Jak spakować dziecko na obóz sportowy? Jak spakować dziecko na obóz sportowy? / iStock

Jak spakować dziecko na obóz sportowy?

Wyjazd na obóz sportowy to dla dzieci wielka frajda, a dla rodziców nie lada wyzwanie. Lista rzeczy, które warto zabrać na obóz sportowy, różni się od standardowego ekwipunku na urlop czy zwykłe letnie wakacje bez względu na to, czy dziecko jedzie na obóz piłkarski czy narciarski. Narty, basen, treningi na powietrzu – każda z tych aktywności wymaga innego przygotowania. Sprawdź, jak spakować dziecko na obóz sportowy, by niczego mu nie zabrakło.

Spis treści:

Obóz sportowy – jak przygotować dziecko?

O tym, co dziecko powinno zabrać na obóz sportowy, warto pomyśleć kilka tygodni przed wyjazdem. Choć lista niezbędnych rzeczy, które zabieramy na wyjazdy, zazwyczaj pozostaje taka sama, obóz sportowy to okoliczności, w których dziecko potrzebuje specjalnej odzieży, zapasowych butów, niekiedy sprzętu oraz dokumentów. Z tego powodu warto nieco wcześniej przygotować listę rzeczy, by uzupełnić ewentualne braki w wyposażeniu.

Przygotowania do obozu sportowego to nierzadko zakupy. Zanim jednak wybierzecie się do sklepu, warto dokładnie przemyśleć, co faktycznie będzie potrzebne. Pakując się bez planu, nietrudno skończyć z nadbagażem, który dla dziecka nie jest wskazany. Lista rzeczy na obóz sportowy powinna być zatem przemyślana pod kątem programu zajęć, pogody oraz potrzeb dziecka.

Co zabrać na obóz sportowy?

Pakowanie dziecka na obóz sportowy warto zacząć od sporządzenia wspomnianej już listy. Najlepiej, jeśli znajdzie się na niej każda potrzebna rzecz – od szczoteczki do zębów, przez odzież termoaktywną, aż po zapasowy powerbank. Takiej listy można użyć podczas gromadzenia rzeczy oraz później przy pakowaniu walizki. W ten sposób na pewno niczego nie zapomnicie.

Podstawowa lista rzeczy na obóz sportowy to:

Kosmetyczka: pasta do zębów, szczoteczka, szampon, mydło, żel pod prysznic, kosmetyki do pielęgnacji twarzy, akcesoria do włosów.

Ubrania: bielizna i koszulki na każdy dzień, dwie pary spodni z długimi nogawkami i dwie z krótkimi, dwie bluzy z długimi rękawami (najlepiej jedna ciepła, druga cienka), klapki, wygodne buty, dwie piżamy i dwa ręczniki: mały (do twarzy) oraz duży.

Dodatkowo w zależności od pory roku oraz rodzaju obozu, na który jedzie dziecko, warto dopakować krem z filtrem i/lub krem ochronny na zimę. Jeśli dziecko jedzie na obóz letni, warto spakować dodatkowy ręcznik. Wyjątkowo dobrze sprawdzają się ręczniki szybkoschnące. Przyda się również kurtka przeciwdeszczowa.

Lista rzeczy na obóz narciarski jest nieco dłuższa. Narty i kije jadą w osobnym pokrowcu. W torbie dziecka powinny dodatkowo znaleźć się: spodnie i kurtka narciarska, odzież termoaktywna, kominiarka, rękawiczki, czapki (cienka i gruba) oraz skarpety narciarskie. Dodatkowo dziecko musi mieć ze sobą kask oraz gogle. Ta ilość sprzętu wymaga mądrego pakowania, by dziecko mogło samodzielnie poradzić sobie z bagażem. Im więcej znajdzie się w walizce, tym lepiej.

Jeśli w planach obozu sportowego są zajęcia typu tenis, gry zespołowe, bieganie, na każde z tych zajęć dziecko powinno mieć przygotowany osobny strój. Na szczęście na lekcje na basenie zawsze wystarczy jeden zestaw: strój kąpielowy, czepek i okulary.

Pozostałe rzeczy, które znajdą się na liście i pojadą z dzieckiem na obóz, zależą od potrzeb dziecka. Jeśli zdecydujecie, że dziecko ma zabrać telefon, przyda się też ładowarka, powerbank i słuchawki. Młodsze dzieci pojadą zaś z przytulanką.

Podczas pakowania warto przemyśleć również kwestię dodatkowych toreb, plecaków czy nerek, które posłużą dziecku na miejscu. Na każdy trening, spacer, mecz czy wyjście na stok dziecko będzie mieć ze sobą jakiś bagaż podręczny. Zastanówcie się, co w danych okolicznościach będzie najbardziej praktycznym rozwiązaniem.

Warto pamiętać również o sposobie transportowania jedzenia. Bidon, lunch box, torebki na kanapki – to również może się przydać. W podręcznym bagażu dziecka powinny znaleźć się chusteczki higieniczne, plaster, pomadka ochronna do ust, okulary przeciwsłoneczne oraz spinki do włosów. Te ostatnie uwielbiają się gubić w najmniej odpowiednich momentach.

Jak niczego nie zapomnieć?

Zmorą każdego przygotowania do wyjazdu jest obawa, że zapomnimy spakować rzeczy kluczowej, może błahej, lecz czasem niezbędnej. Jeśli nie chcecie niczego zapomnieć podczas pakowania na obóz sportowy, po prostu zróbcie to z listą w ręku. Następnie tę samą listę włóżcie dziecku do walizki do płaskiej kieszonki, w której i tak nie mieści się nic poza kartką. W ten sposób dziecko przed powrotem do domu będzie mogło sprawdzić, czy na pewno wszystko ma. Można też zrobić zdjęcie spakowanej walizki i dla przypomnienia wysłać dziecku.

Ponadto poszczególne kategorie ubrań warto pakować w osobne torebki. Dzięki temu dziecko nie wymiesza wszystkiego w torbie, będzie widziało, ile jeszcze czystych ubrań zostało i łatwo znajdzie każdą potrzebną rzecz. Bardzo ważne jest również to, byście nie pakowali plecaka czy torby bez udziału… dziecka. Jest spora szansa, że jeśli zrobicie to razem, zapamięta, co gdzie ma.

W co spakować rzeczy na obóz sportowy?

Lista rzeczy na obóz sportowy jest, ubrania i sprzęty naszykowane… Pozostaje pytanie: w co spakować rzeczy na obóz sportowy? Najlepszym rozwiązaniem będzie torba na kółkach. Takie walizki są pojemne, można w nich wszystko poukładać, a jednocześnie nie trzeba ich nosić. To bardzo ważne, bo z pewnością wasze dziecko wsiądzie do autokaru z bagażem podręcznym, co nie ułatwi mu niesienia torby na ramieniu. Tym bardziej, jeśli dziecko jedzie na obóz narciarski. Noszenie plecaka czy ciężkiej torby i sprzętu narciarskiego jednocześnie jest niemożliwe. Torba na kółkach, nawet jeśli przez cały obóz posłuży dziecku za szafę, sprawdzi się najlepiej.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź