Co spakować do plecaka szkolnego? / istock Co spakować do plecaka szkolnego? / istock

Co jest potrzebne do szkoły?

Uczniowie, którzy po raz kolejny przekraczają szkolne mury doskonale wiedzą, co zabrać na zajęcia. Przed największym wyzwaniem stają rodzice pierwszoklasistów. Co jest potrzebne do szkoły podstawowej? Co spakować do plecaka?

Spis treści:

Wkrótce szkoła

Niektóre dzieci nie mogą doczekać się rozpoczęcia roku szkolnego. Inne z kolei niechętnie żegnają się z wakacjami. Jednym z trudniejszych zadań po zakończeniu beztroskich wakacji jest organizacja dnia. Porządek i ustalony harmonogram niezwykle pomogą dziecku wkraczającemu po raz pierwszy w szkolne życie. 

Poznanie szkoły

Warto pokazać dziecku szkołę, jeszcze zanim pójdzie tam po raz pierwszy z tornistrem. W każdej podstawówce organizowane są dni otwarte, czasem też spotkania popołudniowe dla przyszłych uczniów. Podczas prowadzonych wtedy zajęć dziecko może poczuć się jak uczeń, posiedzieć w ławce i pobiegać po korytarzach.

Układanie planu dnia

Od samego początku warto ustalić plan dnia: godzinę pobudki, wyjścia z domu, czas, kiedy dziecko odrabia lekcje. Należy pamiętać, że nawet na pozór błahe dla dorosłych problemy dla ucznia mogą być trudne do rozwiązania, dlatego ważne jest, by rodzice wspierali dzieci i nigdy nie straszyli ich szkołą. 

Kącik dla ucznia w domu

W wielu domach rozpoczęcie edukacji dziecka jest okazją do przemeblowania i wydzielenia dla dziecka specjalnego miejsca do nauki. Zazwyczaj kupujemy wtedy biurko, lampkę i inne niezbędne akcesoria szkolne. Warto, by dziecko uczestniczyło w ich wyborze – będzie wtedy chętniej z nich korzystać.

Jak przygotować dziecko do szkoły?

Jak sprawić, by rozpoczęcie edukacji szkolnej było dla dziecka przyjemnym doświadczeniem? Najważniejsze jest nastawienie i organizacja, dlatego do roku szkolnego należy się odpowiednio przygotować. 

Szkoła to nowy etap nie tylko dla dziecka, ale całej rodziny. Już kilka tygodni przed pierwszym września warto wspólnie przygotować szkolną wyprawkę. Wybieranie kolorowego tornistra, piórnika i kredek jest dla większości dzieci przyjemnością. Dobrze jest ustalić wspólnie czas, kiedy wybierzecie się na zakupy ‒ kompletowanie wyprawki w pośpiechu nie jest dobrym pomysłem. 

Przed pójściem do szkoły warto przypomnieć dziecku wszystkie zasady higieny, np. o myciu rąk po wyjściu z toalety. Ważne, by rodzice zwracali uwagę na to, co i w jaki sposób mówią do dziecka. Niektórzy całkiem nieświadomie przenoszą na ucznia swoje uprzedzenia i niechęć do szkoły z lat młodości. 

Każde dziecko, niezależnie od płci i wieku, należy wspierać emocjonalnie, by wzmacniać jego poczucie własnej wartości. Pomocne będą książki czy gry planszowe, w których pojawiają się emocje i uczucia.

Wyprawka szkolna

Co potrzebne do szkoły dla pierwszoklasisty? Przygotowanie wyprawki do pierwszej klasy jest najtrudniejsze i wymaga skompletowania największej liczby akcesoriów. Dziecku przyda się nie tylko wsparcie i pomoc rodziców, ale i ciekawe przybory ułatwiające naukę. Ważne, by były kolorowe, wpasowane w gust ucznia, by zachęcały do chodzenia do szkoły i nauki. 

Co jest potrzebne do szkoły? Chcąc ułatwić sobie zakupy i zorganizować je możliwie jak najlepiej, warto przygotować listę z wyprawką szkolną. Oprócz książek i zeszytów powinny się na niej znaleźć wszystkie niezbędne akcesoria, które przydadzą się pierwszoklasiście, tj. okładki na książki, przybory do pisania i malowania, blok rysunkowy, klej, nożyczki, piórnik, tornister, strój na zajęcia wychowania fizycznego i obuwie na zmianę. Warto zaopatrzyć dziecko w kolorową śniadaniówkę, najlepiej z przegródkami, która pomieści kanapki i owoce. 

Rodzice starszych dzieci zastanawiają się, co jest potrzebne do czwartej klasy szkoły podstawowej? O czym nie zapomnieć? To właśnie w czwartej klasie uczniowie zaczynają naukę kolejnych przedmiotów, a tym samym warto kupić plecak z większą liczbą przegródek, które pomogą w utrzymaniu porządku. Czwartoklasista będzie potrzebował grubszych zeszytów – najlepiej 32- lub 64-kartkowych, a także dodatkowych akcesoriów na zajęcia plastyczne, techniczne i matematyczne. 

Co jest potrzebne do szkoły do piątej klasy? Tu wyprawka jest bardzo podobna do tej dla czwartoklasisty. Co jest potrzebne do szkoły do ósmej klasy? Ośmioklasista to zdecydowanie bardziej wymagający uczeń, którego ucieszą markowe buty, designerski plecak czy nowoczesne i elektroniczne gadżety. Jednak podstawowa wyprawka nie różni się niczym od tej z poprzednich lat.

Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Skompletowanie pełnej wyprawki dla dziecka to całkiem spory wydatek. Za wszystkie podręczniki trzeba będzie zapłacić od 400 do nawet 600 zł (w zależności od ich liczby). Przybory szkolne (zeszyty, akcesoria do malowania, pisania, bloki, cyrkle itd.) to koszt ponad 100 zł, a czasami 200 zł. Jeszcze plecak, piórnik, strój na WF i obuwie. Tu rodzice muszą liczyć się z wydatkiem w wysokości nawet 400-500 zł. Tym samym na pełną wyprawkę szkolną, oczywiście w zależności od liczby książek, ceny plecaka czy butów, trzeba będzie zapłacić od 1000 do 1500 zł. 

Kupując markowe buty, niepowtarzalny plecak czy elektroniczne akcesoria, musimy się liczyć z wydatkiem nawet kilku tysięcy złotych. Jednak chyba we wszystkim warto zachować zdrowy rozsądek i stale mieć na uwadze, że do nauki drogie gadżety nie są potrzebne.

    Sprawdź powiązane tematy

    Posłuchaj podcastów stworzonych przez mamy dla mam!

    Sprawdź