Kombinezon czy kurtka dla niemowlaka / istock Kombinezon czy kurtka dla niemowlaka / istock

Kombinezon czy kurtka dla niemowlaka

W pierwszym roku życia dziecko intensywnie rośnie. Dobranie odpowiedniej garderoby dla niemowlaka, zwłaszcza wierzchniej, czyli ubrań, które kupuje się „raz na sezon”, nie jest więc łatwym zadaniem. Rodzice mają zwykle wiele wątpliwości. Kombinezon czy kurtka dla niemowlaka? Jaka kurtka będzie dobra? Czy kurtka dla niemowlaka jest wygodna? Podpowiadamy, jak dokonać wyboru, dzięki któremu ubranie dziecka na spacer nie będzie problemem.

Spis treści:

Czym się różni kurtka od kombinezonu

Kombinezon dla niemowlaka to jednoczęściowy strój, który chroni przed chłodem całe ciało dziecka. Maluch odziany jest od stóp do głów. Jeśli dziecko jest leżące, niepotrzebne są nawet buty i rękawiczki – kombinezon dla niemowlaka często „w zestawie” ma doszyte miękkie, grube „kieszonki” na rączki i stópki. Jeśli zdecydujemy się na kombinezon dla niemowlaka, dodatkowo potrzebować będziemy jedynie czapki.

Kurtka od kombinezonu różni się tym, że chroni dziecko przed zimnem od góry, czyli kończy się mniej więcej za bioderkami, w zależności od modelu. Wówczas, by wyjść z dzieckiem na spacer, potrzebujemy dodatkowo spodni, bucików, rękawiczek, czapki i ewentualnie szalika – w zależności od kroju kurtki. Wydaje się zatem, że kombinezon dla niemowlaka jest lepszy, bo bardziej wielofunkcyjny. Jednak nie do końca.

Kombinezon dla niemowlaka sprawdza się, kiedy dziecko jest maleńkie, a ubieranie malucha to wyzwanie. Kombinezony często są odpinane z dwóch stron, dzięki czemu wkładanie dziecka w pierwsze zimowe ubranko jest bardzo wygodne i dla rodzica, i dla dziecka. To ogromny plus kombinezonów. Wiele małych dzieci nie lubi ubierania w kolejne warstwy… Kombinezony są wygodne. Otulają, są uszyte z miłych, miękkich tkanin, dzięki czemu bardzo małe, leżące dziecko będzie się czuło w nim bezpiecznie.

Przy wyborze kombinezonu dla niemowlaka należy zwrócić uwagę, czy ubranie nie ma zgrubień w okolicy szyi i pleców – mogą one sprawić, że dziecku będzie niewygodnie leżeć. Materiał powinien być elastyczny, a sam kombinezon dobrany do warunków atmosferycznych. Jeden kombinezon na każdą pogodę to fatalny pomysł! Warto wybrać też kombinezon z kapturem – ochroni on kark przed wyziębieniem.

Gdy wiosną i jesienią dni są chłodne, lecz bezdeszczowe, kombinezon dla niemowlaka może być jednowarstwowy, ze zwykłego materiału, może zastępować gruby koc; na pluchę lub śnieg warto, by ubranko było uszyte z wodoodpornej tkaniny i było bardzo ciepłe. Wszystko zależy też od potrzeb: dzieci urodzone zimą i jesienią będą od razu potrzebować kombinezonu. Te urodzone wiosną i latem być może w ogóle unikną tego etapu, bo do jesieni czy zimy zdążą „dorosnąć” do kurtki.

Jaka kurtka dla niemowlaka będzie dobra

Na pytanie, jak wybrać kurtkę dla niemowlaka, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim należy się zastanowić, na jakie okazje i na jaką pogodę kurtka ma służyć. Wybór przeciwdeszczowej kurtki dla niemowlaka na wiosnę rządzi się innymi prawami niż wybór kurteczki zimowej.

Do wózka polecane są krótsze kurtki ze ściągaczami, ponieważ dzieci z reguły wiercą się w spacerówkach i nietrudno o sytuację, w której kurtka będzie „podchodzić do góry”. Żeby uniknąć konieczności ciągłego pilnowania, czy dziecko ma zakryte nerki, warto wybrać model, który dobrze ochroni te partie ciała. Dla dziecka, które chodzi i mało korzysta z wózka, lub na okazje, w których w ogóle wózka nie bierzemy, warto wybrać kurteczkę dłuższą i luźniejszą na dole. W ten sposób dziecko będzie mogło swobodnie biegać, a kiedy podniesie rączki do góry czy się schyli, jego plecy będą chronione przed zimnem.

Ponadto warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, rodzaj zapięcia i materiał. Unikajmy guzików – trudno się je zapina, gdy maluch się kręci i ucieka – zwróćmy uwagę, czy zamek błyskawiczny pod szyjką ma zabezpieczenie, które nie będzie drapało malucha w brodę. Materiał powinien być miękki dla skóry dziecka, by jej nie podrażniał. Reszta – kolor i funkcja materiału – zależy od przeznaczenia i preferencji. Uniwersalna prawda jest tylko jedna: jasne ubrania wierzchnie dla dzieci, które są już mobilne, to fatalny pomysł…

Kiedy zakładać kurtkę niemowlakowi

Kurtka dla niemowlaka sprawdzi się, gdy zależy nam, by ubrać dziecko na cebulkę. Warto po nią sięgnąć, gdy pogoda jest zmienna – jeśli ubierzemy dziecko w kombinezon i będzie mu za ciepło, niewiele będziemy mogli na to poradzić. Kurtka daje tę możliwość, że pod spodnie możemy włożyć dziecku rajstopy, które potem można ewentualnie zdjąć. Przewiew od dołu sprawia, że w kurtce nie jest tak ciepło, jak w jednoczęściowej garderobie.

Warto zakładać kurtkę niemowlakowi także na okazje takie, jak zakupy czy podróż autem. Dziecko ubrane w kombinezon, będąc w sklepie albo w samochodzie, narażone jest na przegrzanie. Kurtkę można rozpiąć, nie narażając malucha ani na przesadne wychłodzenie, ani na zbyt wysoką temperaturę.

Ubieranie dziecka na spacer, po domu i do snu. O czym warto pamiętać?

Polecamy

Ubieranie dziecka na spacer, po domu i do snu. O czym warto pamiętać?

Wszyscy dobrze wiemy, że nie jest łatwo ubrać się stosownie do pogody. Szczególnie trudne jest ubieranie niemowlaka, bo nie dowiemy się, czy jest mu zimno, gorąco, a może niewygodnie. Wątpliwości i pytania pojawiają się niezależnie od pogody i pory roku. Jak ułatwić sobie ubieranie dziecka? Zebraliśmy kilka przydatnych rad.

Czytaj

Czy kurtka dla niemowlaka jest wygodna

Kurtka dla niemowlaka może być wygodna, jeśli przyłożymy się do jej wyboru. Odpowiednio dopasowany rozmiar, elastyczny materiał, łatwe zapinanie sprawiają, że komfort noszenia kurtki jest naprawdę duży. Często – co jest dość oczywiste – kupujemy dzieciom ubrania bez przymierzania, dlatego warto zmierzyć dziecko i dokładnie wczytać się w opis modelu, który wybieramy. Najlepszej jakości kurtka dla niemowlaka się nie sprawdzi, jeśli będzie za duża lub za mała.

Kurteczka zimowa dla niemowlaka czy kombinezon

Wybór: kurtka zimowa dla niemowlaka czy kombinezon, powinien być uzależniony od charakteru dziecka, jego preferencji i przeznaczenia odzieży. Kombinezon dla niemowlaka to dobry pomysł, gdy nasze dziecko jeszcze głównie leży lub jest dzieckiem starszym, ale nie tak bardzo aktywnym. Kombinezon może ograniczać raczkowanie, bieganie, eksplorowanie przestrzeni. Przy zakupie warto sprawdzić, jak ubranie będzie „zachowywało się” na małym ciele.

Małe dziecko, które czas na zewnątrz spędza głównie w gondoli, w chuście lub nosidle czy na rękach rodzica, lepiej będzie się czuło w kombinezonie – dzięki niemu będzie miało na sobie mniej warstw, co znacznie wpływa na komfort. Kombinezony łatwo się rozpina, więc przewijanie nie będzie wiązało się z „odpakowywaniem” dziecka z wielu warstw.

Kombinezon jako alternatywa dla kurtki to dobry pomysł również dla starszych dzieci, gdy wybieramy się np. na sanki. Dzięki niemu dziecko jest odpowiednio chronione przed wilgocią i chłodem. Niemniej trzeba zwrócić uwagę, czy dziecko na pewno ma wystarczająco dużo swobody w tym stroju. Ubieranie dziecka w kurtkę zimową jest trudniejsze, ale z pewnością kurtka jest zawsze wygodna dla aktywnego dziecka.

    Sprawdź powiązane tematy