Dziewczyna „chłopięca” czy „dziewczęca”? Po co w ogóle wybierać?! Zobacz świetne zdjęcia, które przełamują stereotypy płciowe Facebook @HMPStudios

Dziewczyna „chłopięca” czy „dziewczęca”? Po co w ogóle wybierać?! Zobacz świetne zdjęcia, które przełamują stereotypy płciowe

Spis treści:

Młoda dziewczyna może być albo księżniczką w sukience albo "chłopczycą" w wersji sportowej. Wszyscy znamy te stereotypy płciowe. Amerykańska fotografka pokazuje, że nie trzeba wybierać między jednym a drugim. Zdjęcia dziewczyn ubranych w sukienki, uprawiających sport stały się hitem Internetu. Post z fotografiami podpisanymi „Ponieważ możesz to wszystko zrobić” doczekał się prawie 200 tys. udostępnień.

Stereotypy płciowe są tylko w głowach

„Nie dostaniesz tego, to jest dla chłopców, a ty jesteś dziewczynką”  - ile razy słyszałyście podobne zdania za czasów swojego dzieciństwa? Ja usłyszałam podobne ostatnio w sklepie, które wypowiadała kobieta do swojej córki, chcącej pobawić się figurkami żołnierzyków. Dlaczego dziewczyny nie mogą być tym, kim chcą? "Chłopczyca" - tak zazwyczaj określa się dziewczynę, której zachowanie nie mieści się w normach ustalonych dla płci żeńskiej.

Czy naprawdę musimy tak dzielić i wybierać, co jest odpowiednie dla danej płci? Na szczęście istnieją ludzie, którzy wiedzą, że każda z nas może być tym, kim chce. Nie trzeba dzielić zabawek, sportu czy zawodów na „damskie” i „męskie”.

Zobacz zdjęcia i porzuć stereotypy płciowe

Amerykańska fotografka i mama Heather Mitchell postanowiła zburzyć ten podział za sprawą świetnej sesji zdjęciowej. Zrobiła zdjęcia dziewczynkom w sukienkach i diademach, trzymającym sprzęt sportowy, tym samym pokazała, że można być równocześnie "dziewczęcą" i "chłopczycą".

Wszystko zaczęło się od sytuacji, która spotkała Mitchell w trakcie pierwszej gry jej córki w softball. Fotografka głośno powiedziała, że ma nadzieję, że jej córka Paislee nauczy się kochać tę grę, ponieważ jest wysportowana. Matka innej dziewczynki odpowiedziała wtedy, że dziewczynka wcale nie jest "sportowa", bo jest "dziewczęca".

Mitchell przez te słowa nie mogła spać, całą noc zastanawiając się „dlaczego ona musi wybierać?”.

Następnego ranka Mitchell zabrała swoją 8-letnią córkę do studia i zrobiła jej zdjęcia, na których dziewczynka ma na sobie zarówno wysoki obcas, jak i sportowe obuwie. Dzięki temu córka pokazuje, że może być zainteresowana zarówno sportem, jak i „dziewczęcymi” rzeczami.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź