Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem, które uczą i bawią Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem, które uczą i bawią / iStock

Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem, które uczą i bawią

W każdym kolejnym miesiącu życia niemowlę zdobywa nowe umiejętności. Jak pomóc mu w rozwijaniu poszczególnych zmysłów, nauce zdolności motorycznych oraz w poznawaniu i komunikowaniu swoich emocji? Maluch skutecznie uczy się poprzez aktywności, które sprawiają radość zarówno jemu, jak i tobie! Poznaj najlepsze zabawy dla 7-miesięcznego dziecka.

Spis treści:

Wskazówki dla rodziców 7-miesięcznego niemowlaka

W wieku siedmiu miesięcy twoje dziecko prawdopodobnie z radością siada już bez podparcia i chwyta zabawki oraz przedmioty znajdujące się w kręgu jego zainteresowania. Być może próbuje już także swoich sił w pełzaniu. Powoli rozwija się także jego mowa i rozumienie języka (może rozpoznawać na tym etapie niektóre podstawowe słowa). Jego wzrok dostosowuje się do widzenia z większych odległości, a wielkość pola widzenia jest już zbliżona do tej charakterystycznej dla osób dorosłych. Dodatkowo maluch powoli poznaje nowe smaki, a to dzięki rozszerzeniu diety o pokarmy uzupełniające.

Dzieci nabywają różne umiejętności w odpowiednim dla siebie wieku. Nie wymagaj od malucha wykonywania czynności, na które nie jest jeszcze gotowy. Rozwój motoryczny idzie w parze z rozwojem fizycznym, a niektóre niemowlęta potrzebują więcej czasu na przystosowanie się do określonych działań. Zapewnij maluchowi przestrzeń do aktywnego poznawania otoczenia. Niemowlę uczy się naturalnie, z reguły nie wymaga specjalnego „treningu”, żeby zdobywać nowe umiejętności. Zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem są doskonałym sposobem na wspieranie malucha w jego rozwoju.

Najlepsze zabawy z 7-miesięcznym dzieckiem

Czym charakteryzują się najlepsze zabawy z 7-miesięcznym niemowlakiem? Mają one kilka cech:

 • pozwalają maluchowi na doświadczanie świata za pomocą różnych zmysłów,
 • przyczyniają się do kształtowania jego umiejętności motorycznych,
 • wpływają pozytywnie na rozwój emocjonalny i społeczny.

Zabawy, które stymulują zmysły dziecka – dotyk, zapach, smak, wzrok, słuch– są podstawowym sposobem niemowlaka na poznanie i podejmowanie prób zrozumienia świata dookoła.

W kontekście rozwoju motoryki ciała zabawa z 7-miesięcznym dzieckiem powinna stymulować zarówno do wykonywania dużych ruchów tułowia i kończyn, jak i niewielkich ruchów precyzyjnych, które wpływają na rozwój palców i nadgarstków niemowlaka. Aktywności zachęcające do sięgania po zabawki, kopania, chwytania przedmiotów i ich umieszczania w innym miejscu pełnią właśnie te funkcje.

Dzieci w wieku siedmiu miesięcy dopiero zaczynają poznawać swoje emocje i uczyć się je wyrażać. Interakcje z opiekunami w czasie zabawy to dla nich podstawa do nauki rozumienia i komunikowania swoich emocji oraz nabywania umiejętności regulacji zachowań.

Zabawy i gry edukacyjne dla niemowlaka w wieku 7 miesięcy

Wiemy już, jakie cechy mają najlepsze zabawy dla maluchów. W co w takim razie bawić się z 7-miesięcznym niemowlakiem?

Zabawy sensoryczne

Do zabawy stymulującej zmysły niemowlaka warto wykorzystać woreczki sensoryczne. Możesz je kupić lub w bardzo łatwy sposób przygotować w domu. Wystarczy wziąć plastikowe torebki, woreczki strunowe lub koszulki na dokumenty i wypełnić elementami o różnych strukturach, a następnie starannie zakleić. Dzięki woreczkom maluch będzie uczył się chwytać, potrząsać, ściskać i poprzez zmysł dotyku, wzroku oraz słuchu poznawać różne tekstury.

Opcje rodzajów zawartości woreczków są praktycznie nieograniczone. W torebkach możesz umieścić:

 • ryż lub kaszę,
 • suchy makaron,
 • soczewicę lub fasolę,
 • mąkę,
 • koraliki, cekiny, guziki,
 • żel do włosów (podobnie będzie działała kleista masa przygotowana przez zagotowanie szklanki wody z trzema łyżkami mąki ziemniaczanej i pozostawiona do wystygnięcia).

Żeby urozmaicić woreczki pod względem kolorystycznym, do środka dodaj odrobinę barwnika spożywczego i wymieszaj, pocierając torebkę w dłoniach.

Zabawy rozwijające umiejętności motoryczne

Wraz ze swoim 7-miesięcznym niemowlakiem wypróbuj również zabawy, które nastawione są na rozwijanie zdolności motorycznych:

 • połóż interesujące malucha zabawki tuż poza jego zasięgiem, żeby zachęcić do poruszania się w ich kierunku i sięgania po nie;
 • pozwól maluchowi na próby samodzielnego jedzenia– dzięki temu będzie ćwiczył koordynację wzrokową oraz wykonywanie ruchów precyzyjnych;
 • usiądź na podłodze za niemowlakiem i połóż przed nim piłkę; zacznij poruszać nią przed dzieckiem, żeby mogło śledzić za nią wzrokiem i ją chwytać.

Zabawy wspomagające rozwój emocjonalny 

Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na zabawy dla 7-miesięcznego dziecka, które wpłyną pozytywnie na jego rozwój emocjonalny:

 • zabawa ze znikającymi obiektami – schowaj zabawkę dziecka (np. pod kocyk) i razem z nim jej poszukuj; w innej wersji tej zabawy możesz zasłonić swoją twarz dłońmi i po chwili ją odsłonić, mówiąc „a kuku!”; niemowlęta dopiero uczą się idei, że rzeczy, których nie widać też mogą istnieć, a opisane zabawy pomagają maluchowi zrozumieć ten koncept, co w późniejszym okresie do pewnego stopnia zapobiega występowaniu u dziecka dużego stresu związanego z czasową nieobecnością mamy;
 • muzyka – stwórzcie z niemowlakiem własną muzykę, wykorzystując do tego proste instrumenty, np. grzechotki albo domowej roboty bębny z misek i garnków, w które maluch może uderzać za pomocą łyżek; muzyka jest świetnym narzędziem uczącym dziecko „uwalniać” swoje emocje.

Źródła:

 1. Queensland Government (2018) 7 ways play is beneficial for kids’ health, Queensland Health.
 2. National Institutes of Health (2019) Infant – newborn development, MedlinePlus.
 3. Ellis D. Hendricks C. i wsp. (2014) Module Two Training Guide: Promoting Physical Activity for Infants and Toddlers in Early Childhood Settings, Alabama Department of Public Health.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź