Krzywe plecy u dzieci. Jak je przed tym uchronić? Krzywe plecy u dzieci. Jak je przed tym uchronić? / iStock

Krzywe plecy u dzieci. Jak je przed tym uchronić?

Spis treści:

Na skrzywienie kręgosłupa trzeba porządnie zapracować, a jednak wielu się to udaje. Chcecie, żeby i wasze dzieci dołączyły do tej grupy? Oto kilka naprawdę dobrych sposobów.

O wady postawy, choć pracujemy na nie od urodzenia, najłatwiej w latach szkoły podstawowej. To wtedy młody człowiek intensywnie rośnie, a jednocześnie z ruchliwego brzdąca zmienia się w uwięzionego przy biurku nastolatka. Zobaczcie, co wywołuje krzywe plecy u dzieci.

Ciężki plecak

Co to znaczy ciężki? Przekraczający 10-15% wagi noszącego go dziecka. Dla niektórych wystarczy więc już 3 kg, na które z łatwością złożą się książki, zeszyty, bidon i śniadaniówka. Plecak nadal zbyt lekki? Dorzućcie pudełko farbek (może się przyda) i kilka lektur (tak na wszelki wypadek).

Za duży plecak

Największy z możliwych, bo przecież trzeba zmieścić w nim cały dobytek. W przypadku najmłodszych dzieci może nawet zwisać do wysokości ud.

Plecak nieusztywniony

Ważne, że z modnym nadrukiem. Brak usztywnienia pomoże rozłożyć nierównomiernie jego ciężar. Na krzywy kręgosłup doskonale robią też nieregulowane szelki, których nijak nie można dopasować do figury, i brak pasa piersiowego – wtedy plecak zsuwa się z ramion i o symetrii nie może być mowy.

Torba na ramię

Ta nie musi być już wcale wypchana do granic możliwości. Wystarczy, że noszona na jednej stronie nierównomiernie obciąża ramiona i wymusza ciągłe pochylanie się. Sukces gwarantowany.

„Dorosłe” krzesło, gdy do podłogi daleko

Krzesło, które zatroszczy się o nieprawidłową postawę, absolutnie nie powinno mieć możliwości regulacji wysokości siedzenia. To zbędny wydatek, przecież każdy maluch w końcu dosięgnie stopami podłogi, wystarczy poczekać. Pamiętajcie – o podnóżku do podparcia zwisających nóżek nie ma mowy!

Siadanie na podwiniętej nodze, w kucki, na jednym pośladku

Sposobów na siedzenie na krześle jest mnóstwo, grunt, żeby nie siedzieć prosto. Niesymetrycznemu ułożeniu ciała sprzyja nie tylko zbyt wysokie krzesło, ale i blat, do którego trudno dosięgnąć, i spędzanie przy stole lub biurku dłuższego czasu, bez przerwy na rozprostowanie kości.

Biurko po wujku

Jaka to oszczędność! Wujek chciał wyrzucić, bo kupił nowe. Nieważne, że między wujkiem a nowym użytkownikiem jest różnica pół metra wzrostu – kto by się tym przejmował. Przy takim za wysokim biurku trudno siedzieć prosto, a jeśli do tego odrabianie lekcji trwa kilka godzin bez przerwy, nawyk krzywego siedzenia szybko się utrwali.

Co Zbyt długie utrzymywanie pozycji siedzącej

Czyli pozycja siedząca zamieniona na… kolejną pozycję siedzącą. Dziecko siedzi przez większość dnia, a tymczasem kości sobie rosną. Krzywo.

Zero sportu

Ruch to wróg nieprawidłowej postawy. Szczególnie szkodliwe jest pływanie – sport, który symetrycznie obciąża całe ciało. Jakakolwiek aktywność fizyczna na liście priorytetów powinna zajmować ostatnie miejsce. Szkoda na nią czasu, gdy trzeba zaliczyć kurs szybkiego czytania, młodego Einsteina i chińskiego dla maluchów.

Brak ruchu na świeżym powietrzu

Słońce to zło. Pomaga wytworzyć witaminę D, niezbędną do rozwoju kości. Brak witaminy D sprzyja krzywicy.

Nadwaga

To proste! Wystarczy konsekwencja w diecie i unikanie ruchu. Dzieci uwielbiają słodycze i fast foody: popołudnie z chipsami przed telewizorem to idealne połączenie. Telewizję można opcjonalnie zamienić na komputer, ten też skutecznie utrzyma dziecko w bezruchu. Nadwaga będzie skutkować nie tylko nadmiernym obciążeniem kolan, ale i niechęcią do uprawiania sportów. I koło się zamyka.

    Sprawdź powiązane tematy