Czapka zimowa dla niemowlaka / iStock

Jaka powinna być czapka zimowa dla niemowlaka?

Czapka zimowa dla niemowlaka jest jednym z ważniejszych elementów jego garderoby o tej porze roku. Trudno wyobrazić sobie spacer w chłodny dzień bez dobrze dobranego nakrycia głowy, które chroni przed niskimi temperaturami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czapki dla małego dziecka? Jak dobrać prawidłowy rozmiar?

Spis treści:

Jaki rozmiar czapki zimowej dla noworodka?

Czapka na zimę powinna być wygodna i dobrze dopasowana – nie może być ani za luźna, ani za ciasna. Jeśli dziecko nie jest wcześniakiem, można przyjąć, że obwód jego głowy wynosi między 36 a 38 cm. Obwód głowy dziecka, które przyszło na świat kilkanaście dni przed terminem porodu, mieści się w przedziale 34 a 35 cm. W pierwszych tygodniach życia noworodek rośnie bardzo szybko, dlatego kupując kilka czapek na zimę, pamiętaj, by przynajmniej jedna z nich była dopasowana do obwodu głowy wynoszącego 40 cm. Jak prawidłowo dobrać rozmiar czapki dla dziecka?

  • Do pomiaru obwodu głowy wykorzystujemy centymetr krawiecki. 
  • Owijamy nim najszerszą część głowy – tuż nad brwiami.
  • Uzyskany wynik jest równoznaczny z rozmiarem czapki.
  • Dla pewności wynik porównujemy z rozmiarówką podaną przez producenta, która znajduje się przy opisie produktu. 

Rodzice, którzy kompletują zimową wyprawkę jeszcze przed narodzinami dziecka, stają przed trudniejszym zadaniem. Wprawdzie podczas badania USG lekarz szacuje przybliżoną wagę dziecka, na podstawie której można ocenić jego obwód głowy, ale badanie to obarczone jest ryzykiem błędu. By trafić z rozmiarem pierwszej czapki, lepiej kupić i mniejszą, i większą.

Jaki krój czapki dla niemowlaka?

Podczas zimowych spacerów najlepiej sprawdzą się czapki dokładnie osłaniające uszy i czoło – czapka pilotka, czapka uszatka lub czapka z kominem. Fason powinien być odpowiednio dobrany, tak by ułatwiał zakładanie i zdejmowanie czapki. 

Czapka zimowa dla niemowlaka powinna przylegać do głowy, tak by nie spadała, nie zsuwała się z uszu i nie zasłaniała oczu. Dobrze, by miała bezpieczne zapięcie, np. sznurki do zawiązania pod brodą, przyszyte guziki czy rzep. 

Tradycyjna, nasuwana na głowę czapka lepiej sprawdzi się przy starszych dzieciach. Głowa niemowlęcia odgrywa istotną rolę w procesie wymiany ciepła. Jeśli nie będzie dokładnie osłonięta, w chłodny dzień może uciec przez nią nawet 30 proc. ciepła. Wychłodzenie szybko odbija się na zdrowiu dziecka, może przyczynić się do przeziębienia czy zapalenia ucha.

Jak ubierać noworodka zimą?

Polecamy

Jak ubierać noworodka zimą?

Zima to bardzo wymagająca pora roku, w czasie której konieczne jest opanowanie sztuki odpowiedniego ubierania dziecka. I dotyczy to nie tylko tego, jak ubrać noworodka w zimę na spacer. Równie ważne jest to, jak ubierać noworodka w domu - a tu wiele zależy od temperatury pomieszczenia.

Czytaj

Czapka zimowa dla niemowlaka z uszami

System termoregulacji ciała u niemowląt nie jest w pełni rozwinięty, dziecko szybko się wychładza, ale i poci. Wybierając czapkę dla dziecka, najlepiej sięgnąć po tę, która dokładnie zasłania uszy i wykonana jest z naturalnego materiału umożliwiającego wentylację. Dzięki sznureczkom wiązanym pod brodą czapka nie będzie się zsuwać, pozostanie na swoim miejscu i będzie osłaniać dziecko przed wiatrem i mrozem. 

Czapka zimowa dla niemowlaka z uszami, najlepiej wykonana z podwójnej warstwy materiału, chroni uszy przed chłodem, a organizm przed wyziębieniem. Ta ocieplona od wewnętrznej strony polarem zapewni ciepło nawet w mroźny dzień. Tylko odpowiednio dobrana czapka zapewni dziecku komfort podczas zimowego spaceru.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Czapka zimowa dla niemowlaka powinna być wykonana z naturalnych materiałów posiadających certyfikat Oeko-Tex Standard 100 nadawany przez Stowarzyszenie OEKO-TEX. Certyfikat potwierdza, że tkaniny użyte do produkcji nie zawierają szkodliwych substancji, np. formaldehydu, metali ciężkich czy barwników azowych.

Wysokogatunkowe materiały nie wywołują reakcji alergicznych i nie podrażniają delikatnej skóry niemowląt. Bawełna posiada właściwości antybakteryjne i antyalergiczne, przez co jest jednym z lepszych materiałów. Sztuczne tkaniny nie przepuszczają powietrza, utrudniają skórze głowy oddychanie i powodują podrażnienia. 

Czapka na zimę powinna posiadać bawełnianą podszewkę, która chłonie wilgoć i odprowadza ją na zewnątrz. Elastyczna czapka, na przykład wykonana z certyfikowanej bawełny z domieszką 5 proc. elastanu, nie będzie zsuwała się z główki dziecka. Istotne są nie tylko użyte materiały, ale i jakość wykonania. 

Ta wykonana z gorszej jakości materiałów już po pierwszym praniu rozciągnie się i nie będzie nadawała się do użycia. Wygląd także ma znaczenie, dlatego rodzice najczęściej decydują się modne czapki z pomponem, który dodaje dziecku uroku. Do czapki możemy dobrać od razu szalik i rękawiczki, tak by stworzyć spójny zimowy zestaw.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź