Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci ‒ jakie wybrać? /fot. iStock Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci ‒ jakie wybrać? /fot. iStock

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci ‒ jakie wybrać?

Aktywność fizyczna, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, to przepis na zdrowie. Bardzo ważne, by już maluchom zaszczepić zamiłowanie do ruchu i sportu. Jakie ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci są najlepsze? Jak zachęcić dziecko do gimnastyki? Podpowiadamy!

Spis treści:

Czemu aktywność fizyczna dzieci jest tak ważna?

Aktywność fizyczna jest niezbędna do prawidłowego rozwoju psychofizycznego dziecka. Dlaczego? Dzięki ruchowi, zarówno temu towarzyszącemu aktywnej zabawie, jak i intencjonalnemu uprawianiu sportu, kształtuje się prawidłowa sylwetka, odpowiednia masa ciała, poprawia się odporność, podnosi poziom endorfin. W ruchu więc „ładujemy baterie”.

Dzieci, które są aktywne fizycznie, lepiej śpią i mniej chorują. Jeżeli w dodatku aktywność to np. gry zespołowe czy zabawa w grupie, przy okazji dzieci uczą się relacji społecznych, współpracy, nawiązują przyjaźnie.

Ćwiczenia gimnastyczne są doskonałym sposobem, by korzystnie wpływać na sylwetkę i niwelować wady postawy. Praktykowane już w przedszkolu przyzwyczajają dzieci do aktywności fizycznej, co procentuje w dalszym życiu.

Ćwiczenia gimnastyczne – jak zachęcić do nich dziecko?

W niektórych przedszkolach ćwiczenia gimnastyczne pod okiem wykwalifikowanego instruktora lub fizjoterapeuty to jeden ze stałych elementów zajęć. To doskonały sposób na urozmaicenie dnia w przedszkolu. W grupie dzieci chętniej angażują się we wspólne ćwiczenia.

‒ Dzieci do ruchu poza ćwiczeniami w grupie zachęci dawanie przykładu. One najlepiej i najchętniej uczą się przez naśladownictwo, a więc aktywny fizycznie rodzic to najlepszy wzór i mentor – zauważa trenerka Natalia Miziołek. 

Ćwiczenia przez zabawę są jednym z najlepszych sposobów, aby zachęcić dzieci do gimnastykowania się w przedszkolu lub w domu. Nic tak nie zniechęca jak przymus. Jeśli dziecko czasami nie ma ochoty na ćwiczenia gimnastyczne, śmiało można je zastąpić spacerem, grą w piłkę, zabawą na placu zabaw czy choćby zbieraniem kasztanów.

W przypadku starszych dzieci można odwoływać się do ich idoli. Trzeba wskazywać na ćwiczenia gimnastyczne jako źródło przyszłych sukcesów nie tylko na bieżni czy w hali, ale także w innych dziedzinach życia – sport uczy dyscypliny, wytrwałości w dążeniu do celu i konsekwencji w działaniu.

Lekcje i zajęcia dodatkowe

Jeśli ćwiczenia gimnastyczne w przedszkolu są uwzględnione w planie dnia przedszkolaka, to duże ułatwienie. Jeśli tych zajęć nie ma, dobrze jest poszukać ich w okolicy. Czasami są zajęcia wspólne dla rodziców z dziećmi, np. aerobik czy pilates.

Dobrze jest pamiętać, żeby nie przepełnić grafiku przedszkolaka czy małego ucznia. Jeśli nie ma w dogodnych godzinach odpowiednich zajęć, możesz zaopatrzyć się w sprzęt do ćwiczeń i trenować z dzieckiem w domu. Najlepiej jest ćwiczyć o stałej porze w ciągu dnia, np. jako poranna gimnastyka.

Jakie ćwiczenia gimnastyczne wykonywać z dzieckiem w domu?

Jeśli w przedszkolu dziecka nie ma zajęć gimnastycznych, zachęć malucha do ćwiczeń w domu. Jakie ćwiczenia gimnastyczne są najlepsze dla dzieci?

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 3-letnich

Nie powinny być zbyt forsowne, dobrze jest robić przerwy na siad skrzyżny. Najlepsze ćwiczenia: maszerowanie, bieganie / na sygnał zmiana kierunku marszu lub biegu, stawanie na jednej nodze z rozłożonymi rękami – na przemian prawa / lewa, podskoki. Wszystkie ćwiczenia prowadzić w formie zabaw, np. podskoki jak żabki, stawanie na jednej nodze jak bociany etc.

Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 4-letnich

Polecane są m.in. wymachy rąk, nóg, stawanie na jednej nodze naprzemiennie, podskoki, bieganie, skłony.

Zestaw ćwiczeń gimnastycznych dla 5-latków

Doskonale sprawdzają się zabawy ruchowe, w których na sygnał należy zatrzymać się lub przyjąć określoną pozycję, np. kucnąć. Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci 5-, 6-letnich to m.in. zbieranie jabłuszek ćwiczące duże partie mięśni czy ruchy do piosenki typu „Głowa, ramiona, kolana, pięty…”.

Ćwiczenia dla starszych dzieci

Im dzieci starsze, tym ćwiczenia mogą być coraz bardziej precyzyjne. Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w wieku 10 lat mogą zawierać elementy profesjonalnej gimnastyki artystycznej lub innych sportów. Starsze dzieci – 6-8-letnie – mogą z powodzeniem uczestniczyć w zorganizowanych zajęciach, np. judo czy treningi piłki nożnej. 

Jaki sprzęt do ćwiczeń gimnastycznych w domu?

Jeśli brakuje ci pomysłów na aktywność w domu, można znaleźć ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci online, zarówno w postaci opisowej, jak i gotowe nagrania, np. na YouTubie.  

Nie trzeba kupować dużo urządzeń. Przeskoki można robić nad szarfami, woreczkami np. z ziarnami grochu czy fasoli (które dzieci mogą samodzielnie wykonać, a potem używać do ćwiczeń, np. nosząc na głowie). Ważne jest podłoże, które musi być bezpieczne, zapobiegające upadkom, poślizgnięciu. Jeśli ćwiczenia wykonywane są w miejscu, dobrze jest korzystać z maty.

Mata zwiększa komfort ćwiczeń, ale także bezpieczeństwo. Dzięki niej dzieci będą zabezpieczone przed otarciami. Mata eliminuje ślizganie się, izoluje od zimnej podłogi oraz zanieczyszczeń, amortyzuje przy intensywniejszych ćwiczeniach – wymienia trenerka Natalia Miziołek.

W przypadku starszych dzieci można rozważyć zakup i instalację drabinki do ćwiczeń. Przedszkolakom (i starszym użytkownikom) na pewno przydadzą się piłki czy tzw. Jeżyki, czyli poduszki ortopedyczne, z pomocą których można ćwiczyć równowagę. Jednorazowe ćwiczenia z dzieckiem w domu nie powinny trwać zbyt długo, aby nie zniechęcić ani nie przemęczyć przedszkolaka. Im dziecko starsze, tym treningi dłuższe.

Ekspertka: Natalia Miziołek, trener personalny, instruktor fitness, Klub dla Kobiet Lady Fitness

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź