Skąd bierze się łuszcząca skóra u noworodka?\ Adobe Stock

Skąd bierze się łuszcząca skóra u noworodka?

Łuszczenie się skóry u noworodków najczęściej nie wiąże się z niczym poważnym i nie wymaga interwencji lekarskiej. Należy jednak znać możliwe przyczyny łuszczenia się skóry noworodka i sposoby radzenia sobie z tym problemem.

Spis treści:

Łuszczenie się skóry u niemowlaka – przyczyny

Łuszczenie się skóry u niemowlaka jest częstym objawem w pierwszych miesiącach życia. Podstawową przyczyną występowania problemów ze skórą jest adaptacja dziecka do życia poza brzuchem mamy. Inne warunki panujące na zewnątrz ciała matki, a także brak mazi płodowej nawilżającej skórę wewnątrzmacicznie, powodują wysuszanie skóry noworodka i jej łuszczenie. Najczęściej łuszczenie dotyczy szyi oraz zgięć łokci czy kolan. Pojawia się także w pachwinach i pod pachami. 

Wśród innych popularnych przyczyn łuszczenia się skóry u niemowlaka wymieniana jest tzw. ciemieniucha. Jest to łagodne łojotokowe zapalenie skóry dotyczące głównie skóry głowy. W jej przebiegu pojawiają się żółtawe strupki odchodzące od skóry maluszka. Dotyczą najczęściej całej owłosionej skóry głowy, można zauważyć je również w okolicach brwi.

Na co wskazuje łuszcząca się skóra u niemowlaka?

Łuszcząca się skóra u niemowlaka sugeruje zmiany, jakie muszą zajść w organizmie maluszka, aby przystosował się on do funkcjonowania w nowym środowisku. Brak otaczających wód płodowych i wspomnianej mazi, pokrywającej całe ciałko malucha w brzuchu mamy, sprawia, że skóra dziecka jest dużo bardziej narażona na działanie suchego powietrza. 

Najczęściej wysuszenie skóry mija wraz z rozwojem malucha, ale często niepokoi rodziców, którzy szukają innych możliwych przyczyn. Ciemieniucha zaś spowodowana jest najprawdopodobniej nadmiernym wydzielaniem się łoju w wyniku działania hormonów jeszcze z okresu ciąży. Łuszcząca się skóra u niemowlaka może być również efektem alergii pokarmowej, np. na białko mleka krowiego. Poza wysuszeniem skóry pojawia się wtedy m.in. wysypka.

Co na łuszczącą skórę noworodka i niemowlaka?

Podstawową metodą radzenia sobie z łuszczącą się skórą niemowlaka jest odpowiednia pielęgnacja. Ważne jest, aby od pierwszych dni życia malucha korzystać z produktów przeznaczonych do delikatnej skóry najmłodszych. Kosmetyki nie powinny zawierać substancji zapachowych czy konserwantów. Im krótszy jest ich skład, tym lepiej. Po kąpieli ważne jest również odpowiednie nawilżenie skóry bobasa. Najlepiej jest sięgać po emolienty. 

Pediatrzy zwracają także uwagę na unikanie zbyt częstego mycia dziecka, aby dodatkowo nie ścierać lub nie podrażniać skóry i powstałych zmian. Jeśli łuszczenie się skóry nie mija lub występują dodatkowe objawy, warto skonsultować to ze specjalistą, który wykluczy ewentualną alergię czy atopowe zapalenie skóry.

Wysypka u dziecka – co musisz o niej wiedzieć?

Polecamy

Wysypka u dziecka – co musisz o niej wiedzieć?

To mogą być plamki, swędzące wybroczyny czy nadżerki. Powodów wysypki u dziecka może być wiele. Choć na samą myśl o diagnozie rodziców oblewa zimny pot, to nie zawsze zmiany skórne u dzieci są powodem do niepokoju. Niezależnie od przyczyny podrażniona skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak radzić sobie ze zmianami na skórze dziecka?

Czytaj

Jak radzić sobie z łuszczącą się skórą niemowlaka?

Rodzice, szczególnie przez pierwsze tygodnie tego nowego doświadczenia, jakim jest posiadanie dziecka, bardzo stresują się każdą zmianą pojawiającą się u noworodka. Należy jednak pamiętać, że maluch potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do naszego świata. Część z tych zmian jest właśnie efektem tego przystosowywania. 

Oczywiście należy być wyczulonym na wszystkie niepokojące objawy, jednak łuszcząca się skóra niemowlaka jest najczęściej fizjologiczną przypadłością, zanikającą z czasem. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać o to lekarza pediatrę czy położną środowiskową podczas wizyt patronażowych. Warto też starannie czytać składy kupowanych kosmetyków oraz produktów używanych do prania ubranek czy ręcznika. Substancje w nich zawarte mogą bowiem nasilać reakcje skórne u malucha. 

Jeśli łuszcząca się skóra u niemowlaka jest objawem alergii, mama karmiąca piersią może być zmuszona do odstawienia na jakiś czas nabiału. W przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, można zmienić je na te hipoalergiczne lub hydrolizaty. Dobrą wiadomością jest fakt, że łuszczenie się skóry u niemowląt najczęściej mija wraz z wiekiem maluszka.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź