Balet dla dzieci ‒ jak zacząć? Balet dla dzieci ‒ jak zacząć?/ Getty Images

Balet dla dzieci ‒ jak zacząć?

Prawie każda mała dziewczynka marzy, by zostać baletnicą i występować na scenie. To także marzenie wielu chłopców. Już od najmłodszych lat warto wspierać maluchy w rozwijaniu pasji i poznawaniu świata, zwłaszcza że uczestnictwo w zajęciach baletowych ma wiele zalet. Jakie korzyści mają zajęcia baletowe? Kiedy jest najlepszy moment na naukę baletu?

Spis treści:

Balet dla dzieci – kiedy rozpocząć naukę?

Zajęcia ruchowe dla dzieci to jedna z częściej wybieranych aktywności dodatkowych zarówno w przedszkolu, jak i ośrodkach edukacji pozaszkolnej. Maluchy nie lubią siedzieć w miejscu, kochają ruch i nowe wyzwania. O ile chłopcy chętniej uczestniczą w zajęciach sportowych, to spełnieniem marzeń wielu dziewczynek jest nauka baletu. 

Od kiedy zacząć naukę baletu? Najlepiej podjąć próbę od razu, gdy zauważymy, że dziecko interesuje się muzyką i tańcem. Na ćwiczenia baletowe dla dzieci można zapisać maluchy w wieku trzech lat, jednak najlepiej posłać na nie dziecko, gdy skończy cztery lata. Czterolatkom łatwiej przekazać wiedzę i nauczyć pewnych umiejętności, zwłaszcza że więcej można się dowiedzieć o ich predyspozycjach i upodobaniach. 

Zajęcia z baletu dla dzieci organizowane są najczęściej dwa razy w tygodniu. Im dzieci starsze, tym trening intensywniejszy. W zajęciach najczęściej uczestniczą dziewczynki, ale oczywiście warto zapisać na nie także chłopców.

Nauka poprzez zabawę

Zajęcia baletowe dla dzieci dopasowane są do ich wieku, predyspozycji i preferencji. Umiejętności starszych dzieci najczęściej weryfikowane są podczas indywidualnych spotkań rekrutacyjnych. Najmłodsze dzieci nie muszą posiadać żadnych umiejętności tanecznych, a zajęcia dla trzy- i czterolatków prowadzone są w formie zabawy.

Maluchy uczą się podstawowych ćwiczeń z techniki tańca klasycznego, które oparte są na improwizacjach tanecznych i elementach akrobatycznych. Podczas zajęć, które płynnie łączą naukę kroków i figur z zabawą i muzyką, trzylatki wprowadzane są w świat tańca. W trakcie zajęć wykorzystywane są pomoce akrobatyczne, np. szarfy, obręcze. 

Balet dla dzieci starszych to bardziej wymagające ćwiczenia – zarówno na środku sali, jak i przy drążku. Lekcje często wzbogacone są o elementy akrobatyki, tańca współczesnego czy nowoczesnego. 

Ćwiczenia baletu wspomagają harmonijny rozwój ciała, uczą wytrwałości, cierpliwości i precyzji. Poprawiają skupienie i koncentrację, co będzie można dostrzec podczas nauki w szkole czy wykonywania codziennych obowiązków. Idealna postawa ciała nabywana podczas zajęć jest najbardziej zauważalną korzyścią, która pozostaje do końca życia. Sylwetka staje się smuklejsza i zgrabniejsza. Dzieci uczęszczające na zajęcia są zwinniejsze, bardziej gibkie i wytrzymałe. Balet pomaga w przełamaniu nieśmiałości, budowaniu silnego charakteru, poznaniu nowych osób i wspólnego rozwijania pasji.

Jak znaleźć miejsce do nauki baletu?

Zajęcia baletowe powinny być przede wszystkim ciekawe, by ich forma była dla dzieci atrakcyjna i by chciały w nich uczestniczyć. Ćwiczenia powinni prowadzić profesjonaliści, którzy mają doświadczenie w pracy z dziećmi, by już na początku nie zniechęcić ich wyczerpującym treningiem, lecz zaciekawić dobrą zabawą. 

Rolą nauczyciela jest rozwijanie w dziecku talentu i dostrzeżenie jego zalet i umiejętności. Warto poszukać specjalistycznych klas baletowych, w których nauczyciele mają zdane egzaminy, uczestniczą w pokazach i przedstawieniach scenicznych. Ważne jest podejście do dzieci i to by trener był pogodny, uśmiechnięty i doświadczony. Nie powinien ograniczać, blokować i strofować dziecka, dobrze gdyby pozwolił mu się wyrazić i uwolnić drzemiącą w nim ekspresję taneczną. Przed podjęciem decyzji warto zapytać o opinie innych rodziców, których dzieci uczestniczą w zajęciach.

Jak zainteresować malucha baletem?

Dzieci rozpoczynające przygodę z baletem nie muszą posiadać żadnych szczególnych umiejętności. Najistotniejszą kwestią jest chęć uczestnictwa w zajęciach. Dziewczynka nie może przychodzić na balet tylko dlatego, że tak zamarzyli sobie rodzice. Dziecko powinno uczestniczyć w zajęciach dobrowolnie, z własnej woli. 

Jak zainteresować malucha baletem? Już od najmłodszych lat warto wprowadzać dzieci w świat tańca i muzyki, a strój małej baletnicy na pewno dodatkowo zachęci do uczestnictwa w zajęciach. By rozbudzić w dziecku chęć chodzenia na balet, warto zabrać je do szkoły baletowej na bezpłatne zajęcia pokazowe. Ciekawym pomysłem jest wspólne oglądanie baletowych spektakli na scenie czy też w Internecie. Uczestnictwo w zajęciach z najlepszą koleżanką czy przyjaciółką z przedszkola to też dobry pomysł.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź