gettyimages.com Ciężki plecak dla dziecka – jak mu pomóc?/ iStock

Ciężki plecak dla dziecka – jak mu pomóc?

Spis treści:

Eksperci twierdzą, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10 proc. masy ciała dziecka. Czyli 8-letnie dziecko, ważące około 25 kg, nie powinno dźwigać więcej niż 2,5 kg. Jednak plecaki naszych pociech ważą nawet 6-8 kilogramów! A ciężki plecak dla dziecka może oznaczać nie tylko wady kręgosłupa, ale również zmiany w stawach kolanowych, skokowych, a także barkowych.

Robiąc niewiele, możesz pomóc dziecku

Jak informuje American Occupational Therapy Association, 6 na 10 dzieci odczuwa problemy z kręgosłupem, które wynikają z noszenia zbyt ciężkich plecaków. Inne badania, przeprowadzone przez zespół z Boston University, wykazały, że aż 85 proc. uczniów skarży się na dyskomfort i ból związany z noszeniem tornistrów. Zatem problem jest poważny.

Szczerze współczuję maluchom, które taszczą do szkoły te wielkie, ciężkie i często niewygodne plecaki. Przez lata nic się w tej kwestii nie zmieniło, jednak pamiętajmy – robiąc niewiele, można uchronić dziecko przed groźnymi konsekwencjami dla zdrowia. Oto kilka ważnych zasad.

Ciężki plecak dla dziecka – co możesz zrobić?

 • Zainwestuj w dobry plecak dla dziecka! Powinien być dopasowany do jego wzrostu i nie powinien wystawać poza dolną partię pleców. Najlepiej, aby był usztywniony.
 • Dopilnuj, by plecak dla dzieci był noszony na obu ramionach. Paski powinny być grube i dopasowane. Należy je naciągnąć, tak aby plecak nie wisiał, ale jednocześnie dziecko powinno czuć się komfortowo.
 • Świetnie, gdy tornister ma dodatkowy pasek w talii – pomaga on w równomiernym rozłożeniu ciężaru.
 • Jeśli już dokonałeś zakupu, zwróć uwagę na poprawne pakowanie. Cięższe rzeczy lepiej układać na dno plecaka i blisko pleców dziecka.
 • Sprawdź, czy dziecko nosi naprawdę potrzebne rzeczy. Zbędne przedmioty pozostaw w domu.
 • Naucz dziecko, aby podczas podnoszenia i zakładania plecaka, uginało kolana. Dzięki temu mniej obciąży kręgosłup.
 • Porozmawiaj z nauczycielem, jeśli uważasz, że dziecko nosi zbyt wiele książek, które podczas niektórych lekcji są zbędne. Może uda się znaleźć optymalne rozwiązanie.

Sprawdź powiązane tematy

newsletter-main

Wszystko, czego potrzebujesz
na Twoim mailu

Newsletter Hellomama da Ci dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

  newsletter-main-decorator
  newsletter-staying

  Zostań z nami jeszcze chwilę!

  Zapisz się do newslettera HelloMama

  Zyskaj dostęp do materiałów tworzonych z myślą o Tobie i Twoim dziecku.

   newsletter-staying-decorator-1
   newsletter-staying-decorator-2