Pierwsze cztery kółka – jakie rolki dla dziecka wybrać? Pierwsze cztery kółka – jakie rolki dla dziecka wybrać?/ Getty Images

Pierwsze cztery kółka – jakie rolki dla dziecka wybrać?

Jazda na rolkach poprawia koordynację ruchową, równowagę i wzmacnia mięśnie całego ciała. To także świetna rozrywka dla dzieci i młodzieży. W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć swoją przygodę z rolkami i czym kierować się przy wyborze sprzętu?

Spis treści:

Od kiedy uczyć dziecko jazdy na rolkach?

O tym, w jakim wieku dziecko powinno rozpocząć naukę jazdy na rolkach, decydują jego indywidualne predyspozycje. Należy zwrócić uwagę na jego siłę fizyczną, wytrzymałość, zdolność do utrzymania równowagi i koordynację ruchową. 

Choć każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, to przeważnie już czterolatki są gotowe, by rozpocząć naukę jazdy na rolkach. Im dziecko jest młodsze, tym szybciej przyswaja i opanowuje nowe umiejętności. 

Dlatego z rozpoczęciem nauki nie powinno czekać się zbyt długo – im wcześniej zaczniemy, tym lepiej. Jednak umiejętności motoryczne, koncentracja i koordynacja uwagi trzylatka są jeszcze zbyt słabo rozwinięte.

Jakie rolki dla dziecka wybrać na początek?

Większość rodziców zastanawia się, jakie rolki do nauki jazdy wybrać dla dziecka. Poszukując najlepszych rolek, warto zapoznać się z ich rodzajami. Na rynku dostępne są rolki rekreacyjne, zaprojektowane z myślą o osobach rozpoczynających przygodę ze sportem. Znajdziemy także rolki regulowane, pozwalające na regulację długości – to właśnie ten rodzaj jest idealny dla dzieci. Dostępne są również rolki szybkościowe, wyłącznie dla zaawansowanych i doświadczonych amatorów oraz hokejowe – do gry w hokeja. 

Dobrze dobrane rolki powinny zapewniać odpowiednią stabilność przy staniu, dlatego w wyborze sprzętu zawsze musi uczestniczyć dziecko. Buty rolek nie mogą być ani za duże, ani za małe. Nieodpowiedni rozmiar doprowadzi do dyskomfortu i zniechęci do dalszej nauki. 

Dobrym rozwiązaniem jest wybór rolek regulowanych, posiadających odpowiedni mechanizm, który umożliwia szybkie dostosowanie rozmiaru do stopy dziecka. Podsumowując, rolki dla dzieci do nauki jazdy muszą mieć dobrze dobrany rozmiar i konstrukcję zapewniającą stabilne trzymanie kostki. 

Należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane kółka. Najlepiej sprawdzi się kauczuk i poliuretan, które gwarantują płynną i cichą jazdę. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest plastik. Istotna jest także wielkość kółek, a ta – w zależności od wieku dziecka – powinna wynosić od 47 do 70 mm. 

Podczas wyboru rolek warto przyjrzeć się płozom, czyli elementowi, który scala je w jedną całość. Płozy powinny być wykonane z kompozytu, który zapewnia lepszą amortyzację w porównaniu do aluminium. Istotnym elementem jest system zapinania rolek – sznurowanie, klamry i rzepy. Oczywiste jest, że rodzice zapinają dzieciom rolki. Jednak zawsze należy upewnić się, że system zapinania nie rozepnie się podczas jazdy. 

Obowiązkowymi elementami są kask i ochraniacze, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo. Kask powinien być wentylowany, koniecznie z certyfikatem. Jeśli chodzi o ochraniacze, to należy kupić te zabezpieczające kolana, łokcie i nadgarstki.

Rolki czy łyżworolki dla dziecka?

Rolki a łyżworolki – czym różnią się między sobą, które z nich wybrać? Rolki i łyżworolki to dwa pojęcia często używane zamiennie. Jednak wzmianka o łyżwach nie pojawia się bez przyczyny. W przypadku łyżworolek, płozę wyposażoną w kółka można wymienić na taką, która sprawdzi się na lodowisku. 

Tym samym zakup łyżworolek jest bardziej opłacalny i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Łyżworolki są dobrym rozwiązaniem dla dzieci, które uwielbiają łyżwiarstwo. Jednak fakt, że dziecko chętnie jeździ na rolkach, nie oznacza, że równie chętnie będzie jeździło zimą po lodowisku.

Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach?

Kiedy rolki zostaną wybrane, czas zmierzyć się z kolejnym zadaniem. Jak nauczyć dziecko jeździć na rolkach? Bardzo ważnym elementem nauki jest wypracowanie odpowiedniej postawy ciała, która ułatwi utrzymanie równowagi. Kolana powinny być lekko ugięte, a tułów pochylony delikatnie do przodu. Jeśli dziecko odchyli się do tyłu, zmieni położenie środka ciężkości i upadnie. 

Przed rozpoczęciem nauki jazdy na świeżym powietrzu maluch powinien opanować utrzymanie równowagi w domu.

Najlepsze efekty uzyskamy, trzymając dziecko za ręce, stojąc przed nim. Gdy złapie ono równowagę, trzymamy je tylko za jedną ręką, a potem zupełnie puszczamy. Następnie należy przejść do nauki odpychania się. Stopy ustawiamy w kształt litery V, kolana uginamy i odpychamy się jedną nogą, a następnie dostawiamy drugą. Nogę odpychającą trzymamy w górze. 

Im dziecko będzie więcej ćwiczyć, tym szybciej opanuje jazdę na rolkach. Rozpoczynając jazdę na podwórku, należy wybrać odpowiednie miejsce – w parku, z dala od samochodów. Na początek najlepsza będzie chropowata powierzchnia, która ułatwia utrzymanie równowagi.

Dopiero po opanowaniu podstaw utrzymania równowagi, odpychania się i jazdy prosto można spróbować jazdy na boisku, czy chodniku. Pierwsza jazda na rolkach jest dla dziecka dużym przeżyciem i ogromnym wyzwaniem. Rodzice, którzy nie mają cierpliwości i odpowiednich umiejętności, o pomoc w nauce mogą poprosić wykwalifikowanego trenera.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź