Co do picia dla 11 miesięcznego dziecka? /fot. iStock Co do picia dla 11 miesięcznego dziecka? /fot. iStock

Co do picia dla 11 miesięcznego dziecka?

Woda jest niezbędna do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. U dzieci od 6. do 12. miesiąca życia dobowe zapotrzebowanie na płyny wynosi od 800 do 1200 ml. Jednak każdy rodzic zastanawia się, co będzie dobre do picia dla 11-miesięcznego dziecka. Jakie napoje są zalecane, a jakich lepiej nie podawać?

Spis treści:

Co piją niemowlęta

Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi dzieci do szóstego miesiąca życia powinny być karmione wyłącznie mlekiem mamy, które w pełni zaspokaja ich potrzeby. Maluszki karmimy na żądanie, jednak podczas upałów dobrze jest przystawiać je do piersi częściej. Dzieci, które ukończyły sześć miesięcy, należy dopajać wodą lub innymi zdrowymi płynami. Z kolei dzieci od urodzenia karmione mieszankami mlecznymi powinny dostawać do picia także inne płyny.

Co może pić 11-miesięczne dziecko

Dobrze od samego początku przyzwyczajać malucha do picia wody, najlepiej przegotowanej. Woda dla niemowląt powinna posiadać atest Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka. Dzięki temu mamy pewność, że zawiera odpowiednią ilość składników mineralnych – mniej niż 500 mg/l. Dobrze jest również sięgnąć po wodę źródlaną lub przegotowaną wodę z kranu. Zdecydowanie najlepszym napojem dla niemowląt jest woda, jednak w przypadku 11-miesięcznego dziecka sporadycznie można zastąpić ją innymi zdrowymi napojami, np. słabą ziołową herbatą.

Zdrowe soki dla niemowląt

Sok owocowy lub warzywny jest cennym źródłem składników odżywczych. Zawiera witaminy i sole mineralne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. I choć mogłoby się wydawać, że warto sięgnąć po zdrowe soki dla niemowląt, to zgodnie z zaleceniami specjalistów od żywienia niemowląt przez pierwszych 12 miesięcy życia nie powinno się podawać ich dziecku.

Soki owocowe czy owocowo-warzywne nie powinny być proponowane niemowlętom przed ukończeniem pierwszego roku życia, chyba że zaistnieje takie wskazanie kliniczne. Do picia, poza mlekiem mamy czy mlekiem modyfikowanym, może być podawana woda niegazowana źródlana lub niskozmineralizowana. Zawartość soli mineralnych powinna być w niej mniejsza niż 500 mg/l. Dopuszczalna jest woda niskosiarczanowa i niskosodowa, czyli zawierająca mniej niż 20 mg jonów na litr. Naturalne soki zawierają zbyt dużą dawkę cukru, która sprzyja m.in. rozwojowi próchnicy – mówi Monika Zaremba-Dragan, dietetyk dziecięcy z DIET4KIDS.

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dopajanie. Czy dopajać noworodka? Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Polecamy

Karmienie mlekiem modyfikowanym a dopajanie. Czy dopajać noworodka? Jaką wodę podawać niemowlakowi?

Karmienie dziecka często jest kwestią problematyczną wśród świeżo upieczonych rodziców. Czy dopajać noworodka wodą? Jaką wodę podawać niemowlakowi? Na te pytania odpowiada na swoim profilu na Instagramie lekarka w trakcie specjalizacji z pediatrii Agnieszka Browarska.

Czytaj

Herbatki dla niemowląt

Dawniej podawanie herbatki dla niemowląt niemalże już od pierwszych dni życia dziecka było normą. Zaparzony rumianek czy koper włoski miały łagodzić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Dziś wiemy, że nie są one niezbędne w diecie dziecka, które nie ukończyło pierwszego roku życia. 

Najlepszym wyborem będzie woda. Jeśli chcemy podać herbatkę, najlepiej serwować ją rozcieńczoną lub w formie łagodnego naparu, na zmianę z innymi płynami. Mogą to być herbaty owocowe z suszu (uwaga na słodzone herbatki granulowane!), np. z dzikiej róży, maliny, jabłka, jeżyny, czy herbata rooibos – dodaje Monika Zaremba-Dragan.Zdarza się, że herbatki ziołowe uczulają, dlatego lepiej wprowadzać je do diety dziecka po konsultacji z pediatrą.

Mleko dla niemowląt

Mleko krowie, ale tylko w postaci przetworów mlecznych fermentowanych, takich jak jogurt czy kefir, można podawać niemowlętom przed ukończeniem 12 miesięcy. Rocznym maluchom, u których nie stwierdzono uczulenia na białko mleka krowiego, można podawać mleko o zawartości tłuszczu 2 procent lub 3,2 procent. Warto wiedzieć, że jeśli po wypiciu mleka pojawią się wymioty, biegunka, duszności czy pokrzywka na ciele, dziecko najprawdopodobniej zmaga się z uczuleniem. Choć mleko jest źródłem wapnia, witamin z grupy B i pełnowartościowego białka, musimy pamiętać, by nigdy nie podawać dzieciom mleka prosto od krowy oraz produktów niepasteryzowanych.

Jak dużo piją 11-miesięczne dzieci

Wiemy już, co do picia dla 11-miesięcznego dziecka, a teraz przeanalizujmy, ile powinien pić taki maluch. Na zapotrzebowanie na płyny wpływają różne czynniki, np. masa ciała, temperatura otoczenia, gorączka, aktywność fizyczna. Jednak na podstawie badań i obserwacji specjaliści ustalili średnie zapotrzebowanie na wodę dla osób w każdym wieku. Zgodnie z zaleceniami Panelu ds. Produktów Dietetycznych, Żywienia i Alergii Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności EFSA noworodki i niemowlęta do szóstego miesiąca życia powinny przyjmować ok. 680 ml płynów na dobę, co odpowiada 100-190 ml/kg masy ciała. Z kolei u dzieci w wieku 6-12 miesięcy zapotrzebowanie na płyny wynosi 800-1200 ml na dobę.

Czy słodzić napoje 11-miesięcznemu dziecku

Kiedy dziecko nie chce pić wody, rodzice zastanawiają się, jak je do tego zachęcić i sprawić, by woda „lepiej” smakowała. Może odrobina cukru będzie dobrym rozwiązaniem? Tu jednak od razu nasuwa się pytanie: czy słodzić napoje 11-miesięcznemu dziecku? W prawidłowej diecie niemowlęcia nie ma miejsca na cukier i dosładzane napoje. Konsekwencji spożywania cukru przez niemowlaki i małe dzieci jest wiele. Należą do nich m.in.:

  • pogorszenie apetytu,
  • rozwój próchnicy,
  • większe ryzyko wystąpienia nadwagi i otyłości,
  • nadpobudliwość psychoruchowa. 

Byłoby idealnie, gdyby dziecko jak najdłużej nie otrzymywało dosładzanych produktów. Tak, wiemy, że to wyjątkowo trudne do wykonania. Warto jednak podjąć takie starania.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź