Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem / iStock Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem / iStock

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem, które wspomagają rozwój malucha

Zabawy z 9-miesięcznym dzieckiem powinny angażować malucha, zachęcać do aktywnego poruszania się, komunikacji i kształtowania zdolności typowych dla niemowlaka w ostatnim kwartale pierwszego roku życia. Co zwykle potrafi 9-miesięczne dziecko i nad jakimi umiejętnościami warto z nim pracować? W co się bawić z niemowlakiem w tym wieku, żeby zadbać o jego rozwój w najważniejszych obszarach?

Spis treści:

Rozwój fizyczny dziecka - 9 miesięcy

Rozwój fizyczny dziecka ściśle wiąże się z nabywaniem nowych umiejętności motorycznych. Które z nich są charakterystyczne dla niemowlęcia w wieku dziewięciu miesięcy? Są to:

  • siedzenie – w wieku 9 miesięcy maluch potrafi już zwykle bez problemu siedzieć bez podparcia, z tej pozycji umie przechodzić do ułożenia na brzuszku, próbuje także przechodzić z siedzenia do stania;
  • wstawanie – niemowlę intensywnie ćwiczy w tym okresie umiejętność wstawania, najczęściej trzymając się przy tym mebli lub szczebelków łóżka;
  • raczkowanie – to umiejętność, którą dziecko nabywa zwykle zanim osiągnie wiek 10 miesięcy; zamiast „klasycznego stylu” raczkowania, polegającego na naprzemiennym poruszaniu obiema rączkami i nóżkami, maluchy mogą wykształcić jednak także inne, mniej charakterystyczne, np. z odpychaniem się tylko jedną nogą;
  • chwytanie – 9-miesięczne niemowlę potrafi chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym, umie także trzymać jednocześnie przedmioty w obu rączkach.

Co potrafi 9-miesięczne dziecko?

Osiąganie „kamieni milowych” w rozwoju fizycznym i motorycznym jest przez rodziców zazwyczaj najłatwiej zauważalne. Dzieci zdobywają jednak ciągle nowe umiejętności w wielu obszarach. Co potrafi maluch w kontekście rozwoju poznawczego, emocjonalnego oraz nauki komunikacji?

Umiejętności poznawcze

Wśród zdolności poznawczych 9-miesięcznego dziecka warto wymienić:

  • rozumienie, że obiekty, których niemowlę nie widzi, też mogą istnieć (jeśli dziecko zobaczy, jak chowasz interesujący je przedmiot, prawdopodobnie zacznie go szukać);
  • śledzenie wzrokiem przedmiotów, które spadają na ziemię.

Umiejętności komunikacyjne i emocjonalne

Umiejętności 9-miesięcznego dziecka w zakresie komunikacji i rozwoju emocjonalnego obejmują zwykle:

  • rozumienie słowa „nie”;
  • naśladowanie dźwięków oraz gestów wykonywanych przez inne osoby;
  • wskazywanie całą rączką lub palcem na obiekty;
  • wydawanie dużej ilości różnych dźwięków w celu komunikacji, w tym słów takich jak „mama”, „tata”, „baba” (niekoniecznie wypowiadanych do osób z rodziny);
  • wyrażanie swojego przywiązania do bliskich osób i ulubionych zabawek.

Zabawy z niemowlakiem 9-12 miesięcy

W co się bawić z 9-miesięcznym dzieckiem? Poniżej znajdziesz pomysły na zabawy dostosowane do rozwijania umiejętności typowych dla niemowląt w ostatnim kwartale pierwszego roku życia.

Zabawy z pudełkami

Do tej zabawy z niemowlakiem potrzebne będą pudełka o różnych kształtach i rozmiarach, w tym takie z przykrywkami (np. pudełka po butach). Pokaż maluchowi, jak zdejmować pokrywki i zamykać pudełko przy ich pomocy. Następnie w każdym z pudełek schowaj jakiś przedmiot, który dziecko będzie mogło odszukać. Razem odkrywajcie ich zawartość. Duże pudełka możesz wykorzystać do stworzenia dla niemowlaka nieskomplikowanego toru przeszkód. Maluch, raczkując, będzie szukał schowanych na trasie zabawek.

Zabawy z lustrem

Dzięki zabawie z lustrem możemy uczyć niemowlę m.in. poznawania elementów ciała oraz wskazywania na obiekty. Trzymając dziecko przed lustrem, wskaż palcem na wybraną część ciała niemowlaka (główkę, nóżkę, nos, ucho itd.) i wypowiedz jej nazwę. Zachęć niemowlaka, żeby patrząc w lustro, pokazał rączką tę samą część ciała. Po dłuższych ćwiczeniach możesz sprawdzić, czy maluch będzie potrafił sam wskazać określoną część ciała na podstawie jej nazwy.

Ćwiczenie chodzenia

Pod koniec pierwszego roku życia niemowlęta uczą się chodzić i potrzebują dużo praktyki w zachowywaniu równowagi. Dobrym ćwiczeniem wspomagającym tę umiejętność jest pchanie wózka, krzesła z kółkami, dużego pudełka lub innego nadającego się do tego celu dużego obiektu, który masz akurat w domu. W tej zabawie najlepiej sprawdzą się cięższe przedmioty, bo nie pozwolą maluchowi na nabranie zbyt dużej prędkości. Jeśli widzisz, że dziecko łatwo przyspiesza przy pchaniu danego obiektu, możesz go obciążyć (np. książkami).

Zabawy w kąpieli

Czas spędzany na kąpieli tworzy świetną okazję do zabawy z 9-miesięcznym niemowlakiem.

Jednym z pomysłów na tego rodzaju aktywność jest „wędkowanie”. Przygotuj zabawki, które pływają po powierzchni wody, pojemnik na zdobycze oraz zestaw narzędzi do ich wyławiania, np. sitka, chochelki, kubeczki. Pokaż dziecku, jak za ich pomocą wyjmować z wody przedmioty i przekładać je do pojemnika. Następnie pozwól, żeby dziecko samo spróbowało łowić zabawki przy pomocy wybranego narzędzia.

Kąpiel tworzy także doskonałe warunki do puszczania baniek mydlanych. Potrzebny ci będzie najprostszy zestaw do ich tworzenia. Wypuść bańki różnych rozmiarów, które maluch będzie mógł przebijać paluszkami, ćwicząc przy tym koordynację ręka-oko.

W czasie każdej z zabaw z 9-miesięcznym dzieckiem pamiętaj, żeby nie zmuszać malucha do aktywności. Upewnij się, że jest ona dostosowana do indywidualnego stopnia przygotowania fizycznego i motorycznego niemowlęcia. W czasie zabawy nie spiesz się i zawsze chwal dziecko, gdy udaje mu się wykonać zadanie.

Źródła:

  1. National Institutes of Health (2019) Infant – newborn development, MedlinePlus.
  2. 2. Ellis D. Hendricks C. i wsp. (2014) Module Two Training Guide: Promoting Physical Activity for Infants and Toddlers in Early Childhood Settings, Alabama Department of Public Health.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź