie doprowadziły do podrażnienia delikatnej skóry dziecka oraz jego oczu. Warto zwrócić uwagę, czy na basenie jest stosowne miejsce do przebrania i przewinięcia maluszka.

Co zabrać na basen z niemowlakiem

Wyjście na basen z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Do torby należy zapakować:

  • duży ręcznik z kapturkiem, a najlepiej dwa, 
  • dużą pieluchę flanelową lub kocyk do położenia na przewijaku, 
  • komplet dodatkowych ubrań, 
  • wodoodporne pieluszki do pływania, które nie będą chłonęły wody z basenu,
  • balsam do natłuszczenia skóry po pływaniu,
  • sól fizjologiczną do przepłukania podrażnionych wodą oczu,
  • spray do uszu, który natłuści kanał ucha i zapobiegnie zaleganiu wody w uszach.

By uniknąć przeziębień i infekcji, po wyjściu z basenu należy dokładnie wytrzeć dziecko, osuszyć mu uszy i włosy. W sezonie jesienno-zimowym po wyjściu z pływalni powinniśmy włożyć maluszkowi ciepłą kurtkę, szalik i czapkę. Wiosną, dla bezpieczeństwa, można włożyć bawełnianą czapeczkę.

Jak często chodzić na basen z niemowlakiem

Decyzja o tym, jak często korzystać z basenu, zależy od rodziców i czasu, jakim dysponują.  O ile nie ma wskazań co do częstotliwości korzystania z basenu, o tyle już czas pobytu nie powinien być wydłużany. Zaleca się, by małe dzieci były w wodzie jednorazowo nie dłużej niż 20–30 minut. Warto też zadbać, by wizyty na basenie odbywały się przynajmniej raz w tygodniu.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź