Judo dla dzieci – pasja i aktywność /fot. iStock Judo dla dzieci – pasja i aktywność /fot. iStock

Judo dla dzieci – pasja i aktywność

Czy judo to dobry rodzaj aktywności dla dzieci, a jeśli tak, to kiedy warto zapisać dziecko na zajęcia? Wspólnie z zespołem trenerów z Akademii Judo Poznań rozwiewamy wątpliwości na temat zajęć judo dla dzieci.

Spis treści:

Judo – co musisz o nim wiedzieć?

Judo to japońska sztuka walki, a od 1964 roku także dyscyplina olimpijska. Światowe osiągnięcia w tej dyscyplinie odnotowywali m.in. Rafał Kubacki, Beata Maksymow, Paweł Natula. Organizowane są mistrzostwa w judo na szczeblu Polski, Europy i świata. 

Choć judo od wielu dekad jest praktykowane w Polsce, zachowana jest oryginalna pisownia „judo”, z wymową „dżudo”.

– Dosłownie judo oznacza „łagodną drogę”, „drogę do zwinności”. Jego twórcą był Jigoro Kano. W 1882 roku stworzył on pierwszą szkołę judo: Kodokan Judo.  Zebrał on i ulepszył chwyty jiu-jitsu, nadając im nową formę – przede wszystkim usunął elementy mogące zagrozić zdrowiu lub życiu walczących ze sobą osób i zastąpił je swoimi, nowymi i bezpieczniejszymi – informuje zespół Akademii Judo Poznań.– Charakterystyczny jest także strój: biała lub granatowa judoga składająca się z bluzy, spodni i pasów.

Niektórzy rodzice, rozważając zapisanie dziecka na zajęcia sportowe, obawiają się niekiedy judo, kojarząc je z walką, a walkę z przemocą. Tymczasem jest zupełnie inaczej.

Judo nie zachęca do agresywnych zachowań. Zabrania się uderzania i kopania, ściągania przeciwnika do parteru siłą, np. wieszając się na nim. Poniżej 13. roku życia zabrania się duszenia i dźwigni. Nie wolno posiadać jakichkolwiek metalowych elementów (np. biżuterii). Treningi prowadzone są na specjalnej macie zwanej tatami. Mata ta amortyzuje wszelkie upadki. 

– Etykieta w judo to nieodłączny element treningu, a także zawodów: ukłony zawodników przed wejściem na matę, ukłony zawodników przed i po walce, niedozwolone jest jakiekolwiek naganne zachowanie wobec innych – mówią w Akademii Judo Poznań.

Kiedy dziecko powinno zacząć trenować judo?

Judo dla dzieci – od ilu lat można zacząć ćwiczyć? Uważa się, że najmłodsi adepci mogą trenować już od ok. 3.-5. roku życia. Należy jednak uwzględnić dojrzałość dziecka i jego zainteresowania. Regularne treningi to duże poświęcenie czasu i dziecko powinno naprawdę ich chcieć.

– W dzisiejszych czasach judo uznawane jest za najlepszy sport dla dzieci i młodzieży. UNESCO w oficjalnych komunikatach promuje judo jako najzdrowszy sport dla najmłodszych – podkreśla Akademia Judo Poznań. 

Jak tłumaczą trenerzy, uprawianie tej dyscypliny można zacząć w bardzo wczesnym wieku. Zajęcia ogólnorozwojowe i gimnastyczne prowadzone są już od 3. roku życia. Oczywiście trening judo w tak młodym wieku obejmuje przede wszystkim ćwiczenia przygotowawcze, które zapoznają dziecko ze specyfiką sportu i przygotowują do dalszego, bardziej zaawansowanego, treningu. Na tym etapie jedną z głównych metod treningowych są gry i zabawy, ponieważ dzieci, bawiąc się, nieświadomie wykonują elementy treningu.

Rodzaj ćwiczeń i ich zakres, długość i intensywność treningu są dostosowane do rozwoju i umiejętności dziecka: grupy dzieci 3-4-letnich trenują 2 razy w tygodniu po 30 minut, 5-6-letnie 40-45minut, ale dzieci w wieku 11-12 lat 3 razy w tygodniu po około 1,5 godziny. Juniorzy i seniorzy trenują już 5 razy w tygodniu. Zajęcia obejmują ćwiczenia ogólnorozwojowe, gimnastyczne, akrobatyczne, siłowe i zwinnościowe.

Jak zachęcić dziecko do judo?

Dzieci często chętnie angażują się w sporty, które uprawiają rodzice. Nie jesteś judoką lub judoczką? Nie szkodzi. Odpowiednia argumentacja na pewno przekona zarówno malucha, jak i starszaka.

Judo rozwija wszechstronnie, a używane do tego różnorodne formy treningu wzbogacają i urozmaicają wysiłek fizyczny – możesz zwrócić uwagę, że judo dla dzieci zaprocentuje na zajęciach wychowania fizycznego czy w codziennym funkcjonowaniu.

Judo wykorzystuje również gry zespołowe– oznacza to dla dzieci zabawę, integrację z rówieśnikami i rozrywkę.

Judo rozwija u młodego człowieka wiele cech, zarówno fizycznych (siłę, szybkość, wytrzymałość i moc, zręczność, koordynację ruchową i gibkość), jak i intelektualnych:  spostrzegawczość, odwagę, koncentrację.

Judo zmusza  do rozwiązywania problemów, działania indywidualnego, ale także do budowania więzi i naturalnych relacji w grupach treningowych.

Sport ten uczy głębokiego poszanowania drugiego człowieka, kultury osobistej i życzliwości.

Ważnymi elementami w judo są fair play, uczciwość i godne przyjmowanie sukcesów i porażek.

W judo najważniejsze jest budowanie charakteru poprzez wysiłek, samodyscyplinę, ukierunkowane działania, etykietę i stabilność emocjonalną.

Dodatkowym atutem tego sportu jest podnoszenie kwalifikacji i umiejętności sportowych i technicznych poprzez zdobywanie kolejnych stopni Kyu oraz Dan. Zdecydowanie mobilizuje to dzieci i młodzież do systematycznego treningu i nauki. Każdy czuje dumę, mogąc pochwalić się kolejnym pasem.

Wpływ tego sportu na rozwój dzieci i młodzieży jest ogromny, a atrakcyjności temu rodzajowi sportu dodają możliwości, takie jak poznawanie wyjątkowej kultury japońskiej oraz podstawy języka japońskiego.

Pamiętajmy, że bardzo ważne jest kształtowanie u młodych ludzi systematyczności, wytrwałości w treningach i zainteresowania zdrowym trybem życia. Dbajmy więc o odpowiednią aktywność oraz zdrową dietę całą rodziną, każdego dnia.

Gdzie udać się na pierwsze zajęcia?

Szukając miejsca, gdzie można chodzić na treningi judo dla dzieci, znajdźmy placówkę, w której kadra trenerska specjalizuje się w kontakcie z młodymi judokami. Nie każdy utytułowany zawodnik jest potem dobrym trenerem. Nie każdy dobry trener potrafi (i chce) współpracować z dziećmi.

Zajęcia judo dla dzieci muszą uwzględniać szczególne potrzeby określonej grupy wiekowej, szczególnie, że trening judo dla dzieci to coś więcej niż trening – to nauka stylu życia zgodnie z etyką sportową.

– Dobierając gry i zabawy do treningu, zwracamy uwagę na to, aby spełniały one następujące zadania: miały charakter wychowawczy, wywoływały pozytywne emocje i pełniły rolę przygotowania fizycznego – podkreślają trenerzy z Akademii Judo Poznań. 

Dobrze przygotowana do pracy z najmłodszymi kadra trenerska gwarantuje, że dzieci będą zadowolone z ćwiczeń judo. Trening judo dla dzieci niesie wiele korzyści, które będą procentować w przyszłości, nawet jeśli maluch nie będzie kontynuować kariery judoki. Jak podaje Akademia Judo Poznań, program zajęć judo przewidzianych dla dzieci obejmuje:

  • ćwiczenia ogólnorozwojowe i usprawniające,
  • ćwiczenia korekcyjne oraz gimnastyczne,
  • gry i zabawy ruchowe,
  • nauka sztuki miękkiego padania,
  • nauka i trening technik judo,
  • nauka taktyki walki oraz przygotowanie do udziału w zawodach.

Ćwiczenia prowadzone w formie zabawowej stwarzają określony rytm myślenia, wynikający ze zmienności sytuacji, w których dziecko samodzielnie i szybko musi decydować o doborze odpowiedniego działania. Zabawa i gra włączona do procesu treningowego jest jedną z podstawowych metod rozwijania i doskonalenia cech charakteru.

 

Eksperci: Zespół Akademii Judo Poznań

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź