Piłka nożna dla dzieci – bo ruch jest ważny! /fot. iStock Piłka nożna dla dzieci – bo ruch jest ważny! /fot. iStock

Piłka nożna dla dzieci – bo ruch jest ważny!

Piłka nożna jest jednym z ulubionych sportów uprawianych przez dzieci. W raporcie z 2019 roku przeprowadzonym przez Kantar Media na zlecenie UEFA czytamy, że 70 proc. dzieci uważa piłkę nożną za ulubioną dyscyplinę sportową, a prawie połowa z nich wolny czas lubi spędzać na boisku. Takie zainteresowanie piłką wśród dzieci obserwuje się w ostatnich latach – jeszcze w 2016 roku zainteresowanych było o 20 punktów procentowych mniej. Jeśli twoje dziecko zalicza się do miłośników piłki nożnej, koniecznie przeczytaj, kiedy i gdzie zacząć grać w piłkę nożną oraz co kupić i zabrać na pierwszy trening.

Spis treści:

Piłka nożna dla dzieci – kiedy zacząć?

Wielu rodziców zastanawia się, czy wiek przedszkolny to nie za wcześnie na pierwszy trening piłki nożnej. Tymczasem nie ma powodu, by nie spróbować! Już czterolatki są fizycznie i psychicznie gotowe, by wziąć udział w treningu prowadzonym przez specjalistów. Jeśli dziecku się nie spodoba, rodzic otrzyma taką informację od trenera: to być może nie jest jeszcze dobry moment, może to nieodpowiednia dyscyplina sportu dla twojego dziecka. W końcu nie każdy dobrze czuje się w grach zespołowych. Pamiętajmy, że trenerzy to eksperci, którzy widzą zdolności dziecka czasem lepiej niż rodzic.

Dobry moment, by zacząć grać w piłkę to sytuacja, w której dziecko samo zainteresuje się tematem – usłyszy od kolegów, że trenują, obejrzy mecz, zapragnie choć przez chwilę być na boisku. Warto wykorzystać ten entuzjazm i iskierkę motywacji, by zabrać dziecko na pierwszy trening. Ponadto, treningi piłkarskie dla dzieci to pretekst do spotkań z rówieśnikami, którzy mają podobne zainteresowania, a także forma aktywności rozwijającej nie tylko umiejętności piłkarskie, ale w ogóle fizyczność dziecka.

Zapisanie dziecka na treningi piłki nożnej nie jest w żaden sposób zobowiązujące. To cenne doświadczenie, dzięki któremu dziecko rozwinie się i zrobi kolejny krok ku temu, by odkryć, co jest jego pasją. Czasem odpowiedni moment na piłkę nożną dla dzieci przychodzi dopiero w szkole, gdy ma ono już rozwinięte umiejętności społeczne. Nieśmiały, niepewny siebie przedszkolak może źle czuć się w grupie i ciągłym ruchu. Jednak to samo dziecko za kilka lat może okazać się najlepszym zawodnikiem. Na pytanie „kiedy zacząć trenować piłkę nożną” odpowiedź jest jedna: gdy dziecko będzie gotowe, nie ma ograniczeń wiekowych.

Gdzie zacząć grać w piłkę z dzieckiem?

Jeśli dziecko jest zainteresowane grą w piłkę nożną, najlepiej poszukać treningów dla maluchów lokalnie. Małe dzieci najlepiej będą czuły się w towarzystwie znajomych – może koledzy już gdzieś trenują i można się do nich przyłączyć? Warto zapytać o to znajomych rodziców. Treningi piłki nożnej mogą być prowadzone w szkołach w ramach szkółki piłkarskiej. To dobry pomysł, ponieważ dziecko oswoi się z infrastrukturą szkoły, lub – jeśli już do niej chodzi – będzie czuło się jak u siebie. Takie treningi to rozszerzenie zajęć pozalekcyjnych i urozmaicenie życia okołoszkolnego.

Innym rozwiązaniem jest też wybór szkółki piłkarskiej dla dzieci, która prowadzona jest przy lokalnym klubie. Szkółki piłkarskie są różne – mniej lub bardziej prestiżowe, ale to, co powinno rodziców interesować najbardziej to profesjonalizm trenerów i ich odpowiednie podejście do dzieci.

Wybierając szkółkę piłkarską dla dziecka, warto zwrócić również uwagę na to, kto jest jej właścicielem – czy jest to osoba z doświadczeniem w tej dziedzinie. Pierwsze doświadczenia z piłką nożną mogą zaważyć na podejściu dziecka to tej dyscypliny, dlatego warto zasięgnąć języka, zanim zapiszemy dziecko do szkółki piłkarskiej.

Jak zachęcić dziecko do gry w piłkę?

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do gry w piłkę nożną, najpierw sam odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego? Czy to twoje ambicje i wyobrażenia o fajnym hobby dla dziecka? Czy chcesz, by poznało nową dziedzinę sportu i sprawdziło się w niej? A może pragniesz nauczyć dziecko współzawodnictwa? Tak naprawdę motywacja rodzica ma wielkie znaczenie. Zmuszanie dziecka do gry w piłkę, bo pragniemy dla niego kariery czy sukcesów, nie ma sensu – naciskając, zniechęcimy dziecko.

Dobre skojarzenia z tą dyscypliną i entuzjastyczne nastawienie zdecydowanie pomogą zachęcić dziecko do gry w piłkę. Dlatego warto wziąć dziecko na boisko. Pokopać, pobiegać i spędzić w ten sposób wspólnie czas. Jeśli dziecko jest zainteresowane tematem, można pójść na mecz, a najlepiej trening dla dzieci. Wówczas oswoimy malucha z sytuacją, pokażemy mu, jak wygląda trening piłki nożnej. Dziecko będzie mogło przekonać się, jaka jest atmosfera i zdecydować, czy chce być częścią takiego wydarzenia.

Co kupić na pierwszy trening?

Na pierwszy trening piłki nożnej koniecznie trzeba zabrać obuwie na zmianę oraz strój sportowy. Jeśli chodzi o buty, to najlepsze będą halówki. Strój sportowy to krótkie spodenki i koszulka, najlepiej sportowe. Do tego woda do picia w wygodnej butelce lub bidonie. Na pierwszy raz to wystarczy – zakupy przed pierwszym treningiem piłki nożnej nie są konieczne. Z czasem na trening piłki nożnej warto mieć również getry i ochraniacze, a także komplet ubrań sportowych na gorszą pogodę oraz rękawice bramkarskie.

Pierwszy trening piłki nożnej dla dziecka to moment, w którym może się ono zrazić lub zachwycić tą dyscypliną sportu, dlatego jest tak ważny. Co to oznacza, jeśli chodzi o przygotowanie do treningu? Zanim zaczniesz myśleć o obuwiu i stroju sportowym, zrelaksuj się i uśmiechnij. Presja, stres, czy obawy przed treningiem nie pomogą dziecku. Za to pozytywne nastawienie może zdziałać cuda. Zatem przed pierwszym treningiem piłki nożnej twojego dziecka weź kilka głębszych oddechów i nie przejmuj się – dziecko na pewno sobie poradzi.

Źródła:

  1. https://www.footballacademy.pl/rodzic/edukacja/kiedy-zaczac/
  2. http://prostozboiska.pl/szkolka-pilkarska-dla-najmlodszych-czyli-gdzie-zaczac-przygode-z-pilka-nozna/
  3. https://pilkanoznadladzieci.pl/co-zabrac-na-trening/

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź