Jogurt dla niemowlaka - od kiedy i jaki podawać dziecku? Jogurt dla niemowlaka - od kiedy i jaki podawać dziecku?/ fot. Adobe Stock

Jogurt dla niemowlaka – od kiedy i jaki podawać dziecku?

Jogurt naturalny jest źródłem wielu drogocennych substancji odżywczych, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w codziennym jadłospisie dziecka. Dostarcza on m.in. wapń, łatwo przyswajalne białko i witaminy z grupy B. Jogurt pozytywnie wpływa na mikroflorę jelitową i wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego maluszka. Z powodzeniem można podawać go już w wieku niemowlęcym, na początku przygody z rozszerzaniem diety. Należy jednak pamiętać przy tym o kilku istotnych zasadach.

Spis treści:

Dlaczego jogurt naturalny dla niemowlaka to dobry pomysł?

Zgodnie z aktualnym schematem żywienia niemowląt jogurt naturalny i inne produkty nabiałowe można włączyć do diety dziecka po 6. miesiącu życia, a więc wtedy, kiedy maluch rozpoczyna swoją przygodę z rozszerzaniem diety o produkty stałe. Wcześniej powinien być karmiony wyłącznie mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Co istotne, do 1. roku życia nadal powinny one stanowić podstawę jego diety, jednak począwszy od ok. 6. miesiąca życia (dokładniej pomiędzy 17. a 26. tygodniem), należy wzbogacać ją stopniowo o produkty stałe, w tym m.in. o nabiał.  

Jogurt naturalny warto włączyć do diety niemowlęcia, ponieważ jest on źródłem wielu drogocennych substancji odżywczych – zawiera wapń, białko, witaminy z grupy B i inne ważne mikro- i makroskładniki. Jest on naturalnym probiotykiem, pozytywnie wpływającym na rozwój i funkcjonowanie układu pokarmowego i odpornościowego malucha. W składzie jogurtu naturalnego znajdują się żywe kultury bakterii, które nie tylko wspomagają działanie układu trawiennego, ale również zmniejszają ryzyko występowania alergii.

Od kiedy można podawać jogurt naturalny dziecku?

Jogurt naturalny (twaróg, kefir) można podawać dziecku już na początku rozszerzania diety, czyli po 6. miesiącu życia. Jednakże przed tym, jak zaserwujemy mu produkty nabiałowe, wcześniej zaleca się zapoznać go ze smakiem warzyw i owoców. 

Jogurt naturalny możemy podawać maluchowi codziennie w niewielkich ilościach, dbając o to, by jego dieta była zróżnicowana i bogata w różnorodne składniki odżywcze. Jest to szczególnie ważne, ponieważ tylko w takim przypadku możemy mieć pewność, że zaspokajamy potrzeby żywieniowe dziecka, a także zapewniamy mu odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju.

Z czym podawać jogurt naturalny niemowlakowi?

Spośród innych produktów nabiałowych jogurt naturalny ma najbardziej przystępną formę i można serwować go z różnymi dodatkami.

Początkowo jednak (przez kilka pierwszych dni) najlepiej podawać go bez żadnych dodatków po to, by zapoznać dziecko z jego smakiem i konsystencją. Z czasem możemy dodawać do niego owoce i produkty zbożowe. Warto pamiętać, że niemowlęta mają niewielkie objętościowo brzuszki, dlatego ilość produktu musi być niewielka – na początku wystarczy kilka łyżeczek jogurtu, z czasem natomiast możemy stopniowo zwiększać ich liczbę. Produkty nabiałowe z powodzeniem możemy serwować maluchowi nawet codziennie, jednakże tylko wtedy, gdy dobrze je toleruje.

Alergia na nabiał – objawy skórne

Polecamy

Alergia na nabiał – objawy skórne

Według szacunków – od 40. do 80 proc. alergików jest obciążonych dziedzicznie. W przypadku, gdy jedno z rodziców ma nadwrażliwość typu I, prawdopodobieństwo wystąpienia alergii u dziecka wynosi około 40 proc., natomiast kiedy taka nadwrażliwość występuje u obojga rodziców – prawdopodobieństwo alergii u dziecka wzrasta do około 60 proc.

Czytaj

Propozycje podania jogurtu dla dziecka

Sklepowe półki uginają się pod ciężarem różnego rodzaju jogurtów naturalnych. Z myślą o swoim maluchu najlepiej postawić na produkt naturalny (bez żadnych dodatków), pełnotłusty, bez cukru, bez dodatku mleka w proszku, bez barwników i bez aromatów. Warto też czytać skład – z reguły im jest on krótszy, tym lepiej. Zbędne w diecie dziecka są też deserki jogurtowe, które często zawierają sporo niepotrzebnych ulepszaczy smaku. Jeśli chcemy nieco wzbogacić i uatrakcyjnić smak jogurtu naturalnego najlepiej zrobić to samodzielnie: 

  • Jogurt naturalny w postaci owocowego koktajlu. Jego przygotowanie jest bardzo proste – wystarczy jogurt zmiksować z bananem, malinami, truskawkami i innymi owocami (najlepiej miękkimi) na gładką masę, a następnie podawać dziecku łyżeczką. 
  • Jogurt naturalny z kleikiem i owocami. To świetna kompozycja dla niemowlaka – wystarczy przygotować kleik ryżowy (możemy zrobić go samodzielnie lub użyć gotowego produktu), a następnie dodać do niego jogurt i owoce (mogą być to np. jabłko, gruszka czy śliwka). 
  • Jogurt naturalny z kaszką zbożową bez dodatku cukru. Wystarczy kaszkę przygotować zgodnie z instrukcją widniejącą na opakowaniu, dodać do niej jogurt naturalny i obowiązkowo również owoce (można wykorzystać borówki, truskawki, maliny i inne).

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź