Jak wybrać rolki dla dziecka? / iStock Jak wybrać rolki dla dziecka? / iStock

Jak wybrać rolki dla dziecka?

Rolki dla dziecka to jedna z form spędzania czasu na świeżym powietrzu. O ich zakupie warto pomyśleć właśnie teraz, gdy sezon aktywności na dworze się rozpoczyna. Na co zwracać uwagę podczas zakupów? Wybrać wrotki czy rolki?

Spis treści:

Wrotki czy rolki dla dziecka?

Chociaż wydają się być podobne, w końcu wrotki i rolki to “buty na kółkach”, różnią sią zarówno budową, jak i przeznaczeniem. 

 • Wrotki mają cztery koła (ustawione po dwa obok siebie), a rolki – trzy lub cztery, ustawione w jednej linii.
 • Hamulec we wrotkach jest umieszczony z przodu (w obydwu wrotkach), w rolkach – z tyłu (w jednej).
 • Buty we wrotkach najczęściej są jedynie sznurowane, zazwyczaj są też dość miękkie. Buty w rolkach oprócz sznurowadeł mają także inne zapięcia (rzep i klamra), same buty są dodatkowo wzmocnione.
 • Wrotki są mniej zwrotne, służą do spokojniejszej jazdy. Na rolkach pojedziemy szybciej, również na nierównym terenie.

Dziecku może być łatwiej utrzymać równowagę na wrotkach, liczba i ustawienie kół sprawiają, że są one stabilniejsze. Jednak i jazdę na rolkach może opanować dość szybko, w dodatku ta umiejętność przyda mu się także, gdy będzie chciało jeździć na łyżwach – technika jest tu podobna. 

Wrotki czy rolki? Chociaż wrotki zdają się przeżywać swój renesans, to rolki są częściej spotykane na ulicach – głównie dlatego, że dają więcej możliwości. Na rolkach może jeździć już starszy przedszkolak, jednak wiele zależy od indywidualnych cech dziecka, jego aktywności fizycznej czy chęci poznawania nowych sprzętów.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na wrotki czy rolki, pamiętajmy o kupnie odpowiednich zabezpieczeń – przyda się nie tylko kask, ale i ochraniacze na kolana, nadgarstki oraz łokcie.

Rolki dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Wybierając rolki dla dziecka, zwróćmy uwagę m.in. na budowę buta – powinien on dobrze stabilizować nogę. Dobrym wyborem są rolki, których buty są sztywne na zewnątrz (z tzw. twardą skorupą), a wewnątrz mają miękką wkładkę. Wybierając rolki, kierujmy się nie tylko rozmiarem, ale i tym, jak czuje się w nich dziecko, buty nie mogą uwierać (często cholewka wbija się w łydkę).

Według ekspertów warto też od razu odpiąć hamulec – lepiej, aby dziecko od razu uczyło się hamowania ruchem (np. ustawiając rolki w literę T), a nie doczepionym hamulcem.

Jak dobrać rozmiar rolek?

Podobnie jak “zwykłych” butów nie mierzymy jedynie siedząc, również wybierając rolki, sprawdźmy rozmiar na stojąco. Dziecko ma się w nich czuć komfortowo, nie mogą być ani za małe, ani za duże. Jeśli martwimy się, że rolki to kosztowny zakup, a dziecko zaraz z nich wyrośnie, zdecydujmy się regulowane modele. Zazwyczaj zakres regulacji to trzy-cztery rozmiary, zatem posłużą przez kilka sezonów. Sama regulacja nie jest skomplikowana, zazwyczaj nie wymaga użycia narzędzi.

Jakie kółka w rolkach dla dziecka?

Wybierając rolki dla dziecka, sięgnijmy po modele z mniejszymi, miękkimi kółkami, o płaskim profilu. Twardość oznaczana jest literą A, a im wyższa liczba obok nich, tym większa twardość kółek. Te miękkie przeznaczone są dla początkujących i do jazdy rekreacyjnej – komfort jazdy w nich jest większy, charakteryzują się dużą przyczepnością do podłoża, amortyzują drgania, a nogi mniej się męczą. Niestety, miękkie kółka szybciej się ścierają. Możemy je jednak wymienić, a to, co na pewno warto robić, to zamieniać je miejscami (regularnie, zgodnie ze wskazaniami producenta), aby ścierały się równomiernie i dłużej służyły.

Zwróćmy uwagę także na materiał, z których wykonane są koła – najczęściej jest to poliuretan (PU), jednak w modelach dziecięcych, szczególnie tych “marketowych”, znajdziemy kółka plastikowe – są nie tylko głośne, ale i mniej trwałe, o mniejszej przyczepności.

Jaki sport dla dzieci?

Polecamy

Jaki sport dla dzieci?

Maluchy nieustannie zaskakują rodziców poziomem energii, jaką dysponują. Sport jest jednym z najbardziej lubianych sposobów na jej rozładowanie. Jaki sport będzie dla dziecka najlepszy? Kiedy i z jaką intensywnością trenować, na jakie dyscypliny sportowe dla dzieci zwrócić uwagę i wreszcie – jaki sport wybrać dla 3-latka, a jaki sport będzie najbardziej optymalny dla 10-latka?

Czytaj

Jakie rolki dla początkującego?

Rolki dla początkującego to modele rekreacyjne, służące do spokojnej jazdy. Wybierając pierwsze rolki, nie kupujmy np. tych agresywnych, które sprawdzą się podczas wykonywania trików w skate parku. Nawet jeśli taki jest cel i do tego dążymy, lepiej osiągać go małymi krokami, zaczynając od “standardowych” rolek. Pamiętajmy, aby wybierać te z butami, które dobrze stabilizują nogę.

Rolki dla dziecka

Oprócz standardowych rolek, w sklepach znajdziemy także modele wielofunkcyjne – te, w których koła możemy wymienić na płozy i zamienić je w łyżwy, a także wrotkorolki z przepinanymi kółkami. Możemy ustawić je w różnych konfiguracjach, np. z tyłu dwa koła obok siebie, z przodu dwa – jedno za drugim czy ustawione w dwóch rzędach, tak jak we wrotkach. To opcja, która sprawia, że dziecko może czuć się pewniej na początku nauki, ale skoro już zdecydowaliśmy się na rolki, warto, aby od początku uczyło się jazdy z kołami ustawionymi w jednej linii.

Rolki dla nastolatka

Wybierając rolki dla nastolatka, który dopiero zaczyna uczyć się jazdy, kierujmy się zasadami takimi, jak przy wyborze rolek dla dziecka – sięgnijmy po te rekreacyjne, o miękkich i mniejszych kółkach. Modele młodzieżowe również mają regulacje rozmiarów, jednak jeśli stopa już tak gwałtownie nie rośnie, zdecydujemy się na rolki w jednym, konkretnym rozmiarze – będą solidniejsze. Gdy nastolatek opanuje jazdę i na rolkach będzie czuł się swobodnie, możemy sięgnąć po rolki związane z ich wykorzystaniem, np. po te do jazdy szybkościowej (z większymi kołami) czy agresywnej (z mniejszymi kołami, twardszym bucie).

Rolki dla zaawansowanych – jak wybrać

Rolki najlepiej dobierać pod kątem tego, do czego będą nam służyły. Na inny model powinniśmy zdecydować się, gdy po rolki będziemy sięgać okazjonalnie, inne sprawdzą się, gdy chcemy w nich np. codziennie jeździć do pracy. Najczęściej sięgamy po te rekreacyjne, freestyle’owe czy do szybkiej jazdy.

Jeśli nie jesteśmy pewni, na które rolki dla zaawansowanych się zdecydować, wybierzmy się do sklepu, który specjalizuje się w sprzedaży rolek. Najczęściej pracują tam entuzjaści, którzy wysłuchają naszych potrzeb i dobiorą nam model idealny do naszych potrzeb.

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2