Skarpetki z grzechotkami - świetna zabawa dla niemowlaka! Skarpetki z grzechotkami - świetna zabawa dla niemowlaka!/ Fot. iStock

Skarpetki z grzechotkami – świetna zabawa dla niemowlaka!

Grzechotka to jedna z pierwszych zabawek, jakie dajemy niemowlakowi. Zazwyczaj sprawia mu dużo radości, a także rozwija i stymuluje wiele zmysłów. Dla niemowlaka, który nie umie jeszcze sięgnąć po przedmioty, idealną propozycją są skarpetki z grzechotkami. Czym są grzechoczące skarpetki, czym kierować się przy ich wyborze i kiedy po raz pierwszy założyć je dziecku?

Spis treści:

Co to są skarpetki z grzechotkami?

Znajdziemy je na stoiskach z dziecięcymi ubraniami – pluszowy element, najczęściej głowa zwierzątka z grzechoczącym wypełnieniem, przymocowany jest do skarpetki lub elastycznej opaski. Przy każdym ruchu wykonanym przez dziecko grzechotki wydają dźwięk, a intensywne kolory, różne tekstury, kształty i wzory wpływają na zmysł dotyku i wzroku. Dodatkowo takie skarpetki rozwijają zdolności manualne, bo dziecko z zaciekawieniem sięga rączkami, próbując je uchwycić. Ćwiczy w ten sposób odruchy chwytania i zmysł koordynacji.

Kiedy skarpetki z grzechotkami dla niemowlaka?

Skarpetki z grzechotkami możemy założyć dziecku na nogi, kiedy jego pory aktywności są dłuższe, a ono samo oczekuje w tym czasie zainteresowania otoczenia. Na pewno nie sprawdzą się u noworodków, które przesypiają większość doby, a grzechocące skarpetki będą im tylko przeszkadzać. Najbardziej optymalny czas na skarpetko-grzechotki to 2.-3. miesiąc życia

Grzechotki doszyte do skarpetki nie wypadają z rączki i – w przeciwieństwie do tradycyjnych zabawek tego typu – nie wymagają od dziecka umiejętności chwytania. Zabawki zapinane na rzepy pasują na nóżkę lub rączkę każdego maluszka. Dźwięki wydawane podczas potrząsania przyniosą wiele radości i przyjemności.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać?

Polecamy

Zabawki sensoryczne dla niemowląt – jakie wybierać?

Zabawki sensoryczne pozwalają rozwijać zmysły dziecka już od jego narodzin. Dzięki materiałom o ciekawych fakturach, z szeleszczącymi elementami, lusterkami, gryzakami, dziecko bada i poznaje świat. Jakie zabawki sensoryczne będą najlepsze dla niemowlaka, a jakie dla 2-3-latka? Podpowiadamy!

Czytaj

Jakie skarpetki z grzechotkami wybrać?

Przede wszystkim bezpieczne. Mowa tu głównie o atestowanych, wysokiej  jakości materiałach gwarantujących bezpieczeństwo podczas zabawy. Nie kupujmy na bazarach i w chińskich sklepach, gdzie nie mamy gwarancji, że zabawka jest dla malucha w pełni bezpieczna. Na rynku dostępne są:

 • grzechotki przyczepione do skarpetki,
 • grzechotki zapinane na rzep,
 • grzechotki przymocowane do elastycznej opaski,
 • grzechotki przypominające pacynkę zakładane na całą rączkę lub nóżkę.

Sięgając po grzechotki w skarpetkach, najlepiej wybrać te wygodne i nieuciskające lub z możliwością regulacji opaski. Kolorowe, miłe w dotyku i wydające przyjemne dźwięki grzechotki wzbudzą u dziecka największe zainteresowanie.

Czy grzechotki w skarpetkach to dobry pomysł?

Poszukując zabawki dla malucha, chętnie wybieramy grzechotki, bo zabawa nimi niesie za sobą zalet:

 • pobudza zmysł słuchu,
 • pobudza zmysł wzroku,
 • pobudza zmysł dotyku – dotykając kolorowych skarpetek, dzieci odkrywają różne tekstury: gładkie, przyjemne, szorstkie i twarde,
 • wpływa na koordynację oko-noga lub oko-ręka,
 • ćwiczy koncentrację uwagi. 

Grzechoczące skarpetki uczą dzieci związków przyczynowo-skutkowych. Niemowlę zauważa, że gdy ruszy nóżką lub rączką, zabawka wydaje charakterystyczny dźwięk.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź