Co powinno być w szkolnym plecaku? Co powinno być w szkolnym plecaku? / iStock

Co powinno być w szkolnym plecaku?

Każdego roku we wrześniu powraca dyskusja na temat plecaków dla dzieci. Jaki ma być: na plecy czy na kółkach? Duży czy mały? Czy nie jest za ciężki? To tylko część dylematów, jakich doświadczają rodzice. Postaramy się rozwiać wątpliwości.

Spis treści:

Jaki powinien być plecak dziecka?

W sklepach znajdziemy ogromny wybór kształtów, kolorów, wzorów. Jaki plecak będzie najodpowiedniejszy? Podpowiadamy, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.

  • Plecak dla dziecka powinien być lekki. Zwróć uwagę, ile waży, gdy jest pusty. Pamiętaj, że w plecaku szkolnym będą potem książki, zeszyty, piórnik, drugie śniadanie, woda i tysiące innych przedmiotów, które dziecko uzna za potrzebne. 
  • Usztywnione plecy – miękkie, turystyczne plecaki nie są odpowiednie dla dzieci, których kręgosłupy dopiero się kształtują.
  • Szerokie szelki – zaleca się, żeby były o szerokości co najmniej 4 cm. Pozwoli to na wygodę i komfort użytkowania, ponieważ węższe szelki mogą się wpijać w ramiona. Szelki powinny mieć również regulowaną długość, aby dopasować je do wzrostu dziecka, jak i np. zimą do warstw odzieży.
  • Materiały użyte do produkcji plecaka powinny być zgodne z europejskimi normami, aby były nie tylko wytrzymałe, ale przede wszystkim bezpieczne dla dziecka.

Plecak do szkoły – jaki wybrać?

Wybór plecaka do szkoły powinien być kooperacją rodzica i dziecka. Jak najbardziej warto uwzględnić gust i zainteresowania potomka, jeśli chodzi o wizualną stronę zakupu. Jednak to, jaki plecak zostanie wybrany, powinno ostatecznie zależeć od rodzica, który uwzględni wszystkie istotne aspekty: wielkość, wagę, tkaninę, liczbę przegródek na książki, zeszyty, wodę czy przekąski. Plecak powinien być wygodny w użytkowaniu, a duża liczba komór i przegródek sprzyja zachowaniu porządku. Dobrze dobrany plecak powinien mieć dodatkową kieszeń, np. na pieniądze. Pamiętajmy również o względach bezpieczeństwa: plecak powinien mieć elementy odblaskowe. Jeśli producent ich nie zapewnił, trzeba koniecznie umieścić odblaski. Zaleca się, aby były zarówno na plecaku (czyli z tyłu dziecka), jak i na szelkach (czyli z przodu).W sklepach można znaleźć zarówno odblaskowe zawieszki, jak i specjalne taśmy, bransolety i inne akcesoria, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo na drodze. W polskim klimacie z uwagi na to, że przez większość roku szkolnego zmrok zapada wcześnie, takie odblaski są nieodzowne.

Co dziecko powinno mieć w plecaku?

Co powinno znajdować się w plecaku szkolnym? Oto lista:

  • Podręczniki – zgodnie z zapotrzebowaniem w danym dniu. Warto z dzieckiem mieć wieczorny rytuał przepakowania plecaka. Roztargnione dzieci czasem noszą przez cały tydzień książki, które potrzebne są tylko jednego dnia.
  • Zeszyty – również pilnujemy, aby dziecko nie nosiło niepotrzebnych zeszytów.
  • Piórnik z wyposażeniem, tj. długopisy, ołówki, przybory geometryczne, zakreślacze, gumka, temperówka i inne akcesoria.
  • Obuwie na zmianę, o ile nie ma możliwości pozostawienia w szkole.
  • Maseczki jednorazowe lub wielokrotnego użytku, zabezpieczone przed zanieczyszczeniami (np. w woreczku strunowym) – jeśli placówka oczekuje ich noszenia lub jeśli dziecko podróżuje komunikacją publiczną, w której są wymagane. Należy je regularnie uzupełniać lub wymieniać na czyste.
  • Chusteczki higieniczne – suche i nawilżone. Małe opakowania, aby nie dociążać plecaka, regularnie uzupełniane.
  • Woda – w butelce z filtrem, co pozwoli na dopełnianie.
  • Zdrowe przekąski, drugie śniadanie, lunch – w zależności od godzin nauki i potrzeb żywieniowych dziecka. Unikajmy dawania pieniędzy.
  • Bilety, pieniądze lub karta płatnicza z niewielką kwotą – w przypadku dzieci samodzielnie podróżujących do szkół.
  • Leki lub inne środki, które dziecko musi zażywać w ciągu dnia (np. leki na alergię, wziewki na astmę).
  • W dniu zajęć WF – strój do ćwiczeń, dla dzieci z długimi włosami dodatkowe gumki.
  • Pomadka ochronna szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Dzieci nie powinny nosić w plecaku drogich gadżetów, urządzeń elektronicznych itp. (z wyjątkiem telefonu do komunikowania z rodzicami).

Czy plecak nie jest za ciężki?

Zgodnie z aktualnymi zalecaniami pediatrów i GIS, dzieci do 12.roku życia powinny nosić plecaki o masie nie większej niż 10 proc. wagi ciała. Oznacza to, że dziecko ważące 25 kg powinno mieć plecaczek ważący 2,5 kg. Bardzo ważne, aby dzieci nosiły plecaki na obu ramionach, żeby unikać przeciążenia kręgosłupa w jedną stronę.

‒ Większość uczniów ma ciężkie plecaki, moim zdaniem za ciężkie o co najmniej 3 kilogramy.

Mam koleżanki, które mają dzieci w wieku szkolnym, czasem przesyłają mi zdjęcia, ile ważą ich plecaki, to bywa 5 kg, a nawet więcej –  przyznaje Barbara Dudek, nauczycielka języka polskiego.

Jeśli w szkole nie ma możliwości zostawiania części podręczników i plecak jest naprawdę ciężki, warto rozważyć opcję plecaka-walizki z kółkami. Niektórzy rodzice obawiają się, że w przypadku walizki wymuszona asymetria sylwetki odbije się niekorzystnie na zdrowiu dziecka. Jednak zdaniem ortopedów i fizjoterapeutów, jeśli czas ciągnięcia walizeczki jest relatywnie krótki, nie ma powodu do obaw. Bardziej szkodliwe byłoby przeciążenie dopiero kształtującego się kręgosłupa.

Jeśli plan lekcji i wymagane przez nauczycieli materiały sprawiają, że dziecko każdego dnia miałoby nosić nadmierny ciężar, warto zasygnalizować sytuację w szkole. Rozwiązaniem może być udostępnienie uczniom szafek do pozostawiania przynajmniej części podręczników.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź