Pływanie dla niemowląt – czy warto i jak to zrobić? / Getty Images

Pływanie dla niemowląt – czy warto i jak to zrobić?

Nauka pływania dla niemowląt to aktywność, na którą decyduje się wielu rodziców. Jest doskonałym pomysłem na wspólne spędzanie czasu i wsparcie rozwoju – nie tylko ruchowego, ale i emocjonalnego. Gdzie zapisać dziecko na naukę pływania dla niemowlaka? Podpowiadamy.

Spis treści:

Czy można nauczyć pływać niemowlę?

Chociaż na basen możemy wybrać się już z kilkumiesięcznym maluchem, nie będzie to typowa nauka pływania. Zajęcia dla niemowląt nie sprawią, że dziecko opanuje np. technikę pływania kraulem, ale będą doskonałą bazą do zdobycia tej umiejętności w przyszłości. Nauka pływania dla niemowląt to przede wszystkim oswajanie się z wodą i wzmacnianie odruchów, które maluch pamięta jeszcze z życia płodowego – w końcu dziewięć miesięcy spędził „w basenie”. 

Najczęściej nauka pływania dla niemowląt przeznaczona jest dla dzieci od trzeciego miesiąca życia. To, kiedy zapisać dziecko na basen, w dużej mierze uzależnione jest od jego rozwoju – od aktywności systemu immunologicznego czy umiejętności trzymania główki. Na zajęcia warto wybrać się w pierwszym półroczu życia, po tym czasie zanika odruch pływania (głównie chodzi o umiejętność wstrzymywania powietrza pod wodą). Jeśli jednak nie pójdziecie na basen w tym czasie, nie rezygnujcie z tego pomysłu, na zajęcia możecie zapisać się także później.

Czy zapisać niemowlaka na lekcje pływania?

Chociaż może nam się wydawać, że sami damy radę „pluskać się” z niemowlęciem, warto wybrać się na zajęcia prowadzone przez specjalistów. Nie tylko pokażą nam oni, jak prawidłowo podtrzymywać dziecko, jak je „prowadzić” w wodzie czy co robić, aby nie zrazić malca np. do zalewania twarzy, ale znają też mnóstwo różnych zabaw, które sprawią, że wizyty na basenie będą dla malucha przyjemnością.

Zajęcia na basenie dla niemowląt to nie tylko sposób na aktywne spędzanie czasu, ale i wsparcie rozwoju malucha. Korzyści z lekcji pływania to m.in.:

  • usprawnienie koordynacji ruchowej,
  • wzmocnienie układu kostno-mięśniowego,
  • wsparcie układu odpornościowego,
  • stymulacja zmysłów,
  • forma rehabilitacji, np. zaburzeń napięcia mięśniowego,
  • profilaktyka wad postawy,
  • zdobywanie umiejętności społecznych,
  • wzmocnienie więzi z rodzicem.

Zajęcia na basenie dla malucha mają wiele plusów, ale zanim zapiszemy niemowlę na lekcje pływania, powinnyśmy skonsultować się z pediatrą. Najczęściej nie ma przeszkód, aby dziecko chodziło na pływalnię, ale warto – dla pewności – dopytać o to naszego lekarza prowadzącego. Przeciwwskazania do lekcji na basenie to m.in.: niedawno przebyta infekcja, nawracające choroby układu moczowego, niektóre choroby skóry czy zapalenie uszu.

Basen z niemowlakiem, czyli wspomaganie rozwoju najmłodszych

Polecamy

Basen z niemowlakiem, czyli wspomaganie rozwoju najmłodszych

Widok niemowlaka na basenie już dawno przestał budzić sensację. Rodzice coraz częściej zabierają na pływalnię kilkumiesięczne maluchy. Jeśli nie ma przeciwskazań, lekarze sugerują, że już trzymiesięczne dziecko może rozpocząć przygodę z wielką wodą. Jakie korzyści daje to dziecku?

Czytaj

Jak nauczyć niemowlę pływać?

Niemowlę na basenie przede wszystkim oswaja się z wodą i uczy prawidłowych odruchów, a zajęcia prowadzone są w formie zabawy. To kołysanie w ramionach opiekuna, podskoki w wodzie czy chwytanie unoszących się przedmiotów. Maluchy spędzają czas w objęciach bliskiej osoby, ćwiczą leżenie na brzuszku i plecach, przyzwyczajają się do polewania głowy wodą, uczą się nurkowania, poprawnych „wślizgów” do wody, zapoznają się ze sprzętem pływackim. Na zajęciach niemowlę spotyka się z rówieśnikami, wykonuje pierwsze zadania w grupie – uczy się cierpliwości i współpracy.

Im starsze dziecko, tym więcej samodzielności wykazuje, ale w pierwszych latach życia maluch jest w wodzie z opiekunem, wspólnie wykonują zadania. Właściwą naukę pływania zazwyczaj rozpoczynamy z przedszkolakiem (około czwartego roku życia) – dziecko ma większą świadomość swojego ciała, współpracuje z instruktorem.

Nauka pływania dla niemowlaka – który basen wybrać?

Wybierając lekcje pływania dla niemowlaka, warto zdecydować się na takie, które odbywają się na basenie przystosowanym dla najmłodszych. Chodzi nie tylko o brodzik, w którym jest cieplejsza woda (ok. 32 st. C.), czy regularne sprawdzanie jakości wody, ale i obecność odpowiedniego zaplecza. Z maluchem wygodniej nam będzie w przebieralni rodzinnej, w której jest więcej miejsca – znajdziemy tam także przewijak, na którym sprawniej przebierzemy dziecko. Wybierzmy szkółkę, która zatrudnia wykwalifikowanych instruktorów specjalizujących się w pracy z najmłodszymi.

Pamiętajmy także, że nawet jeśli woda jest ozonowana, jonizowana czy oczyszczana w inny sposób, będzie w niej obecny chlor. Woda na basenie musi spełniać wymagania regulowane rozporządzeniem ministra zdrowia – regularnie kontrolowana jest bezpieczna dla malucha. Po pływaniu warto jednak wziąć wspólny prysznic (o ile nastrój dziecka na to pozwala: jeśli nie, umyjmy się po powrocie do domu) i użyć kosmetyków pielęgnacyjnych.

Nauka pływania dla niemowlaka to propozycja, którą w swojej ofercie ma wiele szkółek – jeśli nie wiesz, na którą się zdecydować, umów się na zajęcia próbne. Zobaczysz, czy pasują wam lekcje, jak i sam basen, na którym się odbywają.

Źródła:

  1. Gloc D., Adaptacja niemowląt i małych dzieci do środowiska wodnego jako forma prozdrowotnej aktywności ruchowej, „Hygeia Public Health” 2014, nr 49(4), 
  2. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 roku w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach, Dziennik Ustaw Rzeczpospolitej Polskiej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź