Książeczki kontrastowe dla niemowląt Książeczki kontrastowe dla niemowląt/ fot. GettyImages

Książeczki kontrastowe dla niemowląt

Książeczki kontrastowe to wydawnictwa przeznaczone dla najmłodszych czytelników, już kilkutygodniowych. Tak jak wszystkie inne pomagają rozwijać wyobraźnię, pobudzają zmysły i dostarczają bodźców wzrokowych. Co to są książeczki kontrastowe i jakie książeczki kontrastowe dla niemowląt wybrać?

Spis treści:

Co to są książeczki kontrastowe

Książeczki kontrastowe, jak sama nazwa wskazuje, to rodzaj książeczek, tyle że niezwykle uproszczonych. Przeznaczone są bowiem dla najmłodszych odbiorców – dla niemowląt. Jaka jest ich treść? Najczęściej są to duże, pojedyncze, proste obrazki – pozbawione zbędnych detali i niuansów, operujące silnym kontrastem. Czasem zawierają ilustracje opatrzone podpisami. Zazwyczaj są one tylko w dwóch kolorach: czarnym i białym, choć czasem pojawiają się na nich elementy czerwieni. Są to barwy, które maluch widzi najlepiej i które są w stanie przyciągnąć jego wzrok. Jak jeszcze działają?

  • Wyraźne kolory zachęcające do skupienia wzroku wzbudzają ciekawość malca.
  • Wodzenie wzrokiem za obrazkami to dobry trening dla oczu.
  • Przeglądanie ilustracji i słuchanie opowieści o nich to prawidłowy rozwój, nie tylko wzroku.
  • Z czasem przewracanie stron i gryzienie książeczki pomaga poznawać świat od innej, sensorycznej strony. 

Najczęściej książeczki kontrastowe dla niemowląt wykonane są z grubego, lakierowanego kartonu. Dzięki temu są częściowo odporne na zniszczenie, w tym na przypadkowe zagięcia czy uszkodzenia związane z gryzieniem i ślinieniem. Ich cena jest niezwykle przystępna, stąd warto mieć w domu kilka sztuk. 

Na książeczkach kontrastowych zazwyczaj znajduje się informacja o wieku dziecka, dla którego przeznaczone są publikacje. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż książeczki dla dzieci w różnych przedziałach wiekowych różnią się pomiędzy sobą choćby liczbą zastosowanych kolorów czy poziomem skomplikowania ilustracji. Te najprostsze będę odpowiednie dla maluszków już od urodzenia, inne mogą przypaść do gustu dzieciom, które skończyły trzy miesiące. Jeszcze inne przeznaczone są dla półrocznych czy dziewięciomiesięcznych maluchów.

Jak działają książeczki kontrastowe na wzrok dziecka

Zanim o tym, jak działają książeczki kontrastowe na wzrok dziecka, kilka słów na temat jego rozwoju. 

Wzrok to zmysł, który rozwija się najpóźniej. Choć w brzuchu mamy dziecko reaguje na bodźce – światło i ciemność – dopiero po przyjściu na świat mruży oczy, gdy jest widno, zaczyna się rozglądać i wodzić oczami za przedmiotami. Dopiero od tego momentu jego wzrok intensywnie się rozwija, a maluch z każdym niemal dniem nabywa nowych umiejętności. Początkowo obraz, który widzi, jest nieostry. Ostrość widzenia poprawia się po kilku miesiącach. Co więcej, dziecko widzi tylko na niewielką odległość – około 20-30 cm. Mówi się, że to odległość wystarczająca, by podczas jedzenia zobaczyć twarz mamy. Dlatego do niemowlaka należy zbliżać się powoli, aby go nie wystraszyć. 

Pierwszymi kolorami, które dostrzega noworodek, są czerń i biel oraz odcienie szarości. Dlatego właśnie książeczki kontrastowe dla niemowląt są atrakcyjne, sprawiają, że dziecko widzi kontury i z czasem je rozpoznaje – podobnie jak rysy twarzy rodziców. Kolejnym kolorem, który noworodki rozpoznają, jest czerwony, stąd książeczki kontrastowe dla starszaków mają tę barwę wplecioną w ilustracje. 

Jak działają książeczki kontrastowe na wzrok dziecka? Pomagają maluchowi stymulować zmysł wzroku, przyciągając jego uwagę wyrazistymi konturami. Należy jednak pamiętać, że oczy dziecka potrzebują nie tylko treningu, ale i czasu, by „pracować” tak jak u dorosłego człowieka. Działanie książeczek kontrastowych na wzrok dziecka to jedno. Innym przyjemnym i równie skutecznym ćwiczeniem wspomagającym rozwój wzroku u noworodka jest przytulanie i patrzenie na maluszka…

Patenty na oko, czyli wzrok u dzieci

Polecamy

Patenty na oko, czyli wzrok u dzieci

Gdy ma się kilka lat, o błyskawicznie pogłębiającą się wadę wzroku nietrudno. Jak dbać o wzrok u dzieci? Mam kilka pomysłów.

Czytaj

Jakie książeczki kontrastowe dla niemowląt wybrać

Na rynku dostępnych jest wiele tego typu książek. Zatem jakie książeczki kontrastowe dla niemowląt wybrać? Jak wspomniano, nie są one drogie, można więc pozwolić sobie na kilka egzemplarzy. Kupić można różne rodzaje książeczek. Najbardziej popularne to:

  • książeczki kontrastowe typu harmonijki. Obrazki połączone są w jedną długą całość. Można je jednak złożyć tak, aby dziecko patrzyło na jedną, konkretną stronę;
  • karty kontrastowe. Różni je od książeczek fakt, że każda karta dostępna jest oddzielnie, co może być ułatwieniem w korzystaniu z nich. Dodatkowo dostępne są w różnych pakietach. 

Wybór pomiędzy kartami a książeczkami jest jedynie kwestią preferencji. Warto przetestować obie opcje, by wiedzieć, z której korzysta się nam (i maluchowi) wygodniej. Może się okazać, że na początku nie będzie to miało znaczenia, jednak zmieni się z wiekiem dziecka. 

Ciekawym pomysłem są także sensoryczne książeczki kontrastowe. Zazwyczaj wykonane z pluszu i innych materiałów, oprócz wsparcia w rozwoju wzroku stymulują zmysł dotyku. Niejednokrotnie także umieszczone w ich wnętrzu elementy wpływają na słuch.

Warto pamiętać o tym, że książeczki kontrastowe dla niemowląt to świetny pomysł na prezent dla maluszka.

    Sprawdź powiązane tematy