Przykładowe zabawy sportowe dla dzieci Przykładowe zabawy sportowe dla dzieci/ Zdjęcie: iStock

Przykładowe zabawy sportowe dla dzieci

Gry ruchowe dla dzieci to jedna z najbardziej lubianych form spędzania czasu. Zarówno przez rodziców, jak i przez maluchy. W dodatku sprawdza się w każdej konfiguracji – na długiej liście pomysłów na ruchowe gry i zabawy dla dzieci znaleźć można zarówno te indywidualne, jak i grupowe zabawy dla dzieci. Tych młodszych i starszaków. Sprawnościowe, zręcznościowe, szybkościowe… Oto pomysły na ciekawe zabawy ruchowe dla dzieci!

Spis treści:

Rola ruchu w rozwoju dziecka

Zabawy sprawnościowe dla dzieci mają sens w nieco starszym wieku. Gdy maluch przychodzi na świat, nie potrafi panować nad swoim ciałem. Jego ruchy są przypadkowe i niezależne od jego woli. Stopniowo jednak dziecko zaczyna je kontrolować. Odpowiednie aktywności oraz zabawy zręcznościowe dla dzieci będą wspierały rozwój tych umiejętności. 

Zabawy ruchowe z dziećmi, które są już świadome swojego ciała, dają dużo więcej satysfakcji bawiącym się. 

Jak podkreśla Wojciech Jurkiewicz, wiceprezes Hutnika Warszawa, wieloletni trener dzieci i młodzieży, gry i zabawy ruchowe w rozwoju fizycznym dziecka to sprawa fundamentalna. – Dzieci nie powinny od razu trenować konkretnej dyscypliny sportu, tylko bawić się i cieszyć ruchem. Na szczęście jest coraz większa świadomość tego aspektu wśród trenerów i w klubach sportowych. Dziecko ma być szczęśliwe i radosne, ćwicząc, a zabawa to najlepsza droga do zdrowej aktywności fizycznej najmłodszych.

Jakie zabawy gimnastyczne dla dzieci będą dawały frajdę maluchom, a jednocześnie wspierały ich rozwój?

Ruchowe zabawy dla dzieci są  nieocenione w ich rozwoju. Nie tylko wpływają na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej, a co za tym idzie –zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Gry i zabawy ruchowe dla dzieci to też świetnie spędzony czas z rodzicami lub rówieśnikami. Jaka jest rola ruchu w rozwoju dziecka?

– Ruchliwy malec to zdrowszy malec. Mam na myśli przede wszystkim walkę z otyłością i wady postawy. Ruch daje nam możliwość zachowania odpowiedniego balansu w organizmie. Spożywane przez dziecko kalorie, tak jak u nas, stają się „paliwem” niezbędnym do ruchu. Brak ruchu nie pozwala młodemu organizmowi na odpowiedni rozwój. Nie mówię tylko o układzie kostno-stawowym, ale również o narządach wewnętrznych i wszystkich układach. Bez ruchu powodujemy patologię i zwiększamy ryzyko chorób. Poza tym dzieci, które są aktywne, poza dobrym rozwojem organizmu są też bardziej komunikatywne, szybciej się uczą, łatwiej odnajdują się w społeczeństwie i nowych sytuacjach – mówi Wojciech Jurkiewicz.

Warto obserwować rozwijające się u malucha zainteresowania. W ten sposób będzie łatwo dopasować ruchowe gry i zabawy dla dzieci tak, aby były dla nich rzeczywiście interesujące. Dzięki temu każda aktywność (nawet ta prozdrowotna, jeśli będzie takie wskazanie np. od fizjoterapeuty lub ortopedy) stanie się przyjemnością dla dziecka i rodziców.

Adama Jerzykowskiego, prezesa Fundacji Swim for a Dream, zapytałam o to, jaka jest rola ruchu w rozwoju dziecka. Odpowiedział jednym słowem. – Kluczowa. Stoję na stanowisku, że sport w rozwoju dziecka może być dla niego najlepszym nauczycielem. Regularny trening wykształca bowiem szereg cech, kluczowych na dalszych etapach życia. Mowa m.in. o wytrwałości, regularności, dyscyplinie, pracy nad sobą, umiejętności odnajdywania się w drużynie, radzenia sobie z porażkami, ale także umiejętności wygrywania. 

Aktywne dzieci mają dużo większą szansę na stanie się aktywnymi, a przez to zdrowymi dorosłymi niż ich mniej ruchliwi rówieśnicy. To z kolei pociąga za sobą cały szereg pozytywnych konsekwencji zdrowotnych. Mniejszą szansę na otyłość, choroby układu wieńcowego, lepsze radzenie sobie ze stresem. – Długo by wymieniać, jak kluczową rolę w życiu dziecka odgrywa ruch. Dlatego jestem głęboko przekonany, że jednym z naszych obowiązków jako rodziców jest zaktywizować nasze dziecko i ułatwić mu znalezienie aktywności, która zapewni mu wentyl dla niespożytej energii oraz dobry start w dalsze lata życia – mówi Jerzykowski.

Jak zachęcić dziecko do aktywności fizycznej?

Warto zachęcać maluchy do ćwiczeń, proponując im ciekawe zabawy ruchowe. Dla dzieci każda forma spędzania czasu wspólnie z rodzicem lub kolegami i koleżankami w zbliżonym wieku jest atrakcją.

– Sądzę, że najlepszym sposobem na „zaszczepienie bakcyla” byłaby wspólna aktywność rodziców z dzieckiem. Nie musi to być nic skomplikowanego. Nie potrzebujemy na tym etapie fachowego trenera czy profesjonalnego klubu sportowego. Wspólna wizyta na basenie czy skorzystanie z ładnej pogody na zewnątrz i pokopanie wspólnie piłki już wysyłają jasny sygnał dziecku, że ruch jest fajny. Zadaniem rodziców, którzy chcą zachęcić do aktywności, jest więc wytworzenie i umacnianie skojarzenia ruch = przyjemność – podkreśla Adam Jerzykowski. 

Kluczem będzie sprawdzenie, jakie są odpowiednie ruchowe gry i zabawy dla dzieci w określonym wieku.

  • zabawy ruchowe dla maluszków będą koncentrowały się przede wszystkim na doborze odpowiednich zabawek. Pobudzą ciekawość dziecka i zachęcą je do wysiłku. Dzięki nim po prostu chce mu się trenować – obracać na macie, wyciągać rączki i ćwiczyć szeroko pojętą motorykę dużą. Jeśli będą dobrze zaprojektowane i różnorodne, np. będą miały elementy o różnych fakturach oraz takie, którymi można manipulować, zrobią to wyjątkowo skutecznie.
  • zabawy ruchowe dla najmłodszych to cała masa zabaw związanych z wykorzystaniem akcesoriów sportowych – piłka, frisbee i tym podobne. Dobrym pomysłem na zabawy ruchowe dla najmłodszych jest też rowerek (biegowy czy prosty trójkołowy) czy hulajnoga. 
  • gry i zabawy ruchowe dla przedszkolaków nie mają końca! Piłka, skakanka, guma do skakania to tylko podstawy. Przydać się może materac lub mata – to doskonałe miejsce do ćwiczenia fikołków i innych zabaw gimnastycznych dla dzieci. Nie można zapominać też o rowerze, hulajnodze, rolkach i… kredzie. Warto mieć ją przy sobie, idąc na spacer. Można narysować na chodniku slalom do jazdy „hulajką” lub zwyczajnie poskakać w klasy. 
  • zabawy ruchowe dla starszych dzieci to wszystkie wymienione powyżej – wystarczy ich poziom dopasować do stopnia zaawansowania ruchowego i możliwości malucha. Zabawy ruchowe dla pierwszoklasistów to w dużej mierze też organizowane w szkole zabawy grupowe dla dzieci. Warto więc w czasie, gdy maluch nie ma pod ręką rówieśników, postawić np. na zabawy sprawnościowe dla dzieci. Pamiętacie jeszcze, jak się wspina po drzewach?

Wojciech Jurkiewicz podkreśla, że wracamy w tym miejscu do wielokrotnie powtarzanego tematu przykładu własnego rodzica. – Dorzućmy do tego możliwość wspólnej zabawy z pociechą, kiedy jesteśmy dla nich, bez telefonu, laptopa i telewizji. Wspólne wieczorki filmowe to nie to samo co rodzinny spacer czy wycieczka rowerowa. Warto znaleźć czas na wspólne zabawy, choćby w domu. Gdy mamy możliwość, ogromnie zachęcam do przebywania na świeżym powietrzu – mówi ekspert.

Naszym zadaniem jako rodzica jest znalezienie takiego rodzaju aktywności, w której dziecko będzie szczęśliwe. Absolutnie nie możemy założyć: „co podoba się mnie, podoba się też mojemu dziecku”. Zachęcajmy, kibicując dziecku w jego aktywności.

– Chwalmy malucha za to jak tańczy, biega, ćwiczy. Niech czuje radość i dumę z tego, że jest aktywne. W końcu chodzi nam o zdrowe i szczęśliwe życie dziecka – dodaje Jerzykowski.

Zabawy ruchowe z dziećmi można wykonywać także „przy okazji” innych aktywności. Spacer w lesie można spokojnie połączyć z biegiem na orientację, a rajd rowerowy może być świetnym pretekstem do rodzinnego pikniku.

Jakie zabawy sportowe dla dziecka?

Ruchowe gry i zabawy dla dzieci mogą okazać się niezłą lekcją dla rodziców. Nie tylko sportową…

– Zachęcam oczywiście do aktywności na świeżym powietrzu. Spacery, rower, zabawa w berka, hulajnoga, wycieczki do lasu, latem wspólne zabawy nad wodą, zimą sanki i zabawy na śniegu. Gdy pogoda nie pozwala i jesteśmy zamknięci w czterech ścianach, też mamy wiele możliwości. Jeśli rodzic ćwiczy siłowo, czy rozciągając się, dziecko zazwyczaj chętnie się przyłącza i robi po swojemu. I bardzo dobrze! – mówi Jurkiewicz. 

W domu dajmy się ponieść fantazji dziecka. Możemy wspólnie robić bazy, bawić się zabawkami, walczyć na poduszki, wykonywać ogólne ćwiczenia (np. pajacyki, przysiady, brzuszki „kłębuszki”, skoki), zapasy na łóżku, zagrać w ciuciubabkę, czy „ganianego”. Dajmy też dziecku wymyślać zabawy. W końcu w ich świecie jest mniej ograniczeń w zabawie niż w naszym.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź