Jaki wózek spacerowy dla dziecka? Jaki wózek spacerowy dla dziecka?/ iStock

Jaki wózek spacerowy dla dziecka?

Kiedy dziecko jest malutkie, wozimy je w gondoli. Przychodzi jednak moment, gdy głęboki wózek tylko do leżenia przestaje wystarczać. Dziecko z trudem się w nim mieści, jest zbyt ruchliwe, ma potrzebę eksplorowania świata. Kiedy kupić wózek spacerowy i jaki wybrać? Na co zwrócić uwagę przy jego zakupie? Poniżej podpowiadamy!

Spis treści:

Wózek dla chodzącego dziecka

Wybór wózka spacerowego należy dobrze przemyśleć, ponieważ powinien on służyć zarówno rodzicom, jak i maluchowi przez kilka lat. O wyjęciu dziecka z gondoli zaczynamy rozmyślać, kiedy zaczyna ono pewnie siedzieć. Trzeba więc dokonywać wyboru, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka 6-miesięcznego, jak i 1,5-rocznego, które już opanowało umiejętność chodzenia. 

– W pozycji siedzącej możemy ustawić spacerówkę dopiero wtedy, gdy dziecko zacznie siadać samodzielnie. Z odchylonym siedziskiem do spacerówki możemy przenieść dziecko wcześniej […] np. wtedy, gdy dziecko jest bardzo ruchliwe i istnieje realne ryzyko, że wypadnie z gondoli i gdy jest bardzo duże i nie mieści się w gondoli – pisze na swoim koncie na Instagramie Ewa Kowalczyk, znana jako @mama.fizjoterapeutka.

Jaki wózek spacerowy wybrać dla dziecka?

Dobra spacerówka powinna spełniać kilka podstawowych kryteriów – musi być bezpieczna, lekka, wygodna i komfortowa w użytkowaniu. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad funkcjonalnościami wózka spacerowego, warto poznać jego podstawowe warianty: 

 • klasyczna spacerówka, która charakteryzuje się sztywnym, ale przy tym wygodnym podparciem, możliwością jego regulacji (dziecko może przebywać pozycji siedzącej, leżącej, półleżącej), pałąkiem i pasami pięciopunktowymi, 
 • spacerówka typu parasolka, która świetnie sprawdza się dla starszaków. Będzie to świetny wózek spacerowy dla chodzących dzieci. Jego siedzisko wykonane jest ze stosunkowo cienkiego i miękkiego materiału. Zaletą tego typu spacerówek jest niska waga. 
 • wózek wielofunkcyjny (3w1), który pełni funkcję gondoli, spacerówki i fotelików do samochodu. Bazuje on na tym samym stelażu, w którym wystarczy tylko podmienić jego górną część. Tego typu wózki są stosunkowo ciężkie i większe niż np. klasyczna spacerówka czy tzw. parasolka. 

Dobra spacerówka – co sprawdzić?

Przy wyborze dobrej spacerówki należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo – każdy wózek spacerowy powinien mieć pasy bezpieczeństwa, jednakże warto sprawdzić, czy są one odpowiednio obite (tak, by nie podrażniały delikatnej skóry dziecka), a także czy są pięciopunktowe. Ich zapinanie powinno być na tyle skomplikowane, żeby dziecko nie mogło ich samodzielnie rozpiąć. Istotnymi elementami zabezpieczającymi są również pałąk oraz blokada kół.

Warto także zwrócić uwagę na akcesoria, takie jak: 

 • budka – jej rolą jest ochrona dziecka przed warunkami atmosferycznymi (deszczem, słońcem, wiatrem, etc.). Świetnym rozwiązaniem są budki wielostopniowe, które można ustawić dowolnie, w zależności od okoliczności, potrzeby i wielkości dziecka. Oceniając tę kwestię, warto zwrócić uwagę na to, czy daszek spacerówki został wykonany z materiału chroniącego przed promieniowaniem UV
 • podnóżek – nie jest on obligatoryjnym elementem wyposażenia spacerówki, ale niekiedy może być bardzo przydatny, zwłaszcza jeśli ma możliwość regulacji; 
 • siedzisko – obowiązkowo musi być wykonane z miękkiego materiału, a także regulowane, tak by w razie potrzeby móc ułożyć dziecko na leżąco. Komfortową funkcjonalnością jest przekładane siedzisko, które – w zależności od potrzeb i preferencji – można ustawić przodem lub tyłem do kierunku jazdy; 
 • koła – to od nich w dużej mierze zależy, jak będzie prowadził się wózek. Powinny być one obrotowe, pompowane (zwłaszcza jeśli często udajemy się za miasto i jeździmy po nierównym terenie), a także mieć blokadę z tyłu; 
 • waga – to istotny element, który często jest pomijany na etapie zakupu spacerówki. Przyjmuje się, że im lżejszy wózek, tym lepiej. Niejeden raz mama będzie musiała jedną ręką prowadzić wózek, a drugą chwytać dziecko. 

Wygodna spacerówka dla dziecka

Wózek spacerowy musi być komfortowy nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dziecka. Co więcej, powinien on z łatwością dostosowywać się do różnych etapów życia malucha – począwszy od pierwszych miesięcy jego życia, aż po czas, w którym staje się juniorem. Wygodna spacerówka powinna mieć miękkie i regulowane siedzisko, wentylację, możliwość regulacji budki, a także pasy bezpieczeństwa obite miękkim materiałem. 

Lekki wózek spacerowy

Waga wózka jest ważnym kryterium wyboru wózka spacerowego – zwłaszcza jeśli to mamy sprawują główną opiekę nad dzieckiem. Przyjmuje się, że spacerówki średnio ważą 8-10 kg, niemniej jednak na rynku dostępne są wózki, np. wspomniane wyżej parasolki, które ważą zaledwie 4-5 kg. Zdecydowanie najcięższe są wózki 3w1, których waga może wynosić nawet 15 kg (sic!).

Ubieranie dziecka na spacer, po domu i do snu. O czym warto pamiętać?

Polecamy

Ubieranie dziecka na spacer, po domu i do snu. O czym warto pamiętać?

Wszyscy dobrze wiemy, że nie jest łatwo ubrać się stosownie do pogody. Szczególnie trudne jest ubieranie niemowlaka, bo nie dowiemy się, czy jest mu zimno, gorąco, a może niewygodnie. Wątpliwości i pytania pojawiają się niezależnie od pogody i pory roku. Jak ułatwić sobie ubieranie dziecka? Zebraliśmy kilka przydatnych rad.

Czytaj

Mała spacerówka – idealna na podróże

Każdy rodzic, który często podróżuje ze swoim maluchem, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że idealna spacerówka to nie tylko ta lekka, ale również mała, która dodatkowo szybko i łatwo się składa. Jeśli podróżujemy samochodem, to świetnym rozwiązaniem będzie zakup spacerówki 2w1, która pełni jednocześnie funkcję: wózka i fotelika do samochodu (po zdemontowaniu stelażu). Przy wyborze kompaktowej spacerówki warto zwrócić uwagę na sposób jego składania. 

Wielu rodziców docenia wózki z automatycznym systemem składania. Niemniej ważną kwestią jest to, by po złożeniu spacerówka mieściła się bez trudu (wraz z innymi bagażami): do samochodu, pociągu czy też samolotu. Co ciekawe, na rynku dostępne są wózki, które po złożeniu spełniają kryterium samolotowego bagażu podręcznego.

  Sprawdź powiązane tematy

  Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

  Sprawdź