8-miesięczne niemowlę - co powinno umieć? / istock 8-miesięczne niemowlę - co powinno umieć? / istock

8-miesięczne dziecko – co powinno umieć?

Rozwój 8-miesięcznego dziecka koncentruje się przede wszystkim na dynamicznym doskonaleniu umiejętności ruchowych. Maluch pewnie już siedzi, niektóre dzieci świetnie radzą sobie też z raczkowaniem, ponadto dziecko umie pić z kubka niekapka czy samodzielnie jeść chrupki lub jabłko. Dziecko wyraża swoje potrzeby, sięga po zabawki, gaworzy i pokrzykuje, intensywnie gestykuluje.

Spis treści:

8. miesiąc życia dziecka

W ósmym miesiącu życia dziecko rozwija się bardzo intensywnie – i dotyczy to zarówno aktywności ruchowej, jak i intelektu oraz zdolności psychospołecznych. Jest to moment, gdy w dalszym ciągu można rozszerzać dietę dziecka o kolejne stałe produkty. Niewskazane jest miksowanie pokarmów na gładko – w tym okresie życia dziecko powinno już doskonalić umiejętność żucia. Dlatego warto częstować malucha niedokładnie zmiksowanymi zupkami, podawać kawałki pieczywa czy gotowane warzywa. Co może jeść 8-miesięczne dziecko? W diecie malucha mogą znaleźć się kaszki jaglane, kukurydziane czy orkiszowe, zupy, jogurty naturalne czy twarożek. Dziecko powinno jeść gotowane warzywa:

  • ziemniaki,
  • cukinię,
  • brokuły,
  • soczewicę,
  • seler,
  • buraki,
  • marchew,
  • pietruszkę.

W diecie maluszka mogą znaleźć się także owoce – jabłka, banany, brzoskwinie, morele, śliwki i gruszki. Z mięs można podawać drób, królika, cielęcinę i jagnięcinę. Do picia zalecana jest woda, a także mleko mamy lub mleko modyfikowane.

W 8. miesiącu życia maluch nadal przybiera na wadze, jednak tempo zwiększania masy ciała jest wolniejsze. O ile wcześniej miesięczny przyrost wagi wynosił około 700 g, teraz dziecko przybiera około 370–380 gramów miesięcznie i rośnie około centymetra na miesiąc. Ostateczna waga i długość ciała zależą od urodzeniowej wagi i długości ciała. Średnio dziecko powinno ważyć o półtora kilograma więcej, niż jego podwojona waga urodzeniowa. Do kontrolowania wagi i długości ciała służą siatki centylowe –za normę uznaje się wynik między 25 a 75 centylem.

Rozwój fizyczny 8-miesięcznego dziecka

8-miesięczne dziecko doświadcza intensywnego rozwoju umiejętności ruchowych. Potrafi już stabilnie siedzieć i wytrzymuje kilka minut w takiej pozycji, nie tracąc równowagi i nie chwiejąc się na boki. Niektóre dzieci raczkują, inne przesuwają się siedząc na pupie, jeszcze inne – podejmują próby przechodzenia do pozycji na czworakach. Umiejętność przemieszczania się z miejsca na miejsce sprawia, że dziecko stale poznaje otaczający je świat. Jednocześnie rodzice powinni zachowywać czujność i zabezpieczyć drzwiczki szafek czy szuflady przed przypadkowym otwarciem. Dziecko sprawnie przewraca się z brzuszka na plecy i w przeciwnym kierunku.

Doskonali się sprawność rączek, pojawia się tzw. chwyt nożycowy, czyli łapanie przedmiotów kciukiem, palcem wskazującym i środkowym.

Pielęgnacja dziecka w 8. miesiącu życia

8-miesięczne dziecko bardzo lubi kąpiele i chętnie spędza czas w wanience. Wiele dzieci jest już gotowych na to, aby kąpać się w „dorosłej” wannie, gdyż potrafią samodzielnie siedzieć. Aby przekonać dziecko do takiej zmiany, należy wprowadzać ją stopniowo. Najpierw można wsadzać plastikową wanienkę do dużej wanny, a po kilku dniach usadzić malucha w dużej wannie. Kąpiel powinna odbywać się na antypoślizgowej macie, a jej czas można uatrakcyjnić ulubioną zabawką kąpielową. 

Do mycia ciała oraz główki należy używać wyłącznie odpowiednich kosmetyków. Codziennie należy szczotkować włosy dziecka, trzeba także regularnie przycinać paznokcie. Codziennym nawykiem powinno być mycie ząbków dziecka – wystarczy zaopatrzyć się w szczoteczkę z miękkim włosiem oraz odpowiednią dla wieku malucha pastę do zębów.

Co potrafi 8-miesięczne niemowlę?

W wieku ośmiu miesięcy dziecko rozwija umiejętności społeczne, doskonali się jego intelekt, wyostrzają narządy zmysłów. Dziecko zaczyna dostrzegać związek przyczynowo-skutkowy, dlatego jedną z ulubionych zabaw jest zrzucanie rzeczy na ziemię, a potem oczekiwanie, aż rodzic podniesie zrzuconą zabawkę. Maluszek lubi wykonywać powtarzalne czynności, może już reagować na konkretne słowa, np. otwierać buzię, gdy usłyszy „am” czy machać rączką, gdy usłyszy „pa pa”. Dziecko zapamiętuje coraz więcej słów i dźwięków i próbuje je naśladować. Maluszek jest bardzo zżyty z rodzicami i może reagować płaczem na każde rozstanie. Ponadto może okazywać wstyd wobec obcych osób.

Co potrafi miesięczne dziecko? Umie trzymać w rączce przekąskę i samodzielnie ją jeść, nie ma problemu z trzymaniem zabawek, potrafi je obracać, ściskać. Aby wspierać rozwój 8-miesięcznego niemowlaka warto wzbudzać jego zainteresowanie światem, np. inicjując zabawy stymulujące intelekt. Przykładem takiej aktywności jest chowanie zabawki lub położenie jej w takiej odległości od dziecka, aby musiało samodzielnie do niej dotrzeć. Rodzice powinni jak najwięcej rozmawiać z dzieckiem, czytać mu książeczki, uczyć się rozpoznawać jego reakcje – gesty i mimikę twarzy. Pomoże to rozwijać wzajemną komunikację.

Źródła:

  1. Murkoff H., Pierwszy rok życia dziecka. Rebis, 2020 r.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź