Opaski dla niemowląt - niebezpieczna moda? Opaski dla niemowląt – niebezpieczna moda?/ iStock

Opaski dla niemowląt – niebezpieczna moda?

Bycie mamą córki to wielki zaszczyt i wielka odpowiedzialność. Na co dzień to także wiele radości płynącej nie tylko z obserwowania rozwoju pociechy, ale też możliwości wybierania dla niej garderoby. Wiele mam już we wczesnym niemowlęctwie dziewczynki ubiera ją strojnie – zakłada bodziaki z falbankami czy opaski na głowę. Czy warto zakładać opaski niemowlętom?

Spis treści:

Opaska dla niemowlaka – hit czy kit

Opaska dla niemowlaka to niewątpliwie jeden z najbardziej uroczych gadżetów, jeśli chodzi o elementy garderoby. Dyskusja, czy zakładać opaski niemowlętom, wydaje się dość żywa, a jej uczestnicy podzieleni są na zwolenników i przeciwników tego rozwiązania.

Trzeba przyznać, że mała dziewczynka w sukience i opasce wygląda uroczo. Pytanie jednak, po co zakładać opaski niemowlętom. Niektórzy powiedzą, że właśnie po to, by cieszyć rodzicielskie oczy. Inni trwać będą w przekonaniu, że to zbędny i niewygodny gadżet.

Nie ulega jednak wątpliwości, że opaski dla niemowląt to ostatnimi czasy niezwykle modne akcesoria – mnogość dostępnych na rynku fasonów i printów świadczy o tym, że sporo mam decyduje się zakładać opaski niemowlętom.

Te akcesoria cieszą się zainteresowaniem szczególnie w związku z ważnymi uroczystościami. Stanowią uzupełnienie stylizacji młodej damy przy okazji urodzin, chrzcin, wesel czy innych rodzinnych wydarzeń, w których bierze udział.

Czy można zakładać opaski niemowlętom

Opaski, szczególnie te wykonane z miękkiego materiału albo rozciągliwej gumki, można zakładać bez obawy, nawet jeśli pełnią wyłącznie funkcje ozdobne. Jednak choć nie ma przeciwwskazań, bardzo często dzieci sprzeciwiają się takim ozdobom, reagując płaczem na każdą próbę ich założenia. Nie warto więc robić tego na siłę. Być może dziecko zaakceptuje inny rodzaj opaski, a może trzeba będzie po prostu poczekać, aż dorośnie.

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Polecamy

Jak pielęgnować paznokcie i włosy niemowlaka?

Delikatna skóra, cienkie włosy, maleńkie dłonie... To wszystko sprawia, że rodzice bywają onieśmieleni i wystraszeni przed pierwszymi próbami pielęgnowania niemowlaka. Tymczasem odpowiednie dbanie zarówno o włosy, jak i o paznokcie niemowlaka nie wymaga ani specjalistycznej wiedzy, ani umiejętności. Oto kilka sprawdzonych rad.

Czytaj

Czy opaski dla niemowląt są bezpieczne

Pytanie o to, czy opaski dla niemowląt są bezpieczne, zadaje sobie wielu rodziców. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo wiele zależy od rodzaju, fasonu i sposobu ich wykonania. Szerokie opaski dla niemowląt wykonane z materiału są zazwyczaj elastyczne, dobrze przylegają do głowy i nie zsuwają się na oczy. Nawet gdy dziecko bawi się na podłodze, turla po dywanie czy jest brane na ręce, ryzyko podrażnienia na skutek noszenia opaski jest niewielkie. 

Na rynku są jednak dostępne także opaski wykonane z tworzyw sztucznych, zakładane za uszy. Tych modeli lepiej do pewnego wieku unikać. Dziecko może się nimi zadrapać,a ściągając je z głowy, może nawet uszkodzić sobie oko końcówką opaski. 

Jeśli masz wątpliwości, czy takie gadżet nie zaszkodzi małej główce, zapytaj o poradę lekarza pediatrę. Z pewnością pomoże rozwiać twoje wątpliwości.

Jakie opaski dla niemowląt są dobre

Skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wrażliwa, dlatego nie powinna mieć kontaktu z podrażniającymi ją dodatkami. To samo dotyczy miękkich i puszystych włosków malucha. Dlatego zastanawiając się, jakie opaski dla niemowląt będą najlepsze, zwróć uwagę na kilka elementów.

  • Wybierz opaskę dla niemowląt wykonaną z delikatnej, miękkiej tkaniny. Sprawdź skład na metce.
  • Postaw na materiał, który będzie elastyczny i rozciągliwy, aby nie uciskał główki małej damy.
  • Lepiej sięgnij po opaskę odrobinę za dużą niż za małą, by nie stanowiła obciążenia i dyskomfortu. Rozmiar dobiera się podobnie jak w przypadku czapki: do obwodu głowy niemowlaka. Niektóre modele mają możliwość regulacji poprzez samodzielnie wiązanie opaski na głowie dziecka. Dzięki temu może ona rosnąć razem z maluchem. 
  • Dopilnuj jednak, by nie była za szeroka i by sama opaska lub dodatki nie przysłaniały dziecku pola widzenia. 
  • Unikaj naszywek z drobnymi elementami – cekinami, guziczkami i koralikami. Zrezygnuj także ze zbyt ciężkich ozdób.
  • Zwróć uwagę na jakość materiału i wykonania – czy opaska nie rozchodzi się na szyciu, czy nie wystają niteczki itp. 

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dających możliwość wyboru tego najlepszego nie tylko pod kątem tkanin czy wzorów, ale także samych fasonów oraz dodatków – kokardek, naszywek czy elementów tiulowych.

(Jak dbać) o mały włos, czyli jak pielęgnować włosy dziecka

Polecamy

(Jak dbać) o mały włos, czyli jak pielęgnować włosy dziecka

Loki, pukle, kędziory. Kolor po mamie, skręt po tacie, albo na odwrót. Jakie by nie były, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a najmłodsi za majstrowaniem przy główkach nie przepadają.

Czytaj

Kiedy zakładać opaskę niemowlęciu

Warto mieć na uwadze, że opaski dla niemowląt nie stanowią tylko funkcji ozdobnej, ale mogą być niezwykle praktyczne. Opaska dla niemowlaka pomaga ujarzmić fryzurę brzdąca. Zwłaszcza na początkowym etapie, gdy delikatne włoski mają tendencję do puszenia się i rośnięcia każdy w swoją stronę. Można więc zakładać opaski niemowlętom, by włosy nie wchodziły im do oczu i odsłaniały czoło. Nieco starsze dziewczynki często mają na głowie burzę loczków lub dłuższe, a wciąż delikatne pasemka. Opaska przydaje się wówczas i pomaga je okiełznać. 

Materiałowa opaska dla niemowlęcia to także przydatny element w chłodniejsze dni lub kiedy wzmaga się wiatr. Ochroni małe uszy, a jednocześnie nie będzie tak obciążająca jak czapeczka. 

Zadbaj jednak o komfort malucha – jeśli dziecko jest zmęczone, marudne i ściąga opaskę, nie zakładaj mu jej na siłę. Wygodniejsze będzie także spanie z gołą główką, dlatego warto zdjąć ozdobę przed położeniem córeczki na drzemkę.

Co zamiast opaski dla niemowlaka

Jeśli opaska dla niemowlaka ma być elementem stylizacji podczas ważnej uroczystości, a mała dama niekoniecznie ma ochotę ją zakładać, rozważ spinki do włosów lub delikatne gumeczki. Będą pięknie się prezentować i mają praktyczną funkcję podtrzymywania włosków. Gdy jest już możliwe związanie włosów w kiteczkę, świetnie sprawdzą się także wstążki. Do nich także można dopiąć akcesoria – motylki lub kokardki. Takie rozwiązania zapewniają dziecku większą swobodę ruchu. 

Inne, równie ciekawe nakrycia głowy, które świetnie wyglądają, są praktyczne i mogą zastąpić opaski dla niemowląt, to choćby kolorowe słomkowe kapelusze czy czapeczki z daszkiem. Każde z nich można dodatkowo spersonalizować, doszywając na przykład ciekawe akcesoria. 

Ważne jest, aby dawać główce odpocząć i niezależnie od tego, czy zdobi ją opaska dla niemowląt, kapelusz czy spineczki, zdejmować te akcesoria i nie wkładać ich na cały dzień.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź