Jak wybrać dobry plecak do szkoły? /fot. iStock Jak wybrać dobry plecak do szkoły? /fot. iStock

Jak wybrać dobry plecak do szkoły?

Rozpoczęcie edukacji przez młodego człowieka jest doniosłym momentem zarówno w jego życiu, jak i dla rodziców. Przedszkolne znajomości i zabawy pozostają już tylko dodatkiem lub pięknym wspomnieniem, zaczyna się czas nauki i nowych przyjaźni. Jednym z najważniejszych elementów tego nowego, szkolnego życia jest nic innego jak… tornister. Jak wybrać najlepszy plecak do szkoły? Podpowiadamy!

Spis treści:

Plecak czy tornister?

Książki, zeszyty, flamastry, ołówki, kolorowe papiery… wszystkie te elementy są niezwykle ważne, zwłaszcza z początkiem roku szkolnego. Nikt nie ma chyba jednak wątpliwości, że to jednak dobry plecak szkolny jest kluczowym elementem wyprawki. No właśnie… plecak czy tornister? Jaka jest różnica?

Mówiąc najprościej – tornister jest „sztywny”. Wszystkie jego ścianki są wzmocnione, przez co konstrukcja nie ulega deformacji. Jego atutem jest brak ryzyka, że źle ułożone książki czy zeszyty będą uwierały malca w plecy. W tornistrze także łatwiej utrzymać porządek. Plecak do szkoły z kolei charakteryzuje miękkość – jest przez to lżejszy i nieco mniejszy. Oczywiście oba rozwiązania – jak to bywa w większości przypadków – mają swoje plusy i minusy.

Dobry plecak szkolny – czym się kierować przy wyborze?

Istnieje kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę, zastanawiając się jaki plecak do szkoły będzie najlepszy dla naszej pociechy.

 1. Waga i wzrost malca. Pamiętajmy, by nie kupować plecaka „na wyrost”. Innego modelu będzie potrzebował pierwszoklasista, inny powinien być plecak do szkoły dla dziewczynki w czwartej klasie, a jeszcze inny plecak do szkoły dla chłopca z ósmej. Jednocześnie jednak koledzy i koleżanki z tej samej klasy mogą różnić się od siebie wzrostem i masą ciała, dlatego kierowanie się samym wiekiem nie wystarczy.
 2. Elementy zewnętrzne plecaka. Warto, by miał usztywnione plecy, w taki sposób, by plecak przylegał do pleców malca na całej ich długości. Dzięki temu ciężar plecaka rozłoży się równomiernie. Drugim niezwykle ważnym elementem są szelki. Niech będą na tyle szerokie, by nie wpijały się w barki. Warto także zwrócić uwagę na ich regulację – górna krawędź plecaka powinna znajdować się na poziomie ramion malucha. Zwróćmy jednak uwagę, by dziecko nie miało problemów z wkładaniem go.
 3. Elementy wewnętrzne plecaka, czyli przede wszystkim przegródki. Dzięki nim zawartość nie przemieszcza się. Dziecku łatwiej zachować porządek i znaleźć niezbędne przedmioty. Dobrze, jeśli model, nad zakupem którego się zastanawiamy, ma oddzielną kieszonkę na napój. Wówczas ewentualne rozlanie nie uszkodzi książek. 
 4. Jakość wykonania. To kwestia, na której nie warto oszczędzać. Słabej jakości materiały to nie tylko konieczność inwestycji w nowy plecak po niedługim czasie, ale też szkoda dla zdrowia dziecka, choćby w przypadku kiepskiej jakości wypełnienia w części usztywniającej plecy. Dlatego kupując plecak, zwróćmy uwagę na zamki błyskawiczne, szwy oraz ewentualną gwarancję na wypadek uszkodzenia. 
 5. Elementy odblaskowe. Tych nigdy dość! Jesienią i zimą szybko zapada zmierzch, a dzięki elementom odblaskowym dziecko jest lepiej widoczne na drodze. Fajnie, jeśli plecak jest wyposażony w odblaski. Jeśli nie, warto przypiąć malcowi choćby świecący breloczek.

Co powinien mieć najlepszy plecak do szkoły?

Nawet najlepszy plecak szkolny, który będzie miał wszystkie wskazane wcześniej elementy i udogodnienia, nie spełni swojej roli, jeśli będzie nieodpowiednio użytkowany. Dlatego niezbędne jest wyrabianie w dziecku prawidłowych nawyków już od samego początku. O czym pamiętać i o czym dziecko powinno wiedzieć?

 1. Plecak nosi się na obydwu ramionach.
 2. Cięższe rzeczy pakuje się na dno plecaka, lekkie na górę. 
 3. Lepiej wybierać zeszyty w miękkich, niż w sztywnych oprawach – są lżejsze i łatwiej je układać w plecaku.
 4. Rzeczy zbędne można zostawiać w szafkach szkolnych, lub…
 5. …nie zabierać ich do szkoły!

Wygodny i lekki plecak do szkoły

Niezależnie od tego, czy wybierzecie plecak czy tornister, zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego jego waga plecaka nie powinna przekraczać 10–15 proc. masy ciała ucznia. Co to oznacza w praktyce? Ważący średnio 23–25 kg siedmiolatek powinien mieć plecak, który waży około 2,3–2,5 kg. Tymczasem z analizy danych zebranych przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że prawie połowa uczniów w wieku od 6 do 9 lat dźwiga za dużo. W ich tornistrach jest średnio 1 kg zbędnych rzeczy. NIK podkreśla, że niezbędne jest kompleksowe działanie na rzecz tzw. lekkich tornistrów. Chodzi o „wypracowanie i propagowanie (w tym przez organy nadzoru) wśród dyrektorów szkół dobrych praktyk, uświadamianie uczniom i rodzicom negatywnych następstw wynikających z przeciążeń oraz stale monitorowanie skuteczności podejmowanych działań, m.in. poprzez sprawdzanie obciążeń szkolnych tornistrów i plecaków”.

Krzywe plecy u dzieci. Jak je przed tym uchronić?

Polecamy

Krzywe plecy u dzieci. Jak je przed tym uchronić?

Na skrzywienie kręgosłupa trzeba porządnie zapracować, a jednak wielu się to udaje. Chcecie, żeby i wasze dzieci dołączyły do tej grupy? Oto kilka naprawdę dobrych sposobów.

Czytaj

Ile kosztuje dobry plecak do szkoły?

Plecaki i tornistry można kupić w podobnych cenach. Dobry plecak szkolny można kupić  za około 100 złotych. W tym przedziale finansowym zarówno plecak do szkoły dla dziewczynki, jak i dla chłopca będzie spełniał wszystkie niezbędne wymogi. Oczywiście jeśli zależy nam na produkcie określonej marki lub princie czy logotypach, które mogą być zastrzeżone, cena plecaka będzie wyższa.

Jaki plecak do szkoły dla pierwszoklasisty

Tak jak wspomniano – dobry plecak do szkoły jest podstawowym elementem wyprawki przyszłego ucznia. Musi mu się więc przede wszystkim podobać!

Zatem co powinien mieć najlepszy plecak do szkoły? Odpowiednie elementy „techniczne” oraz design, o którym powinno decydować już tylko dziecko. W końcu to ono będzie używać tornistra na co dzień. Jeśli więc pod każdym innym względem plecak do szkoły jest odpowiedni, nie kręćmy nosem, gdy maluch wybiera model z bohaterem ulubionej kreskówki. Pozwólmy też dzieciom personalizować wybór poprzez doczepienie ukochanych breloków czy tasiemek. I przede wszystkim pójdźmy do sklepu razem, robiąc z tych zakupów rodzinną przygodę, zapisując niezwykłe wspomnienie, a jednocześnie mając gwarancję, że gdy dziecko przymierzy tornister, na pewno będzie mieć najlepszy plecak do szkoły – dopasowany, ergonomiczny i piękny!

  Sprawdź powiązane tematy

  newsletter-main

  Wszystko, czego potrzebujesz
  na Twoim mailu

  Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-main-decorator
   newsletter-staying

   Zostań z nami jeszcze chwilę!

   Zapisz się do newslettera HelloMama

   Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

    newsletter-staying-decorator-1
    newsletter-staying-decorator-2