Plecak turystyczny dla dziecka – jaki wybrać?

Podróżowanie i poznawanie świata z dzieckiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Aktywny udział naszej pociechy w wycieczkach pociąga za sobą konieczność zakupu odpowiedniego sprzętu, m.in. plecaka turystycznego. Warto przyłożyć się do jego wyboru, gdyż będzie to miało wpływ na komfort podróży naszej pociechy. Poniżej podpowiadamy, czym kierować się przy wyborze plecaka turystycznego dla małego podróżnika!

Spis treści:

Plecak na wycieczkę dla dziecka – czy potrzeba czegoś specjalnego?

Plecak turystyczny dla dziecka nie jest obowiązkowym sprzętem podczas wspólnych wycieczek, ale może znacznie poprawić ich komfort. Warto rozważyć jego zakup wówczas, gdy nasza pociecha jest już samodzielna i z ochotą eksploruje otoczenie. Podstawą przy wyborze plecaka jest uwzględnienie wieku i wzrostu dziecka, a także dopasowanie go do delikatnego kręgosłupa malucha. Oprócz tego warto również wziąć pod uwagę przeznaczenie plecaka – czy ma on stanowić wyłącznie gadżet na kilka rzeczy osobistych, czy też funkcjonalny sprzęt, który realnie będzie służył dziecku podczas wycieczek do transportowania rzeczy osobistych. 

Dobrą praktyką przy wyborze plecaka dla swojej pociechy będzie odwiedzenie kilku specjalistycznych sklepów ze sprzętem turystycznym. Dzięki temu dziecko będzie mogło przymierzyć kilka różnych modeli i sprawdzić, który z nich spełnia wszystkie kryteria.

Jaki plecak turystyczny dla dziecka będzie dobry?

Wybór plecaka na wycieczkę dla dziecka warto rozpocząć od odpowiedzenia na kilka podstawowych pytań, w tym przede wszystkim o sposób podróżowania. Jest to istotne, gdyż inny plecak sprawdzi się podczas pieszych wędrówek, natomiast inny na wycieczkę szkolną, a jeszcze inny na kolonie. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na: 

 • pojemność, która powinna być dostosowana do wieku i wzrostu dziecka;
 • konstrukcję – na rynku dostępne są plecaki ze stelażem i bez niego. Te pierwsze będą odpowiednie na długie wędrówki, natomiast te drugie – na krótsze. Ponadto warto zwrócić uwagę, że plecak ze stelażem jest znacznie cięższy, a przez to nieodpowiedni dla najmłodszych podróżników;
 • wagę, którą należy doliczyć do całkowitej wagi po spakowaniu ekwipunku;
 • ergonomię, która jest szczególnie istotna z uwagi na wciąż rozwijający się kręgosłup dziecka;
 • rozkład kieszeni, który powinien odpowiadać potrzebom dziecka. Szczególnie istotne są kieszenie na wodę, smartfon (w przypadku starszych dzieci), dokumenty;
 • wodoodporność, która jest ważna w przypadku pieszych wędrówek;
 • jakość wykonania, która przekłada się m.in. na miękkie pasy naramienne, pas biodrowy, zabezpieczenie przed ulewą, itp. 

Sportowy plecak dla dziecka

Plecak sportowy jest niezbędny wszystkim małym sportowcom m.in. do przenoszenia i przechowywania stroju do ćwiczeń, wody i różnych niezbędnych akcesoriów. W tym przypadku dobrze sprawdzają się uniwersalne modele plecaków sportowych dla dzieci, które świetnie zdadzą egzamin zarówno podczas pieszych wędrówek, jak i podczas jazdy na rowerze. Oprócz tego warto postawić na plecak z usztywnieniem, który jest wygodniejszy w użytkowaniu, a do tego zmniejsza ryzyko powstawania wad postawy. Nie bez znaczenia jest również materiał, z którego wykonany jest plecak sportowy – powinien być on odporny na zniszczenia i wodoodporny. Z kolei jeśli chodzi o aspekty wizualne, to najlepiej postawić na stonowaną kolorystykę – jasna może sprawić, że plecak będzie trudno utrzymać w czystości. 

Plecak w góry dla dziecka

Z myślą o wędrówkach górskich naszej pociechy warto postawić na plecak, który będzie dostosowany do dłuższych, pieszych wycieczek. W takim przypadku dobrze sprawdzi się model ze stelażem, który jest praktyczniejszy i lepiej „rozprowadza” ciężar po całych plecach. Kolejna kwestia to pojemność, która powinna być dostosowana do wieku i wzrostu dziecka, a także jego potrzeb podczas eksplorowania gór. Nasza pociecha musi bez trudu pomieścić w swoim plecaku wszystkie niezbędne rzeczy. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na wentylację pleców, która jest szczególnie istotna latem. W takim przypadku egzamin zdadzą plecaki z podłużnym kanałem wentylacyjnym.

Co zabrać w góry z dzieckiem?

Polecamy

Co zabrać w góry z dzieckiem?

Uwielbiacie górskie wycieczki. Czy narodziny dziecka oznaczają rezygnację z tej formy spędzania wolnego czasu? Absolutnie nie, czego dowodem są liczne internetowe relacje rodziców – entuzjastów wędrówek po Tatrach, Sudetach czy Beskidach. Warto jednak wiedzieć, co zabrać w góry z dziećmi, aby wyprawa była udana i bezpieczna.

Czytaj

Jak duży plecak turystyczny dla dziecka?

Wielkość plecaka dla małego podróżnika powinna być dostosowana do jego wieku i wzrostu. Z tematem wielkości plecaka nierozłącznie związana jest kwestia jego pojemności czy też litrażu. Dla uproszczenia można przyjąć, że maksymalne pojemności plecaka dla poszczególnych grup wiekowych wynoszą:

 • 5-7 litrów dla dziecka w wieku przedszkolnym, 
 • 8-13 litrów dla dziecka w wieku wczesnoszkolnym, 
 • 13-20 litrów dla dziecka w przedziale wiekowym 9-12 lat,
 • < 20 litrów dla nastolatków.

  Sprawdź powiązane tematy