Czym jest i do czego służy rożek niemowlęcy?\ Adobe Stock

Czym jest i do czego służy rożek niemowlęcy?

Rożek niemowlęcy jest jednym z przydatniejszych elementów wyprawki. Otulone dziecko czuje się bezpiecznie i lepiej adaptuje się do nowych warunków. Trzymanie niemowlaka w rożku jest dużym ułatwieniem dla niedoświadczonych rodziców. Do czego służy rożek niemowlęcy i jaki sprawdzi się najlepiej?

Spis treści:

Czym jest rożek niemowlęcy

Rożek niemowlęcy, w wielu domach nazywany becikiem, pozwala na bezpieczne i pewne noszenie małego dziecka. To kwadratowy grubszy kocyk, który składamy w odpowiedni sposób, by owinąć nim maluszka. Ciasna przestrzeń zapewnia dziecku poczucie bezpieczeństwa, co przekłada się na jego dobre samopoczucie i spokojny sen. Jak owinąć niemowlaka w rożek? Dziecko kładziemy na rozłożonym rożku, tak by jego głowa znajdowała się w jednym z rogów. Rożek składamy – najpierw dolny róg, potem lewy, a na końcu prawy. Zapinamy na rzepy lub zawiązujemy.

Jaki rożek do spania dla niemowlaka

Rożek niemowlęcy przydaje się od pierwszego dnia życia i służy do około trzeciego miesiąca. Jaki rożek dla noworodka wybrać? Trudno jednoznacznie stwierdzić, który będzie najlepszy. Rożek do spania powinien być wykonany z bezpiecznych i oddychających materiałów, tak by nie doprowadzić do przegrzania dziecka. Kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest też rodzaj wypełnienia. Włóknina silikonowa nie przepuszcza powietrza i ma właściwości antyalergiczne. Jaki zatem rożek do spania wybrać? 

  • Rożek niemowlęcy bawełniany – rożek z dwóch stron wykonany z wysokogatunkowej bawełny zapewni dziecku spokojny sen.
  • Rożek niemowlęcy muślinowy – delikatna tkanina muślinowa pozwoli oddychać niemowlęcej skórze. Sprawdzi się szczególnie w letnie i ciepłe dni. 
  • Rożek niemowlęcy bambusowy – tkaniny bambusowe posiadają właściwości termoregulacyjne, najlepiej sprawdzą się latem. 

Rożek niemowlęcy na zimę powinien być wykonany z wysokiej jakości tkaniny o większym stopniu grubości. Grubszy materiał musi zapewniać dobrą cyrkulację powietrza, by dziecko się nie przegrzewało.

Jaki rożek niemowlęcy do dziecka

Podczas zakupu rożka dla dziecka warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów: materiał, z jakiego został wykonany, usztywnienie i sposób zapinania. Najlepiej sprawdzi się przewiewna bawełna, dzięki której dziecięca skóra będzie mogła oddychać. Ważne, by posiadała certyfikat Oeko-Tex Standard 100, dzięki któremu będziemy mieć pewność, że jest w pełni bezpieczna dla skóry dziecka. 

Przejdźmy do usztywnienia. Rożek usztywniany ma kieszonkę, w którą można włożyć wkładkę usztywniającą. Rozwiązanie to jest szczególnie pomocne dla niedoświadczonych rodziców, którzy dopiero nabierają pewności w opiece nad dzieckiem. Niestety, usztywnienie uniemożliwia dokładne otulenie dziecka, które właśnie w ciasnych warunkach, przypominających te panujące w łonie matki, czuje się najbezpieczniej. Model usztywniany warto wziąć pod uwagę przy pierwszym dziecku. 

Ostatnim kryterium jest sposób zapinania. Najczęstszym rozwiązaniem są rzepy lub wiązanie. Zapinanie na rzepy jest łatwe i szybkie. Ważne, by rzepy były dobrej jakości, w przeciwnym razie będą się rozpinać. Rożek niemowlęcy wiązany umożliwia regulację stopnia otulenia dziecka, ale jego zawiązanie wymaga więcej czasu.

Łóżeczko dla noworodka

Polecamy

Łóżeczko dla noworodka

Bezpieczne i wygodne – to dwie podstawowe cechy, jakie powinno mieć łóżeczko dla noworodka. Jego wygląd, wymiary, dodatkowe wyposażenie są już mniej istotne – rodzice podejmują decyzję w zależności od warunków mieszkaniowych i własnych preferencji. Na co zwracać uwagę, kupując łóżeczko dla noworodka? Jakie akcesoria dla noworodka mogą być przydatne?

Czytaj

Jak wybrać rożek dla dziecka

W odpowiednio dobranym rożku dziecku jest ciepło, czuje się bezpiecznie i szybciej adaptuje się do nowych warunków. Z kolei niedoświadczeni jeszcze rodzice lepiej i pewniej czują się, trzymając na rękach dziecko otulone w rożek. Niezależnie od tego, czy rożek będzie bawełniany, czy bambusowy, z usztywnieniem czy bez, zapinany na rzep czy wiązany na tasiemkę, powinien umożliwiać dziecku przyjęcie wygodnej pozycji podczas snu lub karmienia oraz zapewniać stabilne podparcie główki. 

Rożek niemowlęcy warto prać raz w tygodniu, by nie gromadziły się na nim kurz i drobnoustroje. Ten bawełniany można wyprać w pralce, na delikatnym programie, bez wirowania. Rożek można wyprasować.

Jak długo dziecko może spać w rożku

Rożek niemowlęcy przydaje się już od pierwszych dni życia. Wiele mam zabiera go ze sobą już do szpitala. Od razu nasuwa się pytanie: jak długo dziecko może spać w rożku? Choć nie ma jednoznacznych zaleceń, rożka niemowlęcego najlepiej używać do ukończenia przez dziecko trzeciego miesiąca życia. Ciasne owinięcie coraz bardziej ruchliwego dziecka znacznie ogranicza jego ruchy, a tym samym może hamować naturalny rozwój. Nie oznacza to jednak, że z dnia na dzień rożek staje się bezużyteczny. Można wykorzystać go jako kocyk, kołderkę lub matę do zabawy.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź